RUŠEVO - Našim se lovištem nekontrolirano i bez nadzora vlasnika kreću ovce, koze, krave, svinje i druge životinje nanoseći nam velike štete jer uništavaju hranilišta, solišta i druge objekte. – kazali su zaPozega.eu Nikola Marić i Goran Mudrinić lovočuvari Lovnog društva „Fazan" iz Ruševa, koje gospodari lovištem Ruševo ukupne površine 4494 hektara. Takva situacija traje dulje vremena, nitko ništa ozbiljnije ne poduzima izuzimajući nadzore nadležnih inspekcija, no toj štetnoj pojavi za lovce toga kraja ne nazire se kraj.
- Mi čak znamo i tko su vlasnici tih životinja, lovni inspektor je očitavanjem markica na njima to potvrdio, ali ništa nismo mogli dokazati. – istaknuo je predsjednik „Fazana" Mario Švajda. Dodao je kako je na tom području, odnosno, dijelu lovišta pokraj sela Dobrogošće i Paka na istoku Požeško-slavonske županije bila i veterinarska inspekcija, ali se ništa promijenilo nije.
Za lovce je, zbog povezanosti naselja i lovišta, izuzetno značajna odredba koja pokriva prekršajnu odgovornost lokalnih samouprava u slučaju ne postojanja službi za hvatanje i zbrinjavanje divljih i odbjeglih pitomih životinja u naseljima.
- Stada domaćih životinja nam uništavaju lovno-tehničke objekte, hranu za prihranu divljači, sol i sve drugo, a mi smo nemoćni jer smo procijenili da ne vrijedi podnositi tužbe i pokretati sudske postupke. – zaključio je Švajda.
- Nažalost u novom Zakonu o lovstvu nema više odredbi o pravu lovoovlaštenika na takozvano uklanjanje pasa i mačaka iz lovišta posebno u vrijeme kada divlje vrste imaju pomladak i kada prijeti opasnost šteta na divljači. Sada zakonodavac samo u jednoj odredbi naređuje kako se psi čuvari stada ne mogu udaljavati od stada te da vlasnici pasa i mačaka ne smiju dopuštati udaljavanje tih životinja dvjesto metara od naselja. – kazao je za Pozega.eu dipl. pravnik Zdenko Farkaš, lovac i ujedno dobar poznavatelj propisa vezanih uz tu djelatnost.
Farkaš je dodao kako Zakon o lovstvu uređuje i štete na divljači, u slučaju pojave nekontroliranog razmnožavanja napuštenih pitomih svinja u lovištu te u slučaju šteta na divljači odbjeglih od vlasnika pasa i mačaka u lovištu.
- Lovci bi trebali praćenjem stanja u lovištu, u slučaju da uoče pojavu pitomih svinja ili pasa i mačaka u lovištu ili drugih životinjskih vrsta, utvrditi vlasnika te sukladno odredbama Zakona o zaštiti životinja podnositi prijave zbog prekršaja protiv vlasnika odbjeglih ili izgubljenih životinja, nakon čega bi se trebala utvrditi nastala visina i vrsta štete na divljači – nastavlja nadalje Farkaš dodavši kako je utvrđena prekršajna odgovornost za pravne i fizičke osobe koje ne postupaju prema životinjama sukladno zakonu i tu su odredbe o visokim kaznama koje su u rasponu do stotinu tisuća kuna.
Za lovce je, zbog povezanosti naselja i lovišta, izuzetno značajna odredba koja pokriva prekršajnu odgovornost lokalnih samouprava u slučaju ne postojanja službi za hvatanje i zbrinjavanje divljih i odbjeglih pitomih životinja u naseljima.
Postoji praksa da se gradovi i općine bave samo mačkama i psima, a lovci odgovaraju za štete od divljači unutar granica lovišta pa i kada one obuhvaćaju naseljena mjesta. Ima i dobrih primjera, poput Grada Zagreba koji je donio odluku kojom u cijelosti organizira sve aktivnosti u svezi zbrinjavanja pitomih i divljih životinjskih vrsta unutar svoga područja. To u velikoj većini drugih sredina nije slučaj jer gotovo ništa od navedenog nije riješeno niti je konkretizirano za potpunu provedbu u svakodnevnom životu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -