/ 27
3349
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Danas nas je u Muzeju Brodskog Posavlja ugostila Uršula Bešlić, kustosica, povjesničarka, voditeljica kulurno-povijesnog odjela i odjela suvremene povijesti. Razgovarali smo o građanskim zabavama u Slavonskom Brodu. Uz povijesne podatke i priče doznali smo više o kulturnoj sceni koja je nekada dominirala ovim gradom.
Zvonimir Toldi, nekadašnji djelatnik MBP-a, etnograf, vrijedno je sakupljao Muzejsku građu, a iza sebe je ostavio i knjige u kojima je pisao o građanskim zabavama tadašnjeg Broda na Savi, a u knjigama su dokumentirane i fotografije.
- To je ostavština u kojoj se najviše može saznati o Brodu i tim zabavama. – dodala je Bešlić.
- Njihove zabave nisu uvijek bile pokladne, nego su bile i tematske. Također, i u organizaciji tadašnjeg Nogometnog kluba Marsonia su također bile zabave tog tipa. – istaknula je Uršula.
Tematske zabave bile su iznimno popularne i raznolike. Pružale su građanima Slavonskog Broda priliku da se opuste i zabave uz različite motive i dekore. Takvi događaji nisu samo slavili kulturne tradicije, već su često uključivali i utjecaje iz šireg svijeta i kulture. Ovo razdoblje donijelo je novo uzbuđenje u društveni život grada.
- To su bile stvarno senzacionalne zabave za ono vrijeme, a posebno zato što su bile po uzoru na američke filmove. To je bilo razdoblje nakon Prvog svjetskog rata. Tada je nastupio period tih senzacionalističkih zabava u Slavonskom Brodu. Svijet je tada bio u procvatu svega. To je vrijeme art decoa. Vrijeme ludih 20-ih. – kaže Uršula.
Neke od poznatih zabava u Slavonskom Brodu iz tog perioda su Noć u Hollywoodu, Venecija, Egipatska noć. Sve su to bile zabave obilježene raznolikim dekoracijama i kostimima.
- Također, bile su i divne kulise. Od tada se to više nije ponovilo na ovom području. Takve kulise i kostimi. – dodala je Uršula.
Zabave su se održavale na različitim lokacijama u Slavonskom Brodu.
- Zabave ''Kola jahača'' bile su najelitnije u Brodu na Savi, a zabave ''Viktorije'' zasigurno najveselije. Priređivali su ih mladi, a tko je veseliji od njih? I zvali su te zabave – veselice, a održavale su se svakog drugog četvrtka u Mesićevoj ulici, u svratištu ''Tri gavrana'', Marije i Lavoslava Spitzera. – piše Toldi u svojim knjigama.
''Nisu onda dečki pili žestoka pića.'' – piše Toldi u svojim knjigama.
Saznali smo i nešto o glavnim motivima i razlozima za organiziranje takvih zabava.
- Motiv su većinom bile poklade, ali i građanske zabava povodom druženja i humanitarnih akcija. Šivali su se i kostimi, a posebno su bile poznate i zabave Ivane Brlić-Mažuranić koja je također bila član Hrvatskog gospojinskog društva. – izjavila je Uršula.
Muzej Brodskog Posavlja je do saznanja i artefakata o Građanskim zabavama tog razdoblja došao istraživanjima Zvonimira Toldija.
- Dugogodišnjim istraživanjima našeg kolege koji je stalno pisao članke, imamo kroz prikupljene fotografije, pisanu građu i kroz usmenu predaju podatke o razdoblju građanske povijesti Slavonskog Broda iz tog vremena. – dodala je Uršula.
Trenutno je u MBP-u aktivna i izložba čije su predmete dobili iz Brlićevca, iz nasljeđa Ivaninih kćeri, a može se pogledati i maska s jedne od zabava iz tog vremena.
Povijest građanskih zabava svjedoči o bogatoj kulturnoj baštini i društvenom životu grada te kako se razvijala građanska kultura. Vremena i običaji su se promijenili, a uspomene na te zabave ostaju žive. Oživljavanje interesa za ovu povijest može nam pomoći da bolje razumijemo i cijenimo kulturni identitet grada Slavonskog Broda.