POŽEGA - U drugom nastavku izvještaja iz devastirane Slavonije, Telegramov novinar Drago Hedl stigao je do Požeško-slavonske županije.
Vukojevica nema ništa. Ni javnu rasvjetu
Već u tom selu bez ijedne trgovine, kafića, bez škole, zadruge ili crkve, selu koje je u zadnjih deset godina s nekadašnjih 76 palo na 61 stanovnika, jasno nam je da smo ušli u županiju, koja je – kažu podaci lanjskog popisa stanovništva – treća u Hrvatskoj po padu broja stanovnika. Ta županija u posljednjem je desetljeću izgubila čak 17,88 posto stanovnika, gotovo svakog petog, ili izraženo u brojkama 13.950 žitelja. - piše Drago Hedl za Telegram.
A to je upravo toliko ljudi koliko ih je danas u dva (od pet) gradova te županije – Pleternici i Kutjevu. Čak je 17 naselja u Požeško-slavonskoj županiji u kojima više nitko ne živi. Uskoro će im se pridružiti još šest: Jakovci, Rogulje, Vrčin Dol, Kamenski Vučjak, Šušnjari i Nježić u kojima još živi po jedan stanovnik.
„Nema ovdje ničega”, kaže nam žena naslonjena na prozor kuće na ulazu u Vukojevicu. „Nema čak ni javne rasvjete noću, pa čim se spusti sumrak, zaključam se i ne izlazim do jutra.”
U Čaglinu danas živi 2.111 ljudi. A bilo ih je 7.573
Nastavljamo prema Čaglinu, općinskom središtu, mjestu kojim prolazi željeznička pruga, odakle se može vlakom u središte županije, Požegu ili u Pleternicu, čak i u tridesetak kilometara udaljen Slavonski Brod, centar susjedne županije, ako ste spremni putovati dva sata. Čaglin, naoko, ima sve: školu, vrtić, dom zdravlja, čak i službu dentalne medicine, crkvu, vatrogasni dom, benzinsku crpku, a općinom prolaze dvije državne ceste.
Gradi se i reciklažno dvorište – jedan od onih 33 tisuće projekata koliko ih ističe premijer Andrej Plenković kada govori o Projektu Slavonija. Ali ni to nije sve: u te projekte spada i obnova zgrade lokalne uprave. Dobro su je izolirali, zamijenili stolariju, da općinskim službenicima bude fino i toplo, pa očekuju da će godišnje uštedjeti gotovo 70 posto na računima za toplinsku energiju. A taj projekt, također pribrojan među onih 33 tisuće, stajao je nešto manje od 700.000 kuna.
Ali ništa od toga nije pomoglo Čaglinu da se zaustavi iseljavanje i bijela kuga. Od 2011. do posljednjeg popisa stanovništva prošle godine, selo je s 2.732 duša spalo na 2.111. Izgubilo je čak 621 žitelja, četvrtinu u samo jednom desetljeću. Ali katastrofalna demografska slika postaje još strašnija kad se usporedi s popisom stanovništva iz 1991. Tada je Čaglin imao danas nezamislivih 7.573 stanovnika.
Članak o obilasku Požeško-slavonske županije u cijelosti pročitajte OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -