3854
Prikaza
14
Komentara
Blagdan je svetog Ilije, proroka, zvanog Gromovnik. Taj starozavjetni svetac zaštitnik je Đakovačko-osječke nadbiskupije što se može povezati s činjenicom povijesne povezanosti ove nadbiskupije s Bosnom i Hercegovinom kojoj je sveti Ilija također zaštitnik. Znano je kako su, bježeći pred Turcima, bosanski biskupi došli na svoje imanje u današnjem Đakovu i tu se 'privremeno' sklonili. Privremenost je ipak predugo trajala, pa su, na mjestu današnje Strossmayerove katedrale, izgradili prethodnu od koje pronađeno je i sačuvano samo nešto arheoloških ostataka. Tu su podigli i učilište po čijim polaznicima Đakovo je i dobilo ime (lat. diaconus sa značenjem đakon iz čega je nastala stara riječ dijak koja je označavala polaznike vjerskih škola a sačuvana je u obliku đak, odnosno učenik).
Crkve i kapelice svetog Ilije u Brodsko-posavskoj županiji
Na području Brodsko-posavske županije kirbaj je u Velikoj Kopanici i Brodskom Stupniku čije crkve posvećene su svetom Iliji pa se po ovom svecu zovu i župe u ovim mjestima. Postoje i dvije kapelice od kojih je ona u Mašiću katolička, a na groblju u Banovcima pravoslavna.
160. obljetnica u Bosanskom Brodu
U susjednom Bosanskom Brodu svečano se obilježavaju Dani svetog Ilije Proroka, nebeskog zaštitnika istoimene župe. Ove godine posebno svečano jer je i jubilej župe Svetoga Ilije proroka. O 150-toj obljetnici, jučer je nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić posvetio obnovljenu crkvu, a na misi koja je, potom uslijedila i koju je predvodio župnik vlč. Pavo Brajinović, uz ostale predstavnike društvenog i političkog života Hrvata BiH i Republike Hrvatske, bio je i gradonačelnik Slavonskoga Broda Mirko Duspara, predsjednik Skupštine Brodsko-posavske županije Pero Ćosić, župan Danijel Marušić, saborski zastupnik Šimo Đurđević, prof. dr. Drago Prgomet, dr. Milan Kovač i drugi.
Tko je bio sveti Ilija?
Ilija na hebrejskom jeziku znači „Jahve je moj Bog", a po toj istini je i živio. Bio je rodom iz Tišbe, a djelovao u Sjevernom kraljevstvu u IX. stoljeću prije Krista za vrijeme kralja Ahaba. Iz gospodarskih i političkih razloga, kralj Ahab je za ženu uzeo Feničanku Jezebel koja je sa sobom donijela barbarske običaje, kultove i poganska božanstva. Jahve je tada progovorio na usta proroka Ilije koji se nastavio odlučno suprotstavljati poganskim kultovima i štovanju njihova boga Baala. Ilija je u svojoj borbi često bio osamljen, ali nikada nije odustajao od borbe za svog jedinog Boga koji ga je uvijek krijepio i podizao u vjeri. Biblija govori o mnogim njegovim čudesima i o tajanstvenom završetku Ilijinog života: „ I dok su tako išli razgovarali, gle: ognjena kola i ognjeni konji stadoše među njih i Ilija u vihoru uziđe na nebo." (2Kr 2, 11) Iz toga opisa staro je židovsko vjerovanje izvuklo zaključak da Ilija nije umro i da će se još jedanput pojaviti na zemlji prije "velikoga Jahvina dana".
Sveti Ilija danas se slavi kao simbol borbe protiv bezbožnosti, zaštitnik je zrakoplovaca i čuvar od oluje, groma i vatre. U slavenskom pučkom vjerovanju, što je prisutno i u našim krajevima, Ilija zapovijeda gromovima i kiši, pa otud naziv Ilija Gromovnik.