PREMIJER Andrej Plenković rekao je kako se mirovinska reforma pokreće radi održivosti sustava i adekvatnosti mirovina kako bi ljudi od njih mogli živjeti, a da se u javnosti pojavila pogrešna teza kako osiguranici 2. stupa gube pravo na dodatak od 27 posto, jer to pravo i ne postoji, piše Glas Salvonije.
"Želim pojasniti krivu tezu - osiguranici drugog stupa nemaju pravo na 27 posto, dakle, nikakvo pravo ne ukidamo, jer ono ne postoji”, odgovorio je premijer na pitanje podržava li ministra rada i mirovinskog sustava Marka Pavića u namjeri da se štedišama u drugom mirovinskom stupu ukine dodatak od 27 posto. Napomenuo je kako je tek riječ o inicijalnim materijalima koji su izišli u javnost da bi se pokrenula rasprava i senzibilizirala javnost za proces mirovinske reforme prvi put nakon 16 godina, a koje su napravili stručnjaci Ministarstva rada, HZMO-a i REGOS-a te da ti dokumenti još nisu prošli proceduru Vlade. Tek slijede rasprave u HDZ-u, s koalicijskim partnerima i na razini Vlade, najavio je Plenković.
"Ako se reforma ne provede, budući bi umirovljenici imali u prosjeku 500 kuna manju mirovinu od sadašnjih, a to ne želimo. Danas na mirovine trošimo 38 milijardi kuna. Doprinosima se uprihodi 21 milijarda i godišnje nedostaje 17 milijardi kuna za mirovine. To ide iz poreza”, podsjetio je.
Inicijativa ove reforme je, rekao je Plenković, da se pokuša napraviti sustav koji će biti financijski održiv, ili bar imati manje troškove iz poreznih prihoda te da se postupno povećaju mirovine, piše u članku koji u cijelosti možete pročitati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
oklopnjak11.07.2018. u 12:41
Blade Vi ste ex lege dali pristanak jer niste u roku mjesec dana dali izjavu da ostajete u 2 stupu.A niste ju dali pretpostavljam jer bi Vam da ste ostali u 2 stupu mirovina bila manja. To što su napravili... Prikaži sveili Vama je nažalost za mene tragedija i to sad pokušavaju napraviti svima koji imaju 2 stup.Sada to rade malo suptilnije gdje sve zaposlenike žele "prisiliti" ( pod prijetnjom manje mirovine ) da svoj novac prebace u prvi stup kako bi imali jednaku mirovinu kao i oni koji uplaćuju samo u prvi stup. Nevjerojatno je da Sdp koji je to napravio policajcima 2014. godine , sada se propinje na zadnje noge i buni protiv toga kada to isto predlaže Hdz. Licemjere kakvog nema nadaleko... Mali pariz inače u izračunu Vam nedostaju parametar "prinos mirovinskih fondova" jer je od iznosa koji je Blade naveo dio prinos mirovinskih fondova.Osim toga prebačen je u prvi stup 21.03.2014, ali ovo je sve nebitno.. Bitno je da se država ponaša kao da je novac u 2 stup njen i sad i to hoće uzeti.Znači ne reforme nego otimačina od zaposlenika koji imaju 2 stup.
-
malipariz11.07.2018. u 11:41
@ Blade Policija i vojska su morale preći u 1. stup, jer zbog ranijeg umirovljenja, jednostavno nisu u mogućnosti uplatiti dovoljno za pristojnu mirovinu. Takva odluka je donesena na razini države. Nego, prvo pitanje i konstatacija, odnosilo se na tvoju... Prikaži sve tvrdnju o tvojih 150.000 kuna u 2. stupu. Nešto si se ušutio o tome.
-
malipariz10.07.2018. u 20:00
Računica kazuje sljedeće: Početak mirovinske reforme (kad je počela uplata u 2 stupa) bio je 1.1.2002. Do 1.1.2018. to je 16 godina, odnosno 192 mjeseca, što iznosi 781,25 kn mjesečne uplate, za 2. mirovinski stup. Budući da se u drugi... Prikaži sve stup uplaćuje četvrtina ukupnog izdvajanja za MO, ispada da je ukupno izdvajanje 3.125 kn. Odatle proizlazi brutto plaća od 15.625 kn. Tvrdim da @Blade obilazi istinu o svom 2. stupu, a osobito s tvrdnjom o nasilnom oduzimanju, primjenjenom na čak 50.000 ljudi.
-
oklopnjak10.07.2018. u 13:38
Blade mislim da se u Vašem slučaju radi o jednoj od 2 moguće situacije koje dolje navodim.Ne može Vam nitko uzeti samo tako taj novac ako nema uporište u zakonu. Članak 100. (4) Član mirovinskog fonda čija su prava iz... Prikaži sveprava iz mirovinskog osiguranja uređena posebnim propisom koji uređuje prava iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, ili mu se mirovina određuje prema tom propisu, može u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, dati izjavu Središnjem registru osiguranika da želi i nadalje ostati član mirovinskog fonda. (5) Ako član mirovinskog fonda ne da izjavu u roku iz stavka 4. ovoga članka, Središnji registar osiguranika prenijet će u državni proračun ukupna kapitalizirana sredstva s osobnog računa člana mirovinskog fonda, a Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će bivšem članu mirovinskog fonda po stjecanju prava na mirovinu odrediti mirovinu, kao da je bio osiguran samo u obveznom mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti. Članak 101. (1) Ako kod člana mirovinskog fonda nastane potpuni gubitak radne sposobnosti s pravom na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ukupna kapitalizirana sredstva na osobnom računu člana mirovinskog fonda mirovinsko društvo će putem Središnjeg registra osiguranika prenijeti u državni proračun, a Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će mu odrediti invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, kao da je član fonda bio osiguran samo u obveznom mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti. (2) Odredba stavka 1. ovoga članka neće se primijeniti na člana mirovinskog fonda koji je stariji od 55 godina i koji je član mirovinskog fonda duže od 10 godina, ako bi mjesečna svota invalidske mirovine koja bi mu pripadala prema programu mirovinskog osiguravajućeg društva uvećana za iznos osnovne invalidske mirovine iz stavka 3. ovoga članka iznosila više od mjesečne svote invalidske mirovine određene primjenom stavka 1. ovoga članka. U tom slučaju, sredstva s računa člana mirovinskog fonda prenijet će se putem Središnjeg registra osiguranika mirovinskom osiguravajućem društvu koje on izabere i koje mu osigurava trajnu mjesečnu invalidsku mirovinu prema svome programu, u skladu s posebnim zakonom.
Prikaži sve komentare
-