IAKO je Ujedinjeno Kraljevstvo uvijek bilo viđeno kao zemlja koja ima sve pod kontrolom, sa sve je skorijim Brexitom ta percepcija pala u vodu. Kako piše The Guardian, a prenosi Jutarnji list, dok u zemljama Europske unije prosječna plaća raste iz mjeseca u mjesec, u toj otočnoj državi situacija je potpuno drukčija.
Da je Britanija donedavno bila obožavana među ekonomskim migrantima dovoljno govori podatak da je nakon ulaska Poljske u EU broj Poljaka koji se preselio u UK porastao na gotovo milijun, a 2013. poljski je postao drugi najčešći jezik na Otoku. Migranti iz istočne Europe zapravo su izvukli Britaniju iz recesije 2008.
No, danas istočnoeuropski radnici više ne bježe u UK nego obrnuto. Samo lani tu je zemlju napustilo čak 76.000 nekoć ekonomskih migranata iz zemalja Unije, a očekuje se daljnji rast te brojke: - Otkad je krenula kampanja za izlazak Britanije iz EU, kćer su mi u školi počeli zvati kurvom, a meni su poručili da se gubim odavde. No, nije samo to razlog zbog čega razmišljam o povratku u domovinu. Ekonomska situacija u Poljskoj puno je bolja nego prije 12 godina kad sam otišao u UK. Cijene su porasle za 30 do 40 posto, ali plaće su rasle puno više, kazao je 51-godišnji inženjer u energetskom sektoru Maciej Artur, koji radi u Nottinghamu već duže od desetljeća.
I uistinu je tako, pokazuju istraživanja. Naime, plaća u Poljskoj od financijske je krize porasla oko 22 posto. Ostale su zemlje istočne Europe također zabilježile rast plaća, a u tome svakako dominira Latvija s rastom plaće u proteklih deset godina od gotovo 70 posto. Slijedi je Bugarska s 57 posto te Rumunjska s 24 posto. U Hrvatskoj plaće također rastu pa je tako u samo godinu dana, odnosno u 2018. u Lijepoj našoj prosječna plaća porasla za četiri posto u odnosu na 2017.
Ipak, treba imati na umu da plaće i životni standard općenito u većini istočne Europe i dalje kaskaju za prosjekom Europske unije. Čak i s ovolikim rastom, Poljska bi tek 2053. mogla doseći prosječnu plaću eurozone, 2059. britansku prosječnu plaću, a trebalo bi joj još gotovo 60 godina kako bi dosegla najveću prosječnu plaću u EU, onu njemačku.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda27.02.2019. u 12:51
@stipe...citaj malo strane portale a i nase. Preko 200 velikih tvrtki trazi zemlju u koji ce otici sa otoka, Danska im nudi niz pogodnosti, Nizozemska takodjer...prosle godine tdravstvena organizacija primala kandidature gradova za preseljenje sa otoka, svako malo rasisticki ispadi... Prikaži sve prema ljudima koji nisu Britanci.
-
Stipe27.02.2019. u 08:42
Nisu rast plaća i rast cijena jedini parametri kvalitete života. Puno je bitniji omjer prosječne plaće i potrošačke košarice, ali i neki drugi, neekonomski aspekti života. Mislim da tekst donosi pogrešan zaključak, posebno jee se ne uzima u obzir kapacitet... Prikaži sve za migracije i prag ili okidač koji ljude tjera na migracije. Za RH neke analize govore da gotovo nije bitno što se događa u zemlji, može se i kuga proširiti, ali neće emigrirati više od 750000 ljudi.
-