SLAVONSKI BROD - Grad Slavonski Brod od 1997. godine svoj dan obilježava 16. svibnja, na blagdan svetog Ivana Nepomuka kojeg su za svog zaštitnika Brođani izabrali sredinom 18. stoljeća. Željeli su da ih zaštiti od poplava, ali i da se pobrine za njihov siguran prelazak rijeke te da prebrode teškoće. No, mnogi ne znaju tko je bio taj poseban čovjek koji je nakon smrti proglašen svetim.
Češki mučenik, branitelj Crkve i čuvar ispovjedne tajne. Bio je prijatelj nevoljnika i glasoviti propovjednik koji je obratio tisuće izgubljenih duša. Obično se prikazuje s prstom na usnama, kao da ljude upozorava na šutnju, njezinu vrijednost i ljepotu te dužnost čuvanja povjerene tajne.
Sveti Ivan rodio se u Pomuku - staro je to ime za današnji Nepomuk, u zapadnoj Češkoj. Rodio se između 1340. i 1350. godine. Prve sigurne povijesne podatke o svecu imamo iz 1370., kad je kao praški klerik već obavljao službu javnog bilježnika. Za svećenika je zaređen oko 1380., a iste je godine - imenovanjem koje je stiglo čak iz Rima - postavljen za župnika sv. Gala u Pragu. U isto vrijeme obavljao je i službu tajnika i bilježnika nadbiskupa Ivana Jenštejna. Sve to govori da je bio izvanredna ličnost, kad je već kao mlad svećenik mogao obavljati tolike dužnosti.
Najvažnija i najodgovornija služba koju je u životu obavljao bila je upravo ona generalnog vikara energičnog i pobožnog nadbiskupa Jenštejna. Bilo je to baš u rujnu 1389. kad se razmahala tragična borba između nadbiskupa i despotskog kralja Vjenceslava IV., koji je nasilno želio prisvojiti crkvena dobra i postati potpuni gospodar Crkve u Češkoj.
Kad je, protiv kraljeve volje, Ivan potvrdio izbor novog opata, razljućeni ga je kralj zajedno s drugim svećenicima dao mučiti. S bakljom u ruci, kralj je i sam sudjelovao u tomu. Ipak, većina je svećenika puštena na slobodu, ali su prije morali prisegnuti da će o svojoj torturi šutjeti. Iznimka je bio Ivan Nepomuk. On se kralju, valjda zbog svoga velikog ugleda, činio najopasnijim. Zato ga je kralj u noći s glasovitog mosta Karla IV. dao baciti u Vltavu i tako je Ivan poginuo kao mučenik.
Tijelo mu je pronađeno te sahranjeno - najprije u crkvi svetog Križa uz rijeku, a kasnije je ono preneseno u katedralu sv. Vida u Pragu. Posjetitelji te divne gotske katedrale u njezinoj desnoj lađi još i danas mogu vidjeti mučenikov grob na kojem piše: Iohannes de Pomuk.
U vezi Ivanove smrti postoji i legenda koja govori kako je Ivan bio ispovjednik kraljeve žene koju je savjetovao da strpljivo podnosi teški karakter svoga supruga. Kralj je želio znati što kraljica govori za vrijeme ispovijedi, no sveto Ivan Nepomuk je uporno to odbijao - znajući da kao svećenik ne smije odati ispovjednu tajnu. Papa Benedikt XIII. proglasio je 19. ožujka 1729. u Lateranskoj bazilici Ivana Nepomuka svecem i to mučenikom ispovjedne tajne.
Svetog Ivana Nepomuka smatraju zaštitnikom ispovjednika i zaštitnikom dobroga glasa. Kao takav, naročito se štovao u Družbi Isusovoj u XVIII. stoljeću koja je u to vrijeme bila uvelike klevetana. Ona je sv. Ivana Nepomuka dugo vremena častila kao svoga drugotnoga zaštitnika.
Sveca zazivaju u pomoć i protiv poplava, a u nekim su se brdskim krajevima na njegov blagdan održavale procesije s Presvetim sakramentom. One bi išle do njegovih kipova na mostovima, gdje se molilo za njegovu svetačku zaštitu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -