/ 17
2426
Prikaza
0
Komentara
Kapetanov dnevnik: Savom od Splavarske ulice do Lonjskog polja i natrag
Pripreme za plovidbu
Planiranje putovanja zvanično je počelo na godišnjoj skupštini Udruge splavara "Čika Mata", održanoj 12. travnja 2014. kada je rečeno da će biti organizirano putovanje. Tada je bila poznata jedna grupa splavara koja je već odlučila putovati. To su Slavko Levojević i Slobodan Pavić s brodicom Alen, Stjepan iŽelimir Galošević s poznatim Galinim čamcem, Duško Vranešević i Ivan Vrpoljac na Duletovoj brodici, te Zdravko Grčević i Davor Bešter u čamcu Likaj 1. Svi navedeni, osim Davora Beštera, putovali su i prošle godine. Josip Tutek je plovio sa svojom Arkom. On je najavio plovidbu, ali se grupa putnika dogovorila tek nekoliko dana pred polazak. Tako su na Arci bili Josip Tutek, Željko Šarčević, Tomislav Bakić (Gambo), Zvonko Verhas i Željko Rudec. Na put je krenulo ukupno trinaest splavara.
Bitni dio putovanja je organiziranje prehrane. Priprema hrane bila je na dva mjesta. Na Arci je glavni kuhar bio Tomislav Bakić. Za preostalih osam 'savoplovaca' brigu o prehrani, kao i prethodnih godina, vodio je Želimir Galošević. Sa sobom smo imali hladnjake i agregate za struju.
Odlučeno je kako će se ploviti u Lonjsko polje, dva kilometra uzvodno od sela Puska, tamo gdje smo bili već puno puta. Razlog dolaska na ovu lokaciju je pješčana plaža, pa ako i padne kiša, nismo u blatu. Drugi razlog je dosta dobrih mjesta za pecanje.
Udruga splavara "Čika Mata", kao organizator plovidbe, putovanje je prijavila Kapetaniji u Slavonskom Brodu. Oprema i potrebne stvari utovarene se u petak, 20. lipnja, dan prije putovanja. Čamci su bili usidreni kraj Galine splavi.
Pente
Posebna je drama bila s pentom Slavka Levojevića (Bajo). Ugasi se kada se doda malo gasa. Popravak i dijagnosticiranje je trajalo skoro tri dana. Svašta se nagađalo, od banalnih kvarova do ozbiljnih. Na kraju je ustanovljeno da je u rezervoar osim benzina sipana određena količina dizel goriva. To je otkriveno u petak, dan prije polaska.
Stjepan Galošević (Gala) ima pouzdanu pentu i nije imao problema. Posebno je ponosan bio Duško Vranešević (Dule) na svoju novo nabavljenu pentu od 18 KS s kojom prvi puta putuje na ovako daleki put. Zdravko je palio pentu svaki dan prije putovanja kao provjeru ispravnosti. A onda u jutro kada je trebalo krenuti, Tomos 10 na Zdravkovom čamcu nije htio upaliti. Na kraju je otkriveno da jedna svjećica nije bila dotegnuta. Stavljene su nove svjećice i penta je proradila. Joka na svojoj Arci ima brodski motor s kojim nije imao problema.
Prvi dan plovidbe - polazak iz Slavonskog Broda
Osim Josipa Tuteka, koji je krenuo nešto kasnije, krenuli smo u pet sati u jutro. Pred nama je 174 riječna kilometra (rkm) puta. Krenuli smo s Galine splavi, na 369. rkm a cilj je na dalekom 543. rkm. Dan je sunčan, temperatura u jutro je bila četrnaest Celzijevih stupnjeva, vodostaj u Brodu je 147 cm i temperatura Save 23 Celzijeva stupnja. Gotovo idealno za plovidbu. Ispred Tvrđave bio je usidren riječni kruzer Victor Hugo. Zdravko i Gala krenuli su oko 5:15 jer Zdravkova penta nije odmah proradila. Jutarnja svježina ipak je zahtjevala topliju odjeću. Vjetar je puhao na mahove. Ako plovite Savom morate biti spremni na hladnoću i vrućinu pa u garederobi trebate imati kupaće gaće, dugačke hlače, patike, papuče, kabanicu, jaknu, vestu, majice i kapu. Za vrijeme putovanja trebate biti zaštićeni od sunca i imati kraj sebe tekućine za piće. Na čamcu trebaju biti dva putnika tako da se mjenjaju u upravljanju čamcem.
