2254
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA/SLAVONSKI BROD – Jučer su, u okviru projekta „Zaželi", u novogradiško Gradsko društvo Crvenog križa došli paketi higijenskih potrepština za korisnike projekta Zaželi. Podsjetimo. Gradsko društvo Crvenog križa projekt provodi u suradnji s općinama Davor, Vrbje i Dragalić, a pristigli paketi higijenskih potrepština za siječanj i veljaču, odmah jučer su i proslijeđeni korisnicima u tim općinama, piše novagra.
- Projekt izuzetno dobro funkcionira. Najviše su zadovoljni korisnici. No zadovoljstvo ne kriju niti žene koje o njima skrbe, a koje su zahvaljujući projektu dobile posao – kazao je Franjo Pavlović, tajnik Gradskog društva Crvenog križa Nova Gradiška.
Provođenjem projekta zadovoljna je i njegova koordinatorica Kristina Arić, kao i članice tima Almira Čar i Kata Dobričić.
Program u trajanju od 30 mjeseci, vrijedan 6.9 milijuna kuna u cijelosti se sufinancira iz Europskog socijalnog fonda. Partneri su područni ured Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška i Općine Davor, Dragalić i Vrbje. Na dvije godine zaposleno je 45 žena s područja tih općina, a koje skrbe o 260 starijih osoba.
I dok je tih 250 osoba dobilo kakvu takvu pomoć, dobar dio onih kojima je ona potrebna do pomoći ne može doći. Naime, kako je nedavno pisao portal novagra Crveni križ na području Nove Gradiške nema dovoljne količine humanitarne pomoći, a i ono što ima dijele na temelju kriterija koje utvrđuje Centar za socijalnu skrb. - Djelatnicima Crvenog križa vezane su ruke jer pakete možemo dati samo prema utvrđenim pravilima, a ne prema svojoj savjesti. Takvi su propisi i procedure kojih se moramo držati – kazao je Pavlović za novagru.
A kriteriji su takvi da humanitarnu pomoć mogu dobiti samci i kućanstva koja primaju zajamčene minimalne naknade, osobe starije od 65 godina, samci i dvočlana domaćinstva, s prosječnim mjesečnim primanjima manjim od 1.500 kuna za samce i 2.000 kuna za dvočlana domaćinstva, samohrani roditelji s ukupnim primanjima u kućanstvu nižim od iznosa bruto minimalne plaće, obitelji s troje i više djece s ukupnim mjesečnim primanjima nižim od 5.700 kuna i iznimno samci i obitelji s jednim i više zaposlenih od kojih nitko nije dobio plaću u razdoblju dužem od četiri mjeseca. U novogradiškom Crvenom križu ovih su se kriterija držali kod podjele hrane i higijenskih potrepština dok su odjeću i obuću, koje su imali u dovoljnim količinama, dijelili ne primjenjujući kriterije.
Nažalost, Brodsko-posavska županija spada među najnerazvijenije hrvatske županije s najnižim prosječnim primanjima i sa, još uvijek velikim, brojem nezaposlenih osoba. Posljedica toga je sve veći broj ljudi u potrebi koji nerijetko, koricu kruha traže u kontejnerima.
- Viđam često ljude koji traže po kontejnerima.I nisu to samo Romi kako je nekada bilo. Zato, kada god imam viška hrane ne bacim ju nego ju spakiram u plastične kutije u kojima inače kupujem sir, i onda još sve to stavim u vrećicu, svežem i objesim s vanjske strane kontejnera. Nestane to u trenu, ali ne gledam tko uzme. Ne želim im ukrasti i ono malo što im je od dostojanstva ostalo - priča nam Neda potvrđujući kako i u Slavonskom Brodu postoje oni koji ovise o dobroj volji drugih.
Nekada je humanitarne pomoći na ovim prostorima bilo puno više, no vrijeme rata i poraća je iza nas, a konvoji više ne dolaze nego Crveni križ, kako ističe Pavlović, aplicira prema EU. Tako su u prošloj godini u Novoj Gradiški podijelili 2700 paketa, a ove godine, zbog pooštrenih kriterija, taj će broj paketa biti manji za 700.
I dok Crveni križ čini što može, građani se pomažu i međusobno kroz akcije darivanja zimskih jakni i 'kruha za poslije'. Jedni sretni što mogu darovati, drugi zahvalni jer ima onih koji im mogu pomoći. Mada bi, u 21. stoljeću, u Europskoj uniji naša sadašnjost trebala izgledati puno sretnija nego li je i sa slikama budućnosti u kojima neće biti zimskih jakni i kruha za poslije. Nažalost, naša budućnost iz sadašnje perspektive izgleda i tmurnije od današnjice.