VOZEĆI se Bosnom i Hercegovinom, teško je ne upitati se kako je moguće da ljudi ostaju imuni na njezine prirodne ljepote, posebice rijeke te gdje im je srce kada ih tako bešćutno zagađuju i onečišćuju. Priča prolaznika kojima takvo što prođe kroz glavu kada vide što čovjek na 'ovim područjima' radi prirodi, stigla je i do najvećih američkih medija.
USA Today i Bloomberg prenijeli su izjave o zagađenju vode u Bosni i Hercegovini koje je dosegnulo alarmantne razmjere.
Kako stoji u članku USA Today kojeg je preveo klix.ba, BiH i druge zemlje Zapadnog Balkana nisu učinile mnogo na izgradnji efikasnog sistema odlaganja smeća i zaštite životne sredine, usprkos formalnom traženju ulaska u Europsku uniju i usvajanja nekih zakona i propisa EU-a.
Zanemaren tijekom ratova 90-ih godina, problem upravljanja otpadom u BiH sada je toliko narastao da je dosegnuo alarmantne razmjere u regiji gdje su nezaposlenost i siromaštvo široko rasprostranjeni i gdje korupcija rutinski zaustavlja provedbu reformskih zakona.
Umjesto recikliranja, većina smeća završi na improviziranim deponijama i u rijekama, zagađujući kako zemlju tako i vodu. Na Drini koja teče između Crne Gore, Srbije i Bosne, tona smeća zaglavila je u blizini lokalne hidroelektrane formirajući ogromne otoke smeća koja plutaju na površini. Mještani kažu kako se svake godine iz Drine izvadi oko 800 tisuća tona smeća.
- Te velike količine otpada postaje nemoguće ukloniti. Tu su razni leševi životinja, ne samo plastika, nego sav sekundarni otpad. Nema čega nema. - izjavio je Aleksandar Mladić, stanovnik Višegrada, grada na Drini u istočnoj Bosni.
Tko je kriv - nesređena država koja nije osposobila učinkovit sustav gospodarenja otpadom ili svaki čovjek ponaosob kojemu uopće padne na pamet otpad koji je sam stvorio 'pokloniti' prirodi.
Stravične prizore kakvih se i Brođani trebaju bojati, moguće je pogledati u kratkom video prilogu. Naime, već sada građani Slavonskog Broda otpad odlažu gdje god stignu, a pitanje je kakvo će stanje biti kada se sustav naplate promijeni pa račun za odvoz smeća bude viši ili niži, ovisno o mjesečnom broju odvoza. Mnogima bi u tom slučaju, uštede radi, moglo pasti na pamet da kante prazne u šumarcima i potocima umjesto da Komunalcu plaćaju odvoz svaki tjedan.
1,000 tons of garbage is released into Bosnia's environment every day — and now the River Drina is paying the price pic.twitter.com/I4tsuvmGPI
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 5. svibnja 2019.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -