ŽIVOTNA želja Fahrudina Muminovića bila je da pronađe Srbina koji ga je spasio od sigurne smrti u srpnju 1995. No to se neće, na njegovu veliku žalost, nikad dogoditi jer je Fahrudinov spasitelj nedavno umro, piše 24sata.
On je jedini dječak koji je preživio strijeljanje u Srebrenici. Imao je samo 7 godina kad su njega i oca u srpnju 1995. godine odveli iz obiteljske kuće u rodnom selu Urkovići iznad Konjević polja.
- Meni je otac rekao da se sakrijem ispod kreveta, ali su nas našli i izveli vani. Svezali su nam bijele marame oko očiju da ne vidimo kamo nas voze. Ušli u kamion, sjećam se zelene cerade. Vozili su nas i vozili i onda smo odjednom stali. Izveli su nas iz kamiona i naredili da legnemo. I svi smo legli na stomak i poredali se. Počeli su pucati po nama .. - ispričao je Fahrudin tek nedavno. Godinama se nije znalo za njegovu stravičnu priču. On je bio zaštićeni svjedok Haškog Tribunala.
Pronašli ga u bolnici u Zvorniku
- Odlučio sam otkriti svoje ime. Želim da svi znaju što sam i tko sam. Nemam se više potrebe kriti - kazao je Fahrudin kojeg je njegov spasitelj, vozač kojeg se Fahrudin sjeća kao Doktora, doslovno izvukao iz gomile mrtvih tijela. Mališan je bio ranjen u ruku i nogu. Odveo ga je u bolnicu u Zvornik.Tamo je proveo osam mjeseci i kaže da se ne sjeća tog perioda. Mjesecima ga je tražio stric Ramo, a na kraju ga je u bolnici pronašao Međunarodni Crveni križ.
Prebačen je u bolnicu u Tuzli i to tek nakon trećeg pokušaja, a stric kaže da su u zvorničkoj bolnici pokušavali prikriti da je dječak ranjavan. U otpusnom pismu napisali su da je pronađen u šumi. A to je kazao i vozač koji ga je spasio iz straha da bi ga netko mogao iz bolnice vratiti na strijeljanje.
'Trzam se u snu'
Fahrudin je odrastao i bez majke. Ona je umrla u ratnoj Srebrenici nakon rođenja kćeri. Fahrudin sa sestrom godinama živi kod strica Rame u vrlo teškim uvjetima.- Moja kuća nije obnovljena iako su mi mnogi obećali pomoći. Mnoge druge su obnovili. Trenutno ništa ne radim. Tamo se svi poljoprivredom bavimo. Imamo nešto malo ovaca i krava. Ne može se tu živjeti - istakao je Fahrudin koji i danas ima noće more.
- Sjećanja me bude, nekada se trznem u snu, uplaše me. Liječnici, psihijatri su prije dolazili i obilazili nas, sada više ne. Oca se sjećam malo. Mogu malo razmišljati o lijepim stvarima - kazao je u intervju Face televizije.
'Volio bih upoznati obitelj svog spasitelja'
Fahrudinu je poznato i da je čovjek koji ga je spasio trpio velike posljedice zbog tog čina. I on je bio zaštićeni svjedok Haškog TribunalaZbog toga što je uradio i što je u Haagu svjedočio protiv Srba, cijelog života bio je obilježen. Na sahranu mu je došla samo najuža obitelj - kazao je Muminović.
- Sada, kada njega više nema, volio bih se upoznati s njegovom ženom i dvojicom sinova. Oni žive u Finskoj, a tamo su se preselili iz Rusije. Kada bih se sreo s njima,zahvalio bih im što sam danas živ i rekao im da je njihov otac bio veliki čovjek, hrabar, ljudina. On je spasio meni život, a čovjek koji spasio jedan život, kao da je spasio cijeli svijet. Ako budu željeli, zagrlio bih ih, poljubio, jer ako me prihvate, bit će mi prijatelji i obitelj - kaže Muminović.
Izgradit će im novu kuću
Fahrudinova priča te uvjeti u kojima živi podigla su na noge dijasporu. Sanel Babić, Vlaseničanin, inače uspješan biznismen u Coloradu, pokrenuo je akciju te je do sada 2.800 donatora skupilo 125.000 dolara. Potpisan je i ugovor između MFS-a „Emmaus" i Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica za gradnju kuće Muminoviću, a uručen mu je i motokultivator.Gradnja će početi kada se za to stvore vremenski uvjeti, a lokaciju za novu kuću Muminović će, kaže, dogovoriti s potpisnicima ugovora i donatorima koji su najavili dolazak u Urkoviće.
Drago mi je što ću konačno i ja imati krov nad glavom. Puno će mi to značiti. Bilo je teško što nisam imao svoju kuću. Nas deset živi sa stricem. Sanjao sam o svojoj sobi, kupaonici, nekom kutku koji će biti samo moj. I, evo, Bog dragi je dao da i ja imam nešto svoje – kazao je Muminović za „Dnevni avaz".
Fotografije svojih roditelja prvo je što će unijeti u novu kuću.
Komentar
Uoči Božića, sa zadovoljstvom prenosimo članak katoličkog dnevnika 24sata koji podsjeća na čovjeka čije ime zaslužuje biti zlatnim slovima upisano u povijest ovih krajeva. Pričama u kojima ističemo naše zlo i njihovo dobro - čovjeku i Bogu smo mili. Mislim. I obrnuto, pričama u kojima ističemo naše dobro i njihovo zlo te svoje zločine pravdamo njihovim - odvratnim alibijem, 'a što su oni nama činili' - sudjelujemo u održavanju mržnje i stvaranju preduvjeta za nova klanja i nove poruke: Srbi, Balije, Bosanci, Pederi... Sirijci - raus! (J. Zovak)
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
1234523.12.2018. u 13:10
...poznato je da su dva posto srba čestiti i pošteni ljudi...al teško mogu ispravit ono što ih je devedesetosam napravilo i koji se još kunu u slobu i šešelja...tako se u medijima tri puta godišnje vrti tragedija obitelji Zec, a... Prikaži sve jednom se spomenu tisuće nestalih i tisuće ubijenih hrvata..mediji imaju svoju ulogu dezinformiranja...zamislite da je vlasnik portala okorjela komunjara i jogonostalgičar, što bi sve ovdje čitali...
-