SLAVONSKI BROD - Predsjednik vlade RH Andrej Plenković predstavio je 23. travnja, na sjednici Vlade, mjere za pokretanje gospodarskih i drugih djelatnosti u kontekstu epidemije COVID-19, a koje bi se realizirale u tri faze. U trećoj fazi, koja počinje 11. svibnja, između ostaloga, predviđen je rad ugostiteljskih objekata isključivo na vanjskim prostorima i terasama, uz poštovanje epidemioloških mjera.
Iako Hrvatski zavod za javno zdravstvo nije još službeno donio odluku o epidemiološkim mjerama koje će ugostitelji morati ispuniti da bi mogli otvoriti svoje objekte (kafiće, restorane,...), već je u nekoliko navrata najavljivano, od strane ravnatelja HZJZ-a, Krunoslava Capaka, kako će na terasama stolovi morati biti razmaknuti dva metra, a da će za jednim stolom, predviđenim za četiri osobe, moći sjediti maksimalno jedna do dvije osobe.
S obzirom na to da će, u početku, biti omogućen rad ugostiteljskim objektima samo na ljetnim terasama, a onemogućeno usluživanje gostiju u unutarnjim prostorima, većina ugostitelja u Hrvatskoj je u vrlo nezavidnom položaju jer će im biti vrlo teško pokriti troškove poslovanja radom samo na ljetnoj terasi, u strogim epidemiološkim uvjetima. Prije dva dana SBplus je objavio priču požeškog ugostitelja koji smatra da mu se, po najavljenim uvjetima, niti ne isplati otvarati lokal. U tom razmišljanju nije usamljen jer mnogi njegovi kolege smatraju da ne mogu pokriti osnovne troškove rada s prometom na terasama, u uvjetima socijalnog distanciranja.
Iz navedenih razloga je, prije nekoliko dana, Ceh ugostitelja i turističkih radnika Hrvatske obrtničke komore resornome Ministarstvu poslao prijedlog da se uz sve epidemiološke mjere koje će propisati Zavod za javno zdravstvo dopusti otvaranje i unutarnjih prostora lokala, kao u Austriji. Tamo su od 15. svibnja dopustili otvaranje i unutarnjih prostora u kojima razmak među stolovima mora biti dva metra, a na terasama metar, dok bi za jednim stolom mogle biti četiri odrasle osobe i djeca, piše Jutarnji list.
U kontekstu najavljenih mjera ograničenja rada ugostiteljskih objekata isključivo na ljetnim terasama, Grad Slavonski Brod je jučer objavio kako će sudjelovati u svim procesima kako bi pomogao ugostiteljskim objektima koji su uvelike pogođeni mjerama zaštite od koronavirusa.
Nastavak je to pomoći gospodarstvenicima jer je gradsko vijeće grada Slavonskog Broda, na prijedlog gradonačelnika i Upravnog odjela za gospodarstvo, donijelo 17. travnja 2020. Odluku o oslobađanju od plaćanja zakupnine za poslovne prostore i zakup javne površine za vrijeme trajanja izvanrednih okolnosti uzrokovanih virusom COVID-19.
S obzirom na to da su ugostitelji dužni osigurati obvezni razmak između stolova od najmanje dva metra, Grad Slavonski Brod omogućit će proširenje ljetnih terasa tamo gdje dopuštaju prostorni i tehnički uvjeti. Svaki zahtjev razmatrat će se zasebno uzimajući u obzir aspekte i potrebe korištenja javnih površina. Sve zahtjeve ugostitelji mogu uputiti Upravnom odjelu za gospodarstvo Gradske uprave koji će izdavati suglasnosti za proširenje ljetnih terasa, a obrazac mogu preuzeti u danom prilogu, navodi se u jučerašnjem priopćenju Grada Slavonskog Broda, koje smo jučer objavili i na stranicama SBplus portala.
Kako su nam pojasnili, na upit SBplus-a, iz gradske uprave, proširenje ljetnih terasa za ugostiteljske objekte na području grada Slavonskog Broda, ako ne postoje prostorna ili neka druga ograničenja, će biti odobreno bez plaćanja naknade za zakup javne površine. U slučaju da neki od ugostiteljskih objekata nisu do sada imali u zakupu javnu površinu za ljetnu terasu, a žele podnijeti zahtjev za najam, mogu to učiniti i svaki od tih zahtjeva će biti razmatran sukladno važećim propisima. U slučaju da ne bude zapreke za odobrenje korištenja nove javne površine za terase, svi novi zahtjevi će biti usvojeni bez plaćanja naknade za najam dok traju navedene epidemiološke mjere.
Dobra je to vijest za one ugostitelje koji imaju prostorne mogućnosti za širenje svojih terasa, međutim, nažalost, ima i onih kojima takva gradska mjera neće biti od pomoći jer ili uopće nemaju terasu, jer postoje određena ograničenja za njeno postavljanje ili postojeća terasa nema mogućnosti proširenja. Unatoč tome, svaka mjera kojom je moguće pomoći gospodarstvu, u ovo izazovno vrijeme koronakrize, je dobrodošla.
Nastavak je to pomoći gospodarstvenicima jer je gradsko vijeće grada Slavonskog Broda, na prijedlog gradonačelnika i Upravnog odjela za gospodarstvo, donijelo 17. travnja 2020. odluku o oslobađanju od plaćanja zakupnine za poslovne prostore i zakup javne površine za vrijeme trajanja izvanrednih okolnosti uzrokovanih virusom COVID-19. U obrazloženju navedene odluke navodi se kako procjena izgubljene dobiti za razdoblje od tri mjeseca na ime zakupa poslovnih prostora u vlasništvu grada Slavonskog Broda iznosi 268.962,15 kn, a na ime zakupa javnih površina na području grada Slavonskog Broda 151.954,14 kn. Ukupno je to za tri mjeseca oko 420.000 kn.
Na istoj sjednici gradsko vijeće grada Slavonskog Broda, na prijedlog gradonačelnika i Upravnog odjela za komunalni sustav i komunalno redarstvo, donijelo je odluku o oslobađanju obveznika od obveze plaćanja komunalne naknade za poslovni prostor u djelatnostima pogođenim koronavirusom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -