EUROPSKI parlament također je trenutno prvenstveno usmjeren na pomaganje članicama Europske unije u borbi s koronavirusom i društveno-gospodarskim posljedicama epidemije. Na plenarnoj sjednici u četvrtak, 26. ožujka, zastupnici će prihvatiti zakone koji će omogućiti ublažavanje učinaka ove krize, objavljeno je na stranici Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Na dnevnom redu naći će se sljedeće teme:
- Investicijska inicijativa kao odgovor na koronavirus kojom se državama članicama stavlja na raspolaganje 37 milijardi eura iz kohezijskih fondova za rješavanje posljedica ove krize. Dio EU odgovora podrazumijeva izmjenu pravila o financiranju, što moraju prihvatiti i Parlament i Vijeće.
- Zakonski prijedlog kojim se proširuje područja primjene Fonda solidarnosti EU-a kako bi uključivao i krize javnog zdravlja čime bi se omogućilo da se financijska sredstva mogu usmjeriti prema područjima teško pogođenim epidemijom COVID-19.
- Mjere ublažavanja učinaka u zrakoplovnoj industriji: zaustaviti trend prometa praznih zrakoplova (tzv. fantomskih letova) zbog epidemije koronavirusa.
Kako bi se državama članicama omogućila brza nabavka potrebne medicinske opreme, na raspolaganje je stavljeno 50 milijuna eura (od kojih 40 milijuna podliježu odobrenju proračunskih tijela). Sve države članice -u okviru Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu - imat će pristup rescEU zalihama medicinske opreme, što uključuje respiratore i zaštitne maske.
Izrađen je i prijedlog o ulaganju 47.5 milijuna eura iz programa Obzor 2020 u 17 odabranih projekata koji bi trebali omogućiti bolje razumijevanje virusa COVID-19 i poboljšati kliničko upravljanje. U tijeku je i poziv na iskaz interesa za liječenje i dijagnostiku aktualne i budućih epidemija koronavirusa u okviru Inicijative za inovativne lijekove u iznosu od 45 milijuna eura.
Kako bi pomogla nacionalnim gospodarstvima, Komisija je donijela privremeni okvir koji članicama omogućuje odstupanje od pravila o državnoj pomoći barem do prosinca 2020. Također smatra da su ispunjeni uvjeti za aktivaciju klauzule o odstupanju u okviru Pakta o stabilnosti i rastu i traži od Vijeća prihvaćanje ove mjere.
Europska središnja banka je 19. ožujka donijela odluku o izvanrednom programu kupnje obveznica u iznosu od 750 milijarda eura kako bi gospodarstva lakše prebrodila krizu. Raspravlja se i o aktiviranju dodatnih 500 milijardi eura iz Europskog stabilizacijskog mehanizma, što bi moglo ukupnu financijsku intervenciju približiti iznosu od 2 bilijuna eura. Predsjednik Parlamenta David Sassoli rekao je kako bi to bila „najveća demonstracija snage europske solidarnosti ikad viđena. Jača i od Marshallovog plana, programa koji nam je pomogao stati na noge nakon Drugog svjetskog rata."
Hrvatska će, prema procjeni Europske komisije, na raspolaganju imati 1,158 milijardi eura. Ipak, i tu će ključnu ulogu odigrati reakcija hrvatske Vlade, odnosno, pojedinih ministarstava. Kao gubitaši u ranijem povlačenju sredstava, dosad smo naučili što znači kada Europa nešto 'stavi na raspolaganje'. Pravila igre ostat će jednaka - ako nisi dovoljno sposoban zgrabiti to, nećeš ni ostvariti sredstva.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -