POŽEGA - U petak, 21. listopada, u Biskupskom ordinarijatu u Požegi ministrica kulture i medija RH Nina Obuljen Koržinek zajedno s biskupom Antunom Škvorčevićem prisustvovala je potpisivanju dokumenata o povratu crkvenih matičnih knjiga (uključujući knjige stanja duša, ljetopisa i sl.) oduzetih za vrijeme komunističke vladavine, koje su se nalazile u pet državnih arhiva (Bjelovar, Osijek, Sisak, Slavonski Brod i Zagreb). Primopredaja je organizirana u skladu s Sporazumom o povratu crkvenih matičnih knjiga, potpisanog između Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske biskupske konferencije 2005. godine.
Biskup Škvorčević je nakon potpisa primopredajnog Zapisnika preuzeo knjige, koje su smještene u Povijesni arhiv Požeške biskupije. U primopredaji crkvenih knjiga sudjelovali su državni tajnik Ivica Poljičak, ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva Dinko Čutura, ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru Martina Krivić Lekić, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku Dražen Kušen, ravnatelj Državnog arhiva u Slavonskom Brodu Ivan Medved i ravnateljica Državnog arhiva u Sisku Nela Kušanić, navodi Požeška biskupija na svojoj službenoj stranici.
Požeški biskup je podsjetio kako je u vrijeme komunističke vladavine Crkvi oduzet određeni broj matičnih i drugih knjiga te da je pedeset godina nakon toga (1996. godine) potpisan Ugovor između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture, kojim su dvije strane utvrdile da su one vlasništvo Crkve i da će biti vraćene pojedinim biskupijama na čijem se području nalaze župe i druge pravne osobe čiji su one vlasnici.
Biskup je kazao kako su knjige vraćene po prastarom latinskom pravnom i moralnom načelu „res clamat ad dominum“ – „stvar doziva (traži) vlasnika“.
Biskup je spomenuo kako je 2020. godine u Požegu vraćena 241 knjiga koje su bile u Matičnim uredima pod nadležnošću Ministarstva pravosuđa i uprave, a jučer je vraćena 651 knjiga iz državnih arhiva pod nadležnošću Ministarstva kulture i medija. Danas ukupan broj vraćenih knjiga Požeškoj biskupiji iznosi 892. Kazao je da je to učinjeno po prastarom latinskom pravnom i moralnom načelu „res clamat ad dominum“ – „stvar doziva (traži) vlasnika“ a ostvareno po duhovnom načelu sv. Terezije Avilske da se „sve postiže strpljivošću“. Zahvalio je ministrici i njezinim suradnicima na trudu koji su uložili u pripravi povrata spomenutih knjiga, napose djelatnicima državnih arhiva. Spomenuo je još kako se očekuje da biskupije uz povrat matičnih knjiga, prime i njihov digitalni snimak, kako to određuje Sporazum i da se zajedničkim nastojanjem obnove knjige koje su u lošem stanju.
Ministrica Obuljen Koržinek zahvalila je biskupu Škvorčeviću i Požeškoj biskupiji na upornosti u nastojanju oko povrata oduzetih crkvenih knjiga, napomenuvši kako je posebno povjerenstvo Ministarstva kulture i medija prethodno provjerilo jesu li uvjeti koje ima Požeška biskupija prikladni za njihov smještaj. Ministrica je stoga pohvalila Požešku biskupiju koja će vraćene knjige čuvati na primjeren način, osiguravši sve potrebne uvjete i standarde arhivističke struke za njiho prijem knjiga.
Ministrica je također i istaknula kako ovo gradivo ima dvostruku identitetsku vrijednost kako za povijest crkve tako i države jer su to često dokumenti koje građani i danas trebaju kako bi rješavali svoja imovinsko-pravna pitanja ili druge potrebe. Naglasila je i kako u tom smislu knjige imaju ne samo povijesnu vrijednost kulturne baštine nego i uporabnu vrijednost jer i danas mogu pomoći građanima u određenim sudskim i drugim postupcima, stoji u objavi Ministarstva kulture i medija.
Ministrica je istaknula kako ovo gradivo ima dvostruku identitetsku vrijednost kako za povijest crkve tako i države jer su to često dokumenti koje građani i danas trebaju kako bi rješavali svoja imovinsko-pravna pitanja ili druge potrebe.
Riječ je o 651 matičnoj knjizi koje su se čuvale u Hrvatskom državnom arhivu i četiri područna državna arhiva u Bjelovaru, Osijeku, Sisku i Slavonskom Brodu. Najstarija matična knjiga koja se vraća Požeškoj biskupiji je matica rođenih, vjenčanih i umrlih iz Virovitice s prvim upisom iz 1686. godine, a čuvala se u Državnom arhivu u Osijeku.
Biskupija je pokrenula proceduru povrata prethodno uputivši Ministarstvu kulture i medija zahtjev za povrat matičnih knjiga koje su se čuvale u državnim arhivima. Uz zahtjev priložen je popis matičnih knjiga koje su matični uredi predali državnim arhivima, a koji je Požeškoj biskupiji dostavilo Ministarstvo pravosuđa i uprave. Navedene matične knjige bile su u vlasništvu arhiva, evidentirane u njihovim općim inventarima, a kao dijelu ukupnog fundusa arhiva utvrđen im je status kulturnog dobra sukladno odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Državni arhiv u Slavonskom Brodu predao je jučer Požeškoj biskupiji ukupno 186 matičnih knjiga. Iz arhivskog Odjela u Požegi predano je 118 knjiga koje su nastale u župama sa područja Požeško-slavonske županije, dok je iz sjedišta Arhiva u Slavonskom Brodu predano 68 knjiga nastalih na području Brodsko-posavske županije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -