1348
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Listopad - mjesec posvećen ranom otkrivanju raka dojke i podizanju svijesti o važnosti brige za zdravlje - ove je godine počeo subotom. A prva subota u mjesecu listopadu Dan je ružičaste vrpce koja je simbol borbe protiv raka dojke već duže od dva desetljeća.
Na slavonskobrodskoj Gradskoj tržnici Liga protiv raka Brodsko-posavske županije, prigodnim je materijalima, okupljanjem i druženjem obilježila taj dan. Svojim iskustvima, članice Udruge žena operiranih od raka dojke „Nada“, poslale su snažnu poruku.
- Uklonjene su mi obje dojke. Liječila sam se u slavonskobrodskoj Općoj bolnici. Samo sam na zračenje išla u Zagreb. U rad Udruge uključila sam se jer je ona sama po sebi jedna velika psihološka pomoć, mada nam upravo jedan psiholog nedostaje u svakodnevnom radu Udruge. Imamo radionice, sastanke, a kreativan rad nam pomaže da odagnamo loše misli. Ta psihološka stabilnost pacijenta sigurno je više od 60 posto ozdravljenja. Pozivam žene neka vrše samopreglede i jave se liječniku ako sumnjaju u bilo što drugo. Prevencija je osnovni i prvi korak. Ne treba odustajati od sebe. - svoje je iskustvo ukratko ispričala i korisne savjete pružila Brođanka Branka Katanić, operirana 2014. godine.
Rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela. Pet do deset posto svih karcinoma dojke su nasljedni, a jedan dio njih je nositelj genske mutacije.
- Zadovoljan sam što i u Slavonskom Brodu obilježavamo ovaj dan i to na Gradskoj tržnici koja je subotom idealno mjesto za komunikaciju s velikim brojem ljudi. Pozivam sve neka se okrenu preventivi, poslušaju glas liječnika i iskoriste ovaj mjesec za preglede. S nama su gospođe koje su preboljele rak i koje su tu ako nekomu treba pomoć nakon liječenja. One dva desetljeća u Slavonskom Brodu djeluju u sklopu Udruge Nada. - kazao je Darko Katić, predsjednik Lige protiv raka Brodsko-posavske županije
Samopregled dojki je postupak kojim je moguće uočiti rane promjene na dojkama. Najbolje je da žena taj pregled obavi pet do deset dana od početka mjesečnice, a ako više nema mjesečnicu najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će to učiniti. Prilikom samopregleda posebnu pozornost treba obratiti na sljedeće znakove: otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje ili udubljenje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice, bolove u dojci.
Liječnici dojke pregledavaju mamografijom ili ultrazvukom. Iako je mamografija izuzetno vrijedna i nezamjenjiva pretraga u otkrivanju i najmanjih karcinoma, treba naglasiti da se mamografijom ne može prikazati 15 do 20 posto karcinoma dojki, posebno kad se radi o dojkama s gustom žljezdanom strukturom. Prvi mamografski pregled dojki svaka žena treba napraviti između 38. i 40. godine života. Kod žena s pojavnošću raka dojke u bližnjih srodnika, preporučuje se ranije započinjanje redovitih mamografskih pregleda jednom godišnje. U žena mlađih od 40 godina, mamografija se u pravilu ne preporučuje kao rutinska pretraga. U ovoj dobnoj skupini može se jednom godišnje učiniti ultrazvučni pregled dojki.
- Trendovi u Republici Hrvatskoj i diljem Europe govore o smanjenju kada su u pitanju brojevi vezani za rak dojke, što dovoljno govori o tomu koliku su dobrobit donijeli preventivni pregledi. Smanjenje incidencije znači da smo nešto učinili na razini prevencije. Nadamo se da ćemo taj trend i dalje pratiti. Cilj je poboljšati statistike u liječenju, smanjiti smrtnost i povećati stope izlječenja. To se može ako rak otkrijemo u ranijoj fazi i ako se veći dio populacije odaziva na preventivne preglede. Naš multidisciplinarni tip bilježi sve više ranog otkrivanja raka dojke i zbog toga je liječenje uspješnije. Znanstvenici se trude pronaći nove načine liječenja raka dojke; ne samo kemoterapijama, nego i novim hormonskim lijekovima koji su preuzeli liječenje u prvim linijama metastatske bolesti. To značajno povećava kvalitetu života i radnu sposobnost osoba. - kazala je doktorica Anamarija Kovač Peić.
Najbolje je slušati savjete stručnjaka, ali i starijih. Danas oni šalju zajedničku poruku - Mislite i pazite na sebe!