MODEL fiskalizacije u Hrvatskoj, koji omogućuje građanima mogućnost samostalne provjere ispravnosti računa korištenjem internetske aplikacije, u velikoj se mjeri razlikuje od modela fiskalnih blagajni bez te opcije koje uglavnom primjenjuju druge države, što se pokazalo kao jak alat u borbi protiv sive ekonomije. Provjerom računa na opisani način svaki građanin sudjeluje u uspostavi financijske discipline kao važnog elementa pravilnog i pravodobnog podmirenja poreznih obveza prema proračunima iz kojih se financiraju javne i opće potrebe društva u cjelini.
Unatoč tomu, lukavi poduzetnici pronašli su brojne načine kako bi zaobišli izdavanje legalnih računa putem raznih nefiskaliziranih dokumenata poput ponuda i narudžbi. Svjesni su toga i u Ministarstvu financija zbog čega su nakon provedene analize, kojom je utvrđena potreba za povećanjem kontrola i prijava računa od strane građana, započeli s izmjenama Zakona.
- Građani, kao najvažnija karika uspješne provedbe fiskalizacije, prepoznali su fiskalizaciju kao pozitivnu mjeru koju podržavaju uzimanjem i provjerom računa te sudjelovanjem u nagradnoj igri 'Bez računa se ne računa'. - stoji u prijedlogu Zakona jer su upravo građani ti koji plaćanjem računa u punom iznosu, plaćaju i poreze koje bi poduzetnici trebali uplatiti u proračun.
U četiri sezone organiziranja nagradne igre „Bez računa se ne računa" prikupljeno je oko 40 milijuna računa što pokazuje zainteresiranost građana za sudjelovanjem u provjeri ispravnosti računa. No, unošenje svih znamenki jedinstvenog identifikatora računa (JIR-a) ili zaštitnog koda izdavatelja (ZKI-a) u proteklih se šest godina pokazalo prilično problematičnim. Zbog prevelikog broja znamenki građanima je postupak provjere težak i naporan, a time je i velika mogućnost pogrešaka tijekom prijepisa.
Jedan od komentatora tvrdi kako je uvođenje QR koda hvalevrijedan pokušaj olakšavanja provjere računa, ali smatra pak kako će QR tehnologija za tri godine već biti zastarjela pa će sam kod kao duplikat JIR-a i ZKI-a doprinijeti nepreglednosti računa. Zbog toga je predložio internetsku aplikaciju za učitavanje slika računa kako bi bila dostupna i ljudima koji na mobitelima nemaju aplikaciju za čitanje QR koda.
- S obzirom na navedeno, slijedeći napredak te razvoj tehnologije potrebno je iznaći mogućnost provjere računa od strane građana bez kompleksnog upisa danas potrebnih stavki računa podrazumijevajući pod time sve znamenke JIR-a ili ZKI-a. Stoga, kako bi se provjera računa olakšala od strane građana, zahvaljujući masovnom korištenju mobilnih aparata ili tableta s kamerom i pristupom Internetu, predlaže se propisivanje provjere računa putem Quick Response (QR) koda koji bi bio obvezan element svakog računa. - navedeno je u prijedlogu Zakona.
Naravno, očekivano je kako će obveznici imati određene troškove vezane za stupanje na snagu novog Zakona kao što je pribavljanje novog programskog rješenja i zamjena opreme, a koji će im omogućiti postupanje u skladu s odredbama Zakona. Stoga bi se obveznicima fiskalizacije ostavio dovoljan rok za prilagodbu svojih fiskalnih rješenja za korištenje QR koda, a primjena QR koda započela bi tek od 1. siječnja 2022. godine.Očitavanjem QR koda iskazanog na računu u aplikaciju za provjeru podataka iz slike upisali bi se svi podaci, što bi građanima itekako olakšalo postupak, a vjerojatno ih i dodatno potaknulo na daljnju provjeru i prijavu Poreznoj upravi. Tako bi se omogućila još kvalitetnija i bolja kontrola onih poreznih obveznika koji ne evidentiraju svoje promete, pri čemu u konačnici dolazi do ne plaćanja poreza i stvaranja nelojalne konkurencije ostalim urednim poreznim obveznicima.
Korisnici, koji se kriju iza javno objavljenih komentara ovog prijedloga, isprepletenih su mišljenja.
Jedan od komentatora tvrdi kako je uvođenje QR koda hvalevrijedan pokušaj olakšavanja provjere računa, ali smatra pak kako će QR tehnologija za tri godine već biti zastarjela pa će sam kod kao duplikat JIR-a i ZKI-a doprinijeti nepreglednosti računa. Zbog toga je predložio internetsku aplikaciju za učitavanje slika računa kako bi bila dostupna i ljudima koji na mobitelima nemaju aplikaciju za čitanje QR koda.
Korisnik pod imenom Udruženje ugostitelja Pula se najoštrije protivi prebacivanju poslova državnih službi na druge, a posebno ga ljute novi mogući troškovi.
- Sve ove mjere neće bitnije utjecati na smanjenje sive ekonomije, ali će utjecati na to da će poduzetnici i obrtnici zatvoriti svoje djelatnosti i pobjeći u inozemstvo. Kakvo je to rasterećenje gospodarstva, kada poduzetnike svaki dan dočeka neka nova besmislena obveza, a zbog koje se ne mogu baviti svojim poslom nego gube silne dane (i novce) na ispunjavanje obveza koje nikome ništa nisu donijele. - naveo je korisnik.
Slično mišljenje ima i korisnik pod imenom Auto SL 91 d.o.o. Pula o (ne)smanjenju sive ekonomije.
- Zar je tako teško shvatiti kako se siva zona odrađuje bez ikakve dokumentacije i bez ikakvog traga, bez računa, bez fikalizacije JIR-a i ZKI-a, a tako će se odrađivati i bez QR koda. - napisao je korisnik u komentaru.
Zato pitamo čitatelje SBplusa što misle o navedenom prijedlogu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -