GRAĐANI svih zemalja Europske unije, pa tako i Hrvatske, već petnaest dana mogu službeno iznijeti svoj stav o promjenama računanja vremena. Točnije, mogu reći žele li da se i nadalje dva puta godišnje pomiče sat ili da se odustane od te višegodišnje prakse i zadrži ljetno ili zimsko računanje vremena, piše Glas Slavonije.
Europska komisija obvezala se kako će od 4. srpnja do 16. kolovoza prikupiti mišljenja građana, dionika i država članica o mogućim promjenama ljetnog računanja vremena u Europskoj uniji. Posljedica je to rasprave u Europskom parlamentu nakon koje su zastupnici u veljači ove godine većinom glasova donijeli rezoluciju kojom su pozvali Komisiju da pristupi temeljitoj analizi Direktive 2000/84/EZ od 19. siječnja 2001. o ljetnom računanju vremena i, ako je potrebno, izradi prijedlog za njezinu reviziju.
No, ovaj rok predviđen za anketiranje građana i prikupljanje stavova dionika i zemalja članica vjerojatno će biti produžen. Razlog je to što je rok za izjašnjavanje praktično određen u vrijeme kada je većina građana na godišnjem odmoru, a također zbog ljetne stanke ne rade i mnoge javne institucije u zemljama članicama.
Svoje mišljenje u anketi na hrvatskom jeziku i vi možete izraziti OVDJE, a primljeni odgovori bit će objavljeni na internetskoj stranici Komisije.
Kroz odgovore građanin može izraziti svoj općeniti stav o pomicanju sata sa zimskog na ljetno računanje vremena posljednje nedjelje u ožujku te s ljetnog na zimsko računanje vremena posljednje nedjelje u listopadu. Može se izjasniti o tome želi li da se zadrži dosadašnje ljetno i zimsko računanje vremena u svim državama članicama EU-a ili ukine pomicanje sata u svim državama članicama EU-a te da objasni razloge za to. Također, ispitanik može izraziti svoj stav o tome kojoj bi opciji dao prednost u slučaju ukidanja pomicanja sata - trajnom uvođenju ljetnog računanja vremena (satovi se pomiču jedan sat unaprijed u odnosu prema zimskom računanju vremena) ili zimskog računanja vremena. Valja podsjetiti kako je prije pomicanja sata u Europi zimsko vrijeme bilo standardno vrijeme.
Mnogi smatraju kako je polugodišnja praksa promjene vremena zastarjela i ide na štetu građanima. U istraživanju iz listopada 2016. godine čak 85 posto ispitanika izjasnilo se kako je potrebno ukinuti ljetno i zimsko računanje vremena navodeći štetne razloge poput zdravstvenih tegoba, problema u prometu i poteškoća pri izvršavanju svakodnevnih obveza.
Još prije sedam godina Rusija je ukinula ljetno i zimsko računanje vremena, ali je prihvatila da cijele godine ima "ljetno računanje vremena" koje znači "duže" trajanje dana i kasnije svanuće u jutro. Island je jedina europska zemlja koja nema ljetno i zimsko računanje vremena.
Članak Glasa Slavonije u cijelosti pročitajte OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -