SLAVONSKI BROD - Sredinom prosinca portal SBplus pisao je o Javnom pozivu Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, na koji su se građani mogli javiti tijekom siječnja.
Iako će nadležno upravno tijelo Brodsko-posavske županije, nakon bodovanja prijava za stambeno zbrinjavanje, na oglasnoj ploči i internetskoj stranici, objaviti liste prvenstva najkasnije do 15. ožujka pa još ne znamo koliko je prijavljenih iz ovog dijela Lijepe Naše, od Središnjeg smo ureda dobili korisne informacije o cijelom postupku stambenog zbrinjavanja pojedinih skupina građana.
- U postupku stambenog zbrinjavanja na potpomognutim područjima, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje provedbeno je i drugostupanjsko tijelo koje donosi Godišnji plan stambenog zbrinjavanja te realizira prava koja su utvrđena u rješenjima nadležnih upravnih tijela u županijama. Nadležno upravno tijelo u županiji, u konkretnom slučaju upravno tijelo Brodsko-posavske županije, prvostupanjsko je tijelo, dakle, tijelo koje zaprima prijave za stambeno zbrinjavanje u vremenskom razdoblju od 1. siječnja do 31. siječnja svake godine. Nakon zaprimanja prijava, a u skladu s Uredbom o kriterijima za bodovanje prijava za stambeno zbrinjavanje („Narodne novine", broj 14/2019), nadležno upravno tijelo u županiji boduje i rangira novo pristigle prijave zajedno sa svim neriješenim prijavama iz protekle godine. - za SBplus pojasnio je glasnogovornik Središnjeg ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, Ivica Preskar, univ. spec. pol.
To koliko će ljudi biti moguće stambeno zbrinuti na području Brodsko-posavske županije, ovisi o broju raspoloživih stambenih jedinica ili sredstava za izgradnju novih.
- S obzirom na sveukupan broj prijava za stambeno zbrinjavanje na području cijele Republike Hrvatske, a u skladu s brojem slobodnih i useljivih stambenih jedinica u državnom vlasništvu te osiguranim sredstvima u državnom proračunu za isporuku građevinskih materijala u tekućoj godini, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje u svrhu realizacije izvršnih lista prvenstva, najkasnije do 15. travnja tekuće godine, na osnovu inicijalnog Godišnjeg plana stambenog zbrinjavanja dostavlja upravnim tijelima u županijama podatke o raspoloživom stambenom fondu (dakle, slobodnim stambenim jedinicama u državnom vlasništvu) te podatke o broju odobrenih paketa isporuka građevinskog materijala (ovisno o osiguranim sredstvima u državnom proračunu) za svaku pojedinu općinu ili grad na potpomognutim područjima. Godišnji plan stambenog zbrinjavanja objavljuje se na internetskoj stranici Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje. - pojasnio je glasnogovornik Preskar.
No, čak i oni koji se nađu na listi prvenstva, novo mjesto za život ne moraju dobiti odmah, nego kada se za to ukaže prilika - sukladno, primjerice, broju članova obitelji ili drugim uvjetima koje je potrebno ispuniti.
- Za podnositelje prijava koji se nalaze na izvršnoj listi prvenstva bilo kojeg grada ili općine, nadležno upravo tijelo u županiji donosi rješenje o pravu na stambeno zbrinjavanje u trenutku koji ovisi o dva uvjeta. Prvi uvjet se odnosi na poziciju prijavljene obitelji na izvršnoj listi prvenstva, dok drugi uvjet ovisi o broju slobodnih i useljivih stambenih jedinica u državnom vlasništvu (koji površinom odgovara obitelji) na tom području, odnosno osiguranim sredstvima u državnom proračunu za isporuku darovanog građevnog materijala. Po pravomoćnosti prvostupanjskog rješenja, ovisno o modelu stambenog zbrinjavanja, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje sukladno utvrđenom pravu u prvostupanjskom rješenju ili daje u najam državnu imovinu korisnicima navedenim na rješenju ili započinje s procesom isporuke građevnog materijala.- pojasnili su iz Ureda.
Na pitanje o tomu koje su kategorije žitelja Brodsko-posavske županije obuhvaćene ovom mjerom te koja je njezina svrha, iz Ureda su odgovorili sljedeće: „Zakonom o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima uređuju se kategorije korisnika koji mogu ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje, načini stambenog zbrinjavanja te uvjeti za ostvarivanje prava na stambeno zbrinjavanje, a cilj Zakona je poticanje povratka, ostanka i naseljavanja stanovništva na potpomognutim područjima i područjima koja se u smislu Zakona smatraju područjima posebne državne skrbi, što pridonosi demografskom i gospodarskom razvoju tih područja. Prava iz Zakona mogu ostvariti fizičke osobe koje prebivaju na područjima primjene Zakona ili se žele naseliti na područja primjene Zakona. Sukladno Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, pravo na stambeno zbrinjavanje na područjima primjene Zakona može ostvariti stranka i članovi njezine obitelji koji žive u zajedničkom kućanstvu pod uvjetom da u vlasništvu ili suvlasništvu nemaju drugu useljivu obiteljsku kuću ili stan odgovarajuće stambene površine na području Republike Hrvatske ili na području drugih država u kojima borave ili ako isti nisu prodali, darovali ili na bilo koji drugi način otuđili u zadnjih 15 godina prije podnošenja prijave na listu prvenstva odnosno pokretanja postupka po službenoj dužnosti, ili da nisu stekli pravni položaj zaštićenog najmoprimca na području Republike Hrvatske i nisu ostvarili odgovarajuće pravo na stambeno zbrinjavanje po nekom drugom propisu ili nisu ostvarili drugo srodno pravo na području država u kojima borave i u kojima su boravili."
Po završetku cijelog postupka, SBplus izvijestit će čitatelje o broju predanih i odobrenih zahtjeva za stambeno zbrinjavanje na području Brodsko-posavske županije, kao i usporedbu s ostalim dijelovima Lijepe Naše.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -