962
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Rodna i seksualna identifikacija pojedinca odavno se odmaknula od dobro nam poznatih, pomalo strogih, klasifikacija i podjela na heteroseksualce, homoseksualce, lezbijke, biseksualce, transseksualce,...
Postoji i čitav spektar osoba koje se - primjerice - identificiraju kao aseksualne, aromantične, u celibatu, poliamorične, ne-monogamne, kao svingeri, oni i one koji pripadaju BSDM i kink kulturi i praksama, oni koji su na spektru trans i rodnih identiteta kao što su transžene, transmuškarci, nebinarne rodne osobe, kros dreseri, genderqueer osobe, androgine osobe, interspolne osobe i one osobe koje žive s varijacijama povezanima sa spolnim razvojem,...
S druge strane društva obično su oni koji sebe smatraju i prozivaju 'normalnima' samo zato što pripadaju heteroseksualnoj cisrodnoj većini.
Smjestite li sve te nabrojane različitosti u Slavoniju, prilično je jednostavno dobiti sliku o tomu kako u konzervativnoj sredini i društvu prolaze oni koji ne pripadaju potonje opisanoj 'grupi'. S druge, pak, strane, sve nabrojane mogućnosti spolne i rodne identifikacije neminovno (i u najmanju ruku) bude strah da ćete - iz neznanja - pogriješiti u ophođenju s takvim osobama.
Tim je više hvalevrijedan još jedan ogroman iskorak slavonskobrodske Udruge Vrapčići koja - u suradnji sa zagrebačkim stručnjacima - ovaj vikend provodi edukaciju o afirmativnom pristupu u radu sa LGBTQ osobama u sklopu ACF projekta „Uz dugine boje do mentalnog zdravlja“. Različite stručnjake koji se susreću s osobama iz LGBTQ populacije, ali i građane koji su željeli sudjelovati, podučit će kako raditi sa ženama lezbijkama, gej muškarcima, biseksualnim i transrodnim osobama te svima ostalima koji i koje se identificiraju da pripadaju rodno i seksualno različitim skupinama.
Voditeljica edukacije je specijalistica kliničke psihologije, Iva Žegura.
Sve ide glatko dok nas vodi stručnjakinja poput naše sugovornice, no pitali smo je za nekoliko općih savjeta u pristupu takvim osobama - a koje i sami kao novinari možemo iskoristiti.
- Trebamo posvijestiti gdje smo mi u odnosu na bilo koga tko traži nekakvu pomoć. Trebamo voditi računa da govorimo i da se ophodimo s poštovanjem. Svaka profesija ima svoje standarde, smjernice, etiku, znanost koja stoji iza svih koncepata. Važno je poznavati svoju profesiju i kako ne štetiti drugomu. Kao socijalizirane osobe u društvu, jako dobro znamo što ne bismo voljeli da drugi nama čine. Valja posvijestiti prema komu imamo predrasude, gdje smo mi s nekom skupinom osoba koje su od nas različite po nacionalnosti, vjeroispovijesti, seksualnoj orijentaciji, rodnom identitetu, ekonomskom statusu,... Različitosti su među nama, različitosti je mnogo i one stvaraju različite potrebe. Trebamo biti osjetljivi na to da pojedine od tih različitosti, pogotovo ako su rijetke i neprepoznate, ne ostanu izostavljene iz pružanja skrbi. Problem je kad, u različitim strukama, osobna uvjerenja i predrasude djeluju na to kako se pojedina usluga pruža. Zabrinjavajuće je ako službe za zaštitu mentalnog zdravlja ili one koje se bave socijalno ugroženima postupaju suprotno tim načelima. Ako oni koji su već u potrebi na takvim mjestima još dožive i diskriminaciju, minorizaciju problema ili nešto gore, onda smo kao društvo u velikim problemima. - upozorila je Žegura, naglasivši kako krajnji cilj treba biti inkluzivno društvo koje dopušta i omogućava suživot različitosti te čini fleksibilnu uzajamnost.
Iz svega navedenog jasno je koliko je važno poznavati etička načela, transferna i kontratransferna pitanja koja se mogu pojaviti u terapijskom procesu, savjetovanju i ostalim oblicima rada kada su u pitanju različite kombinacije seksualnih i rodnih identiteta. Učenje je potrebno i onima koji vode udruge.
Društvo se neće promijeniti dok te promjene ne postavimo kao temeljne postulate te o njima učimo našu djecu. S obzirom na neprihvaćanje i diskriminaciju LGBTQ osoba, Hrvatska je još jako daleko od toga.
U radionicama ovaj vikend sudjeluju mnogi koji će ta znanja moći iskoristiti izravno i u praksi.
- Već 20 godina pružamo besplatnu pravnu pomoć socijalno isključenim i marginaliziranim skupinama. Uz to smo i kontakt-točka pučke pravobraniteljice i antidiskriminacijska kontakt-točka, tako da nam je vrlo bitno poznavati i osnažiti se vezano za sve marginalizirane skupine, između ostalog i za LGBTQ osobe jer istraživanja pokazuju da su one među najizloženijima diskriminacija. Ovo će nam pomoći da znamo odgovoriti na njihove potrebe. Ovo je prvi takav projekt kroz koji će pružatelji usluga moći dobiti potrebna znanja i zbog toga je izrazito bitan, posebice u Slavoniji. - kazala je Anja Ostopanj, pravna savjetnica Informativno-pravnog centra i polaznica radionica.
Tračak optimizma ipak postoji jer Hrvatska ima vrijedne i stručne ljude čija je snaga znanje. Uz veliki trud i nešto vremena, puno se toga može mijenjati i svijet učiniti boljim. Udruga „Vrapčići“, najveći je dokaz tomu.
- Putovali smo u Norvešku u sklopu projekta, vidjeli njihovu praksu. Bez obzira na sve navedene kritike našeg sustava, ja apsolutno vjerujem u nas i naše sposobnosti. Uvijek mislimo kako je netko drugi bolji od nas. No, tko god je prošao svijet, zna da to nije istina. Da, oni imaju više novaca. I to je sve. Problemi su slični. I tamo ima diskriminacije. Imaju ljepše i veće urede, bolje opremljene prostore, no sve je tamo lagodno, a mi smo se naučili boriti svaki dan. To je naša snaga i prednost. Pronalazimo rješenja, uvijek nešto radimo, nema prepreke koja nas može zaustaviti. Iz toga se rađaju nevjerojatne sposobnosti. - optimistično je kazala psihijatrica Dubravka Ergović Novotny i predsjednica Udruge Vrapčići.
samo treba da neka frustrirana usidjelica poput Željkice djeci puni glavu svojim glupostima od vrtićke dobi. Srećom tu su babe i djedovi pa za vrtićem ni nema potrebe
Koga vi propagirate, taj je osuđen na uspjeh. Nažalost se ne mogu razmnožavati, pa su mislili da mogu kupovati djecu na akciji u Kongu, ali naši uzorni politički korektni mediji nisu imali potrebu to istražiti, jer koga briga za neku... Prikaži sve tamo djecu iz Afrike... Jednog dana će se djeci u vrtićima govoriti kako su pedofili njihovi prijatelji i kako je to sve normalno.