EUROPA se našla u novim okolnostima zbog sve većih rizika i velike neizvjesnosti, objavili su prošlog tjedna iz sjedišta Europske unije, misleći na rat Rusije protiv Ukrajine i moguće proširenje ratnog sukoba. Zato su predložili da bi građani Europske unije uvijek u svojim domovima trebali imati pri ruci bar trodnevne zalihe vode, hrane i drugih osnovnih potrepština, lijekove, svjetiljku, radio i tome slično. Ta preporuka ima i zgodan slogan: preporučamo 72 sata samodostatnosti. Što će biti kada prođu 72 sata, kada se zalihe potroše, a rat potraje, ne znamo ali znamo da hrvatska Vlada svesrdno podržava tu ideju, pa su objavili kako se slažu s inicijativom jačanja individualne pripravnosti građana za krizne situacije.
Jedino još nisu odgovorili na pitanje kako će umirovljenici čija je mirovanja u svibnju iznosila 371 eura mjesečno, a takvih je više od 320 tisuća, skrpiti iznos za trodnevne zalihe, kada ionako jedva spoje kraj s krajem od početka od kraja mjeseca, s tek nešto više od 10 eura dnevno.
Ne dirajte PDV
Vijest objavljena prošlog tjedna izaziva šok i nevjericu: jedan trgovački lanac kažnjen je s nevjerojatnih 212.500 eura, zbog teške povrede Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom. Potom je kažnjen i drugi s nešto manji iznosom. Njihov je krimen što su odobravali popust od 10 posto na akcijske cijene, odnosno po cijeni nižoj od nabavne. Iz kažnjenih trgovačkih lanaca pravdaju se kako se radilo o popustu za umirovljenike, jer su, kažu, željeli svojim umirovljenicima omogućiti povoljnije cijene kroz odobravanje popusta, a zato ih državna agencija sada kažnjava. Što je pak s trgovačkim lancima koji nabijaju cijene nije javljeno. No, hvala Bogu čim je objavljena ta šokantna vijest, ministar gospodarstva najavio je popuštanje propisa o prodaji ispod nabavne cijene. Nekada je bolje, mudro je zaključio ministar, da se roba prodaje i ispod cijene, nego da se baci. A problem je, što ste vjerujemo shvatili, u sljedećem: što su manje cijene, država ubire manje PDV-a.
I goveda ubijaju, zar ne?
Danima, još od početka srpnja, slušali smo kako u okolici Vrlike iznenada ugibaju goveda, no čini se da Ministarstvo poljoprivrede nije bilo osobito zabrinuto, a još manje rječito. Tek kad je ovlašteni veterinar obavio klinički pregled životinja u stadu u kojem je uginula krava počelo se sumnjati na mogućnost da su goveda zaražena bedrenicom ili atraksom, što je ubrzo i potvrđeno. Ta vrlo zarazna bolest, inače, najčešće napada koze i ovce, goveda i konje, a problem s bedrenicom je što bolest napada i ljude, pa je prošlog ponedjeljka na snagu stupilo rješenje o proglašenju takozvanog ''bedreničkog distrikta''. U skladu s tom odlukom trenutno je organizirano i cijepljenje građana na zahvaćenom području. Bolest se uglavnom prenosi tako da se zaraziti mogu svi koji su bili u kontaktu s izlučevinama zaraženih životinja. Za sada od bedrenice se liječi 41 osoba, mahom obitelji u vlasništvu zaraženih goveda. I tako, uz svinjsku i ptičju gripu, te mišju groznicu, sada je stigla i bedrenica. Sva sreća pa se korona još nije vratila.
Noćenja u koloni
Nema dana a da nas tijekom turističke sezone ne bombardiraju o kilometarskim kolonama na našim autocestama koje vode prema moru. Nevjerojatno ali istinito, usred turističke sezone i nepreglednih kolona vozila koja mile prema Jadranu, Hrvatske autoceste namjeravale su, prošloga tjedna, 22. srpnja, započeti s asfaltiranjem radova na autocesti A1 između čvorova Jastrebarsko i Bosiljevo 2, i to u oba smjera. Pokušajte zamisliti kako bi to izgledalo kad se silne kolone automobila iz dvije vozne trake spajaju u jednu, a i dvije su trake pretijesne da prime toliki tsunami. Onda je valjda nekome sinulo pa su planirani radovi usred ljeta i usred turističke sezone odgođeni za jesen i zimu. Šteta. Da je HAC započeo planirane rade, bitno bismo povećali broj noćenja stranih gostiju, koji bi od mora do granice, u svojim automobilima bar još jednu noć prespavali u Hrvatskoj.
Bolje mito nego dar
U javnu raspravu krenuo je prijedlog izmjena Zakona o pravosuđu čiji je cilj jačanje samostalnosti, neovisnosti i odgovornosti sudaca. Za ovu priču nije nevažno da se u izmjenu zakona krenulo na inicijativu Odbora za javno upravljanje pri Organizaciji za gospodarsku suradnju i razvoj. Hrvatska želi pristupiti toj međunarodnoj organizaciji a da bi u tome uspjela, mora promijeniti pravni zakonodavni okvir. Najzanimljiviji dio promjena, bar što se sudaca tiče, je da će izrijekom biti zabranjeno primanje bilo kakvih poklona. Osim protokolarnih, suci neće moći primiti baš nikakav poklon, ni od koga. Doduše u Kodeksu sudačke etike stoji kako sudac ne smije dopustiti da članovi njegove obitelji, zaposlenici u sudu ili bilo tko drugi podređen autoritetu sudačke dužnosti prihvati dar, zajam ili uslugu za ono što bi sudac u obnašanju svoje dužnosti učinio ili propustio učiniti. Kao što ste primijetili suci se u tome ne spominju. Zato se možda i događalo da su neki od njih primali različite poklone, od odijela, satova ili putovanja u Dubaji, do pozamašnih iznosa novca. Vidjet ćemo kako će biti kada to bude zabranjeno zakonom, no poznato je kako neki suci znaju govoriti da se ne valja uvijek držati zakona, kao pijan plota.
Po(r)uka tjedna
Sucima će biti zabranjeno primanje poklona. Ako ih želite nagraditi probajte s mitom.
Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala plusportal.hr.