SLAVONSKI BROD - Dugogodišnja borba Slavonskog Broda protiv onečišćenog zraka, potencijalno opasnog po zdravlje, vodi se već čitavo desetljeće. Kroz taj je period Grad Slavonski Brod intenzivno radio na pronalasku rješenja problema svojih građana. Osim toga, Grad Slavonski Brod je, zajedno s Brodsko-posavskom županijom, partner u projektu „Edukacija i obavješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu" koji sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Osim Rafinerije Brod koja trenutno 'miruje', prijetnju onečišćenja zraka, kako su već puno puta potvrdili stručnjaci, Brođanima donose i ispušni plinovi automobila (Granični prijelaz s velikim priljevom vozila) te kućanstva koja se griju na kruta goriva.
Osim kontrole u vidu smanjenja ili eliminacije svih tih uzročnika, istražili smo kako si Brođani mogu i sami donekle pomoći. Spas, naime, mogu pronaći i u biljkama - kako u onima kojima će zaštititi vlastiti dom, tako i u vanjskim, poput stabala koja pročišćuju zrak.
- Iako sve biljke uklanjaju toksične plinove pa šume nazivamo 'plućima zemlje', neke to čine bolje i učinkovitije odnosno brže od drugih. Tako, primjerice, postoje biljke za interijere koje slove za odlične pročišivače zraka. Spathiphyillum, 'ženska biljka' ili 'ženska sreća' jedna je od njih, a usto oslobađa puno kisika. Potom, Draceanea marginata, kao i većina vrsta Draceanea, zvana 'žena zmaj' ili 'biljka čistač zraka' jedan je od najefikasnijih „filtera". Ona uz sve ostalo oslobađa male kapljice koje skupljaju nečistoće i smanjuju količinu prašine u prostoru. Dosta popularna kod nas je i Sanciveria ili 'svekrvin jezik', a ima sličan učinak. – za SBplus kazao je inženjer agronomije, Davorin Božić, zaposlen u trgovačkom lancu na vrtnom odjelu gdje svakodnevno Brođanima nastoji pomoći odabrati lijepe, ali i korisne biljke.
Kao zanimljivog čistača, naš nam je sugovornik predstavio i vrstu palme Dypsis lutescens koju je čak i NASA istraživala kao čistača zraka. Palme su, inače, proglašene jednim od najboljih pročišćivača biljnog svijeta.
- Što se tiče zelenog uređenja grada, najčešći biofilter koji se sadi je topola. Stabla imaju funkciju „skladištenja" ugljičnog dioksida i drugih plinova, a pojedine biljke imaju sposobnost upijanja i filtriranja čak izrazito otrovnih spojeva. Postoje istraživanja koja dokazuju kako stabla topole upijaju lokalno gradsko zagađenje, smanjuju utjecaj zagrijanog zraka te da, postave li se dobro s obzirom na stambene objekte i širinu krošnje, značajno utječu na količinu utrošene energije za grijanje i hlađenje. – dodao je Božić.
Dakle, osim što čiste zrak, dobro pozicionirana stabla za stambene i poslovne objekte osiguravaju sjenu, zaštitu od vjetra, ublažavaju okolnu temperaturu te za 20 do 25 posto smanjuju godišnje troškove za grijanje i hlađenje. Točnije, smanjuju efekt gradskog vrućeg zraka ili sprječavaju pretjerano hlađenje građevina. Trgovačko društvo Komunalac svake godine, dijelom i uz potporu Grada Slavonskog Broda, gradske parkove i zelene površine obogaćuje novim biljkama. Posljednji takav veliki projekt je i uređenje vježbališta za odrasle u Naselju Livada.
- Podružnica Zagrebačkog Holdinga, „Zrinjevac", napravila je projekt po kojemu radimo odnosno uređujemo 'zeleni' dio ovog posebnog mjesta. U sklopu vježbališta nalazit će se 47 stabala i to devet različitih vrsta. To su vrste u narodu poznate pod nazivom lipa, tulipanovac, likvidambar, bukva, hrast, katalpa, koelreuterija i slično. Usto, zasadit ćemo 350 komada žive ograde ligustruma. Bit će tu i gotovo šeststo komada ostalih grmova poput, primjerice, lovor višnje, kotinusa i ostalih. Ukupno osam različitih vrsta grmova. – za SBplus kazala je, prilikom uređenja tog dijela grada, Margareta Rubil, tehnologinja slavonskobrodskog Trgovačkog društva Komunalac.
Osim navedenih biljaka, za unutrašnje prostore i njihovo 'čišćenje' naš je sugovornik Brođanima predložio i 'drvo sreće/novca' (Pachira aquatica), tropski zimzeleni grm (Codiaeum), Yuccu, Zamioculcas, Scheffleru ili jednostavnu afričku ljubičicu.