957
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Kao što je prošle godine i najavljeno, za projekt izgradnje terminala za opasne terete luke Slavonski Brod izrađen je velik dio potrebne dokumentacija i studije.
Izrađen je tehnički dio Studije izvodljivosti: analiza postojećeg stanja, analiza potreba za infrastrukturom terminala, analiza varijantnih rješena (u vezi s funkcionalnošću terminala i pojedinim građevinskim rješenjma) te procjena troškova - navedeno je u posljednjem izvješću Lučke uprave Slavonski Brod.
Na temelju provedenih istražnih radova završen je također geotehnički elaborat te radna verzija Studije utjecaja na okoliš. U njoj je riječ o utjecaju procesa izgradnje na sve relevantne čimbenike: vodu, tlo, zrak, biljne i životinjske vrste,…
U procesu su nastanka ili su pribavljeni još su neki važni „papiri“, a građanima bi najzanimljivi mogla biti radna verzija idejnog projekta terminala za opasne terete.
Kao što se iz njega može vidjeti, izgradnja bi se odvijala u tri faze, pri čemu je prva najsveobuhvatnija. Prema ovim idejnom projektu, terminal bi imao mjesto odlaganja reciklažnog otpada, pogon za prihvat otpadnih voda, spremnike za dizelska goriva mjesto za njihovo istakanje, spremnik tekućeg dušika, modularne spremnike vodika i dr. te popratne infrastrukturne elemente kao što su pružni prijelaz, parkiralište, objekt za zaposlenike, vertikalna obala itd.
I dok površina budućeg terminala, s hrpom šljunka i travom obraslom prugom, otprilike između silosa i zgrade PZC-a na zapadu, Lučke ulice na istoku i njena spoja sa spomenutim objektima na sjeveru, čeka da se u nju „zabode lopata“, istočno, u Carinskom centru zatekli smo djelatnike riječke tvrtke „Cenoza“, koji su radili na pruzi.
U tom je dijelu Luke, kao što je moguće vidjeti na fotografijama, u tijeku izgradnja parkirališta, za koje je postavljena armatura, kao i hala s popratnim objektom.
Podsjetimo, luka Slavonski Brod zamišljena je kao višenamjenski kompleks, kojim će se osigurati protok roba, pretovar tereta, najviše naftnih derivata, bioplina i vodika te prihvat otpada s plovila i njihova opskrba.
Katastrofa, pa zar nije dovoljno sto smo treci ili drugi već u svijetu po zagadjenju zraka. Sad još otrova dajte. Nosite te svoje otrove i pretačite to negdje dalje gdje puše vjetar a ne ovdje gdje zrak prakticki ne cirkulira.... Prikaži sve Kako je ovo moglo uopće proći? Užas, jad i kako ste to dopustili ???!!!