425
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Željko Divnić, predsjednik Hrvatskog filatelističkog društva Slavonski Brod, svoj život posvetio je filateliji - umjetnosti i strasti skupljanja i proučavanja poštanskih maraka, omotnica, žigova i drugog poštanskog materijala. Njegova priča počinje davne 1964. godine, kada je, sasvim slučajno, umjesto popodnevne utakmice nogometa, odlučio posjetiti druženje filatelista u tadašnjoj Gradskoj čitaonici. Taj trenutak bio je presudan - filatelija je postala ljubav koja traje do danas.
Divnić je 2005. godine postao predsjednik društva koje danas okuplja 30-ak članova iz Slavonskog Broda i okolice. Članovi nisu isključivo filatelisti - među njima su i kolekcionari raznih predmeta. 'Društvo se danas ne može fokusirati samo na filateliste jer inače ne bi opstalo.' napominje Divnić, ukazujući na izazove modernog doba.
Sakupljanje poštanskih maraka ima dugu i bogatu tradiciju u Slavonskom Brodu, o čemu svjedoče mnogi podaci iz prošlosti. Još 1907. godine, na izložbi u Zagrebu, zapažen je izložak Brođanina Vladimira Bobinca, što potvrđuje da je strast prema filateliji ovdje prisutna više od jednog stoljeća.
Uvidom u sačuvane Godišnjake, koji su često u vlasništvu sakupljača i njihovih prijatelja, kao i u Godišnjake drugih filatelističkih društava, moguće je rekonstruirati bogatu izdavačku djelatnost koja je pratila rad sakupljača poštanskih maraka u ovom kraju. Povijest poštanskog ureda u Slavonskom Brodu seže daleko u prošlost, točnije u 1814. godinu kada je ured otvoren. Već 1824. godine pojavio se prvi poštanski žig s imenom Brod, koji je bio okruglog oblika.
Prigodne omotnice i karte izdavale su se povodom značajnih datuma, kako na razini grada tako i cijele zemlje. Na njima su se nalazili prigodni žigovi s datiranim otiscima, dok su same omotnice često bile ukrašene logotipima uspješnih lokalnih poduzeća. Time su te filatelističke uspomene dobivale i dodatnu estetsku vrijednost.
Divnić posebno ističe poznate sakupljače koji su ostavili neizbrisiv trag u povijesti grada - Bobinac, Schwendemann, Popović, Škrinjarić, Koprivčević, gđa. Fornet, Weber, Vasong, Debeljak, Pavlinović, Dorkić, gđa. Dodig, Stojanić, Mahnić, Bayer, Gaže, Krišković, Breslauer, Margetić, Jerkić, Dasović i mnogi drugi. Njihove zbirke svjedoče o bogatstvu povijesti, a njihov rad ostavio je dubok utjecaj na filatelističku zajednicu Slavonskog Broda.
Unatoč sveprisutnoj digitalizaciji, skupljanje predmeta iz prošlosti opstaje. U posljednje vrijeme posebno je popularno skupljanje kovanica od dva eura. Međutim, Divnić ističe da je strast ključna za svakog kolekcionara.
- Ako netko ide u kolekcionare da bi se obogatio, neće se tu obogatiti. Ja ga savjetujem da ide u građevinu, tamo su veći prihodi. - našalio se.
Željko s posebnim ponosom ističe najdraže predmete iz svoje kolekcije - rimske novčiće. Skupio je dobar dio novčića rimskih vladara, a najviše ga zanimaju oni koji su vladali na području današnje Hrvatske. U prošlosti su se takvi novčići češće pronalazili, primjerice, u vinogradima, dok su danas prava rijetkost. Najveći mu je gušt, kaže, istraživati povijest novčića i saznati priče o prostoru iz kojeg dolazi, objašnjavajući kako kolekcionarstvo spaja povijest, kulturu i osobni interes.
Moderni trendovi u filateliji donose nove izazove i prilike. Sakupljanje kriptomarki – digitalnih verzija poštanskih maraka - postaje sve popularnije, osobito za međunarodna slanja. Iako tehnologija ulazi u sve sfere života, Divnić vjeruje da je važno poticati djecu da se bave tradicionalnim hobijima poput kolekcionarstva.
- Ako se djeca već nečim trebaju baviti, bolje je da skupljaju starine ili predmete koji ih zanimaju, posjećuju sajmove i uče nešto novo. Za mobitele će uvijek imati vremena. - poručuje.
U sklopu Dana Ivane Brlić-Mažuranić, društvo organizira radionice pod nazivom 'Škola filatelije' u Muzeju Brodskog posavlja. Tu je i Državni arhiv koji im je pomogao u raznim organizacijama edukacija za djecu u školama. Cilj je približiti filateliju i kolekcionarstvo mlađim generacijama, pružiti im priliku da istraže povijest i razviju nove interese.
Željko Divnić nije samo kolekcionar već i čuvar tradicije. Njegova strast za filatelijom i kolekcionarstvom inspiracija je svima koji žele sačuvati djeliće povijesti i povezati ih s osobnim pričama.
U skladu s tekstom gore - ljubitelji povijesti, umjetnosti i starih predmeta imat će priliku posjetiti Brodski sajam kolekcionarstva, koji će se održati 8. veljače 2025. godine. Sajam će biti smješten ispod nadstrešnice robne kuće Vesna na korzu, a trajat će od 9 do 13 sati.
Ovaj sajam okupit će kolekcionare i zaljubljenike u razne predmete, uključujući numizmatiku, filateliju, notafiliju, militariju, ordene i značke, satove, kristale i fosile. Posebna atrakcija sajma bit će poznati kovač Mario Sokolić, koji će uživo kovati banovce za posjetitelje.
Brodski sajam kolekcionarstva još je jedna prilika da se povežu tradicija i suvremeno zanimanje za povijest, pružajući svima zanimljivo iskustvo i priliku za otkrivanje svijeta starina.