1963
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na dojavu zabrinute Brođanke koja je uočila „mlađu djevojku kako spava na prostoru Željezničkog kolodvora”, uputili smo se provjeriti je li stara praksa 'ubijanja oka' u kolodvorskim prostorijama - kako beskućnika, tako i putnika koji klonu čekajući vlak - i dalje živuća.
Ono što nas je, po dolasku nešto prije 22 sata, iznenadilo, zaključana su ulazna vrata s natpisom „Čekaonica zatvorena u vremenu od 21,00 do 5,00”. O problemima Željezničkog kolodvora u Slavonskom Brodu sve već znaju i golubovi kojima je to jedno od najdražih okupljališta. Od čestih policijskih intervencija zbog, uglavnom, remećenja javnog reda i mira, preko uništavanja imovine te izostanka brige o čistoći iste, do - poradi kasnog otvaranja skloništa za beskućnike - prisiljenog pretvaranja prostora kolodvorske čekaonice u hostel, Brođani su posljednjih nekoliko godina mogli vidjeti koješta.
S obzirom na to da je HŽ Infrastruktura Javnim pozivom za najam ponudila četiri kolodvorska prostora, među kojima i sanitarni čvor, i to po relativno primamljivim cijenama, doimalo se kako će kolodvor zablistati u novom ruhu, vođen rukama novih 'suvlasnika' koji bi te prostorije održavali. Čini se, međutim, kako se interes za preuzimanjem odgovornosti nadzora i obnove poslovnih prostora u vlasništvu Hrvatskih željeznica nije probudio.
Na Željeznički smo kolodvor, dakle, otišli u potragu za djevojkom o kojoj nam je dojavljeno. Djevojku nismo pronašli. Točnije, nismo pronašli nikoga. U to doba, kako se može zaključiti iz natpisa zalijepljenog na glavnom ulazu, u prostoru se čekaonice neće niti moći pronaći netko. Princip 'ključ u bravu' - koji se inače većinom veže za propadajuća privatna poduzeća - očito je jedina solucija koje su se uspjeli dosjetiti pri pomisli na dugogodišnje teškoće koje 'Hrvatska željeznica' ima s korisnicima usluga u Slavonskom Brodu.
Prostrana željeznička prostorija izgubila je temeljnu funkciju pružanja ugodnog, sigurnog i udobnog prostora putnicima koji čekaju dolazak vlaka - a kojih doista ima i tijekom noći. Potrebe za kolodvorskom čekaonicom, logično, ne bi niti bilo kada se na dogovoren termin dolaska vlaka ne bi moralo toliko ni čekati. Dok još traje ljetno razdoblje, putnici, srećom, mogu pronaći hlad pod nadstrešnicom, no postavlja se pitanje gdje će pronaći sklonište kada nastupi zima, ako zabrana ulaska u najhladnije doba noći i dalje bude trajala.
Kako nije sve negativno, nužno je napomenuti ovo - barem u situaciji u kojoj smo ga mi zatekli, premda napušten, slavonskobrodski željeznički kolodvor jedna je od rijetkih javnih ustanova koja, kako se barem izvana moglo primijetiti, najurednije izgleda kad u njoj nema ni nagovještaja prisustva 'javnosti'.