1927
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na Gradskoj tržnici u Slavonskom Brodu održana je danas javna akcija Informativno-pravnog centra. Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama (25. studenog), upozorili su kako je riječ o najraširenijem kršenju ljudskih prava u svijetu. Procjene govore kako je, barem jednom u životu, 736 milijuna žena bilo izloženo fizičkom i/ili seksualnom nasilju od intimnog partnera, seksualnom nasilju izvan partnerstva ili oboje.
Šutnja zbog stigme ili straha razlog je zašto takvo nasilje uglavnom prolazi nekažnjeno. Misija Informativno-pravnog centra je pomoći ženama da progovore.
- U 2023. godini ubijeno je devet žena, a u ovoj 2024. koja još nije završila njih 16 - od čega pet od strane partnera, a tri od strane sinova. - kazala je diplomirana pravnica i koordinatorica programa Mreže, podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela za Brodsko-posavsku i Sisačko-moslavačku županiju, Sanja Galović.
- Čak 86 posto žena u zemljama iz kojih dolaze nemaju pravnu zaštitu kada je u pitanju rodno uvjetovano nasilje. Ovom javnom akcijom želimo stanovništvo upoznati s uslugama koje pružamo te iskazati nultu toleranciju na sva kaznena djela, a osobito obiteljsko nasilje. Kroz program Mreže, podrške i suradnje, pružamo brojne brze, efikasne i (mnogima najbitnije) besplatne usluge. Svi nam se mogu obratiti. Sjedište IPC-a je u Slavonskom Brodu, na adresi Jurja Dobrile 34, a telefon (radnim danom od 8 do 16 sati) je 035 448 533. Nebitno je je li djelo prijavljeno, razmišlja li osoba tek što učiniti,... mi žrtvu osnažujemo, pružamo potporu, educiramo, pratimo na sud, pružamo besplatnu pravnu i psihološku pomoć, u svojstvu smo osobe od povjerenja,... Suradnja s policijom i Hrvatskim zavodom za socijalni rad je izvrsna. - dodala je Galović.
Predstavljena su danas i dva projekta IPC-a kojima se bore protiv drugih oblika nasilja, poput onog vršnjačkog.
- IPC je u trećoj godini provedbe projekta Stop vršnjačkom nasilju u partnerstvu s Gimnazijom Matija Mesić SB te Elektrotehničkom i ekonomskom školom NG. Učenike smo podučavali toleranciji, otvorenosti i uvažavanju različitosti te nenasilnom rješavanju sukoba. Kroz online kampanju Ne budi panj dok si online - zaustavi nasilje na internetu, nastojali smo objavama na društvenim mrežama i gostovanjem na radijskim emisijama upozoriti na opasnosti koje vrebaju na internetu. Drugi projekt IPC-a je Centar za volontiranje i nije direktno povezan s ovom temom nasilja, no tu su i danas naši mladi volonteri. Četvrta je godina provedbe, u suradnji sa školama, jedinicama lokalne samouprave i nadležnim centrima za socijalnu skrb. Cilj je podići svijest o važnosti volontiranje jer živimo u zajednici gdje volonterstvo nije prepoznato kao jedan način aktivnog sudjelovanja u građanskom životu. Želimo uključiti mlade od 15 do 18 godina koji mogu volontirati u školskim volonterskim klubovima, ali svim drugim udrugama i ustanovama. - kazala je Maja Kuzmić iz IPC-a, voditeljica programa za demokratizaciju i razvoj zajednice.
U ovoj javnoj akciji sudjelovali su policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske te učenici slavonskobrodskih škola - Gimnazije Matija Mesić i Tehničke škole.