Kilometri odmiču i postaje sve toplije. u 7:15 bili smo na 384. rkm. Vozimo brzinom šest do sedam kilometara na sat. Cilj nam je u prvom danu plovidbe stići do Stare Gradiške gdje je planirano noćenje na pješčanoj plaži u Donjoj Varoši. Udaljenost od Splavarske ulice je oko sto rkm. Ako uzvodno vozimo brzinom osam kilometara na sat, to je oko 12-13 sati vožnje.
Udruga je poslala informacije medijima o plovidbi pa je Radio Slavonija u svom jutarnjem programu koji vodi Mario Jurković pratila plovidbu. Uživo u eter se javio Slavko Levojević i pričao o plovidbi, što je izazvalo zanimanje slušatelja. Trebali smo stati zbog doručka, ali nismo jer je Bajo propustio stati na planiranom mjestu (Grlić na 394. rkm). Kako je program Radio Slavonije slušao i Ivan Kereković iz Živika, vlasnik Turističkog obiteljskog gospodarstava Kereković, pozvao nas je u Pričac na njegovu turističku brodicu na doručak što smo, naravno, prihvatili. U Pričac smo pristali oko 11 sati. Hvala Ivanu na gostoprimstvu. Malo smo pričali o plovidbi i Savi te dogovorili neke moguće zajedničke događaje u budućnosti.
Oko podne smo nastavili dalje. Joka koji je krenuo kasnije, stigao nas je pa smo svi zajedno doplovili u Staru Gradišku oko 19:30. Cilj je bila pješčana plaža u Donjoj Varoši gdje smo namjeravali prenoćiti, ali nismo jer je plaža bila prekrivena muljem debljine pet do sedam centimetara. Produžili smo dalje do 468. rkm i ipak našli mjesto gdje se mulj uspio osušiti. Joka je stao nešto ranije jer putnici s Arke ne moraju napuštati brodicu pa im mulj ne smeta. Iz ostalih plovila moraju putnici izaći na obalu, naravno zbog večere. Željo je skuhao pileći paprikaš koji je, nakon duge vožnje, izvrsno prijao. Prvi dan plovidbe prešli smo 99 rkm. Komaraca je bilo dosta, ali nakon što se smračilo, nestali su. Očekivali smo puno goru situaciju s komarcima.
Pomade i kokteli protiv komaraca
Dok smo bili na obali i večerali, došao je jedan dječak iz obližnjih kuća i bio s nama. Zanimala su ga plovila pa mu je Bode pokazao unutrašnjost brodice Alen. Po njega je došla mama jer je već bio mračak. Stalno se branila od komaraca. Opisali smo joj kako se obraniti od komaraca pomoću Galine 'pomade' koja se sastoji od mljevenog češnjaka koji je onda pomiješan sa svinjskom mašću. Rekla je kako za takvu pomadu nikada nije čula. Kada se Gala namaže s tom svojom pomadom, komarci bježe od njega ali i mi ostali. Zdravko i Bajo su nabavili kape s mrežicom što je jako dobra obrana kada ima puno komaraca. Zdravko je napravio koktel protiv komaraca koji se sastoji od pola litre vode, izcjeđenog jednog limuna i dva režnja češnjaka koje treba usitniti kao kod pripreme za jelo i staviti u istu vodu. S takvim koktelom se namažete nekoliko puta i učinkovito djeluje protiv komaraca. Zanimljivo da vam koža neće mirisati po bijelom luku. Ako želite da koktel bude još djelotvorniji, povećajte količinu luka i limuna. Za usitniti luk je najbolje koristiti onu napravicu s mežicom koju ima svako domaćinstvo ili ga nožem usitniti koliko se može. Najbolja obrana od komaraca je bijeli luk.
Svjetsko prvenstvo na brodici
Nakon večere sjedili smo kod Baje na brodici, pili gemište i pratili Svjetsko prvenstvo u nogometu. Duško Vranešević (Dule) otišao je spavati. Na brodici je upalio tri svjetla koja su u potpunom mraku stvarno bila jaka i nama smetala. Dovikivali smo mu da ugasi svjetla. Iznervirani Dule nakon što nije dobio mobitelom Anu, cimer Ivan Vrpoljac (Gale) hrče a mi dovikujemo da ugasi svjetlo, digao je sidro i odplovio uzvodno do prvog drveta, zavezao se i otišao na spavanje.
Priredio:Zdravko Grčević