SLAVONSKI BROD - Nakon što se prije nekoliko dana pojavila informacija o epidemiji svraba u pojedinim područjima zemlje odlučili smo ispitati kakva je situacija na području Brodsko-posavske županije. Na tu temu razgovarali smo s ravnateljem Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, dr. Antom Cvitkovićem.
SBplus: Dr. Cvitković kakva je trenutna situacija kada je u pitanju broj evidentiranih oboljelih od svraba?
Dr. Ante Cvitković: U prvih nekoliko mjeseci ove godine županijski Zavod za javno zdravstvo prema podatcima s kojima trenutno raspolažemo ima prijavljenih 15 osoba koje su zaražene svrabom. To je svega par osoba razlike u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U svakom slučaju nema govora o epidemiji svraba na brodskom području.
SBplus: A kakvi su podatci bili za prošlu 2018. godinu. Znamo da je u siječnju prošle godine na području bivše općine Slavonski Brod bilo registrirano osam oboljelih.
Dr. Ante Cvitković: Ukupno smo u prošloj godini imali 70-ak osoba koje su oboljele od svraba. Riječ je o brojci koja se odnosi na područje bivše općine Slavonski Brod. U istom promatranom razdoblju na novogradiškom području evidentirali smo 20 oboljelih od svraba. Ako se zna da smo u 2017. godini imali registrirano 137 osoba oboljelih od ove zarazne bolesti onda je jasno kako su brojke manje.
SBplus: Znamo da je svrab zarazna, parazitna kožna bolest koja se manifestira intenzivnim svrabom, iritacijom kože,... Prenosi se izravnim dodirom, rijetko preko rublja ili posteljine. Za prenošenje bolesti potreban je intiman, dulji kontakt s bolesnom ili infestiranom osobom, a redovito održavanje osobne higijene ne sprječava dobivanje šuge ako je postojao kontakt sa zaraženom osobom. Pa ipak među ljudima vlada uvjerenje kako je upravo higijena najveći problem i to je razlog zbog kojeg mnogi ne potraže pomoć. Odnosno to ne učine na vrijeme.
Dr. Ante Cvitković: Upravo je najvažnije za naglasiti kako je iznimno bitno da se što prije potraži liječnička pomoć. Jer što se prije potraži pomoć liječnika to će se prije dobiti terapija i upute za iskuhavanjem posteljine i održavanjem higijene te će biti smanjena mogućnost prelaska bolesti na ostale članove obitelji.
SBplus: Kad je u pitanju širenje broja oboljelih od svraba, ali i ostalih zaraznih bolesti, kolika su nam prijetnja migranti u šatorskim naseljima u susjednoj BiH?
Dr. Ante Cvitković: Mi niti do sada zbog migranata nismo imali povećanih rizika za bilo koju bolest. Oni se zapravo na našem području i ne zadržavaju tako da tu nema opasnosti. Tim više što je konkretno u slučaju svraba za prenošenje potreban dulji kontakt sa zaraženom osobom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -