SLAVONSKI BROD - Veliki udarac doživjet će građani u ruralnim, opustošenim i osiromašenim dijelovima Hrvatske, posebice u Slavoniji jer ionako jedva preživljavaju, a uskoro će jednoj od najranjivijih društvenih skupina, umirovljenicima, životni standard opasti još više. Dogodit će se to i u ostalim dijelovima Hrvatske, ali tamo umirovljenici imaju djecu koja će im 'uskočiti', onima u Slavoniji, djeca i unuci odavno su pobjegli 'gore'. Naime, sljedeće će godine veliki broj umirovljenika imati, u prosjeku, čak šeststo kuna manju mirovinu od sadašnjih umirovljenika koji već svakako imaju jadna i sramotno niska primanja.
Ministar rada i mirovinskog sustava, Marko Pavić uvjeren je da će prijedlog mirovinske reforme dobiti potporu u Saboru, a veliki intervju koji je za Globus dao novinaru Viktoru Vresniku objavljen je i na službenoj internetskoj stranici Ministarstva te u Jutarnjem listu.
Nije nepoznanica da postojeći mirovinski sustav već stvara probleme, a ministar upozorava na recentne slučajeve iz prošle godine, kada je dvadesetak umirovljenika koji su otišli u mirovinu po „dvostupnom sustavu" završilo s manjim mirovinama.
- Procjenjujemo da će takvih slučajeva do 2020. godine biti više od tri tisuće, a većinom je riječ o ženama s mirovinama manjim od sadašnjih umirovljenika. Svake sljedeće godine taj broj će rasti. Svjesni smo problema s kojima ćemo se suočiti već sljedeće godine, kada će veliki broj umirovljenika imati, u prosjeku, 600 kuna manju mirovinu od sadašnjih umirovljenika. - kazao je ministar Pavić.
Najvećim problemom mirovinskog sustava, piše Jutarnji list, ministar smatra sukob triju generacija: sadašnjih umirovljenika koji žele veće mirovine, koje se mogu osigurati jedino sredstvima iz proračuna, zatim umirovljenika koji odlaze u mirovinu u idućih petnaest godina te pripadaju generacijama rođenima između 1962. i 1980., a koji će po sadašnjem zakonu imati u prosjeku oko šeststo kuna manju mirovinu nego sadašnji umirovljenici, i generacije rođene 1980. i kasnije koje uz povećanje izdvajanja u drugi stup imaju mogućnost zaraditi veće mirovine od onih kakve imaju sadašnji umirovljenici.
- Nama danas godišnje manjka 17 milijardi kuna za mirovine, što je dovoljno za pet Peljeških mostova. - ilustrira ministar. A taj minus svake će godine biti veći. S druge strane, hrvatski umirovljenici imaju u prosjeku 30 godina radnog staža, što je osam godina manje nego umirovljenici u Njemačkoj, s kojom se volimo uspoređivati. Sve to utječe na održivost sustava.
Svjesni činjenice da su mirovine sadašnjih umirovljenika u prosjeku niske, u Vladi su odlučili da će, u okviru mogućnosti, predložiti povećanje najnižih mirovina za 3 posto. Mirovine su ove godine već uvećane za 3,64 posto, a prošle godine povećanje je iznosilo 2,75 posto.
Više o promjenama u mirovinskom sustavu, moguće je pročitati OVDJE, u cjelovitom intervjuu s ministrom Pavićem.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Stipe13.09.2018. u 07:58
Al se neki ovdje proseravaju svojim statusima. Ne vjeruje niko u vaše izmišljene priče. Zašto se recimo Pupovac, kao saborski zastupnik, nikada nije zauzeo za neku socijalnu mjeru? Morate shvatiti da ovo nije besklasno društvo, a to što smo mi... Prikaži sve u nižoj klasi, to je već naš problem. Ako ti ne paše, grebi rukama i nogama da dođeš u višu klasu.
-
XSIZE13.09.2018. u 07:29
kaže u Hr umirovljenici imaju u prosjeku 30 godina staža, a nije nam rekao čija je to zasluga?! Ne znam tko je dijelio šakom i kapom mirovine poslije rata, radno sposobnim ljudima, imam čak i susjeda, u mirovini od rata... Prikaži sveta a u kući radionica. Ojhaj.
-