3132
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD / STARI PERKOVCI - Prije šest godina smijenjeni direktor brodskog Komunalca, u međuvremenu diplomirani agronom a trenutno i na doktorskom studiju iz agroekonomije, Tihomir Vujčić, radi i kad drugi slave. Rade i oni, ili preciznije rečeno one, koje za nj rade, pčele na ispaši u perkovačkim poljima suncokreta, pa je to, onda, sasvim u redu.
Sinoć su, pri kraju kirbajskog dana u Starim Perkovcima, Vujčići kod Zmaićâ Orguljaševi', donijeli pčelinje saće, djelomično medom od suncokreta posve popunjenih i voštanim poklopcima zatvorenih ćelija. Kako je ispaša suncokreta na samom kraju ostaje vidjeti hoće li pčele stići nadopuniti još nepoklopljeni dio saća.
Loša godina za pčelare
Ova 2014. godina za većinu pčelara, iako se bave slatkim proizvodom, ili baš zato, zbog niza nepovoljnih čimbenika ostat će u gorkoj uspomeni. Nakon problema s prezimljavanjem oslabljenih pčelinjih zajednica (nakon prošlogodišnjeg izuzetno vrućeg ljeta i suše koja je zaustavila ciklus stalne obnove, gubitci su bili i do 60 posto pčelinjih zajednica) kiše u svibnju više neko desetkovale su pčelarima vrlo važnu bagremovu ispašu. Slično je bilo i s ostalim šumskim drvećem i grmljem (svibovina, glog…) ali i livadnim cvjetnicama koje, unatoč cvatu, maslačka na primjer, nisu dale ni za pčele dovoljne količine meda, a pčelarima nisu dale ništa. Tek cvatnja amorfe ili bagremca na prijelazu u ljetno razdoblje bila je izdašna, pa su pčele od ove invanzivne biljke proizvele dvadesetak kilograma po košnici. Cvat, zapravao medonošenje lipe i kestena u lipnju ometale su česte promjene vremena s kišnim ciklonama. Snažnije zajednice ipak su uspjele stvoriti po koji kilogram viška i za pčelara.
Uzajamna korist poljoprivrednika i pčelara
U razdoblju takozvane 'tihe paše' koje je uslijedilo nakon glavne, i u kojem pčele uglavnom obilaze cvjetove bijele djeteline, majčine dušice, kupine i mente, više je peluda nego nektra industrijske biljke, kao što su uljana repica i suncokret, osobito ako su sijani na velikim površinama, pravi su izvor hrane pčelama. Na zadovoljstvo i vlasnika poljoprivrednih površina, Vujčićeve pčele ove godine obavile su značajan posao oprašivanja najprije uljane repice, a kroz srpanj i suncokreta koji daje umjereno jaku pašu i dnevno u razdoblju do dvadeset dana od dva do pet kilograma nektra po košnici.
OPG Tihomir Vujčić osim pčelama, medom i drugim pčelinjim proizvodima, proizvodi i tradicionalne slavonske mesne delicije i druge domaće specijalitete i sve to, uz ostalo, izlažu i prodaju na specijaliziranim i mješovitim sajmovima.
Uobicajeno je za ovakav tip reklame, a radi se uistinu o reklamiranju, da bude pod nazivom self promo, self - pay. Jos samo za kraj, novinar je trebao napisati, a na kraju siroke palete proizvoda i zderanja i lokanja, dodjite... Prikaži svete se osigurati protiv infarkta u Cro osig. LP