2272
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na gotovo 270 stranica nove velike fotomonografije „Volim Brod II“, „grad koji plovi rijekom Savom“ predstavljen je na atraktivan i zanimljiv način kroz predivne fotografije koje prikazuju dobro poznate lokacije snimljene drukčijom vizijom i pristupom. Ukupno ih je u ovom posebnom izdanju više od tri stotine.
Riječ je o novom projektu Branka Penića i Stribora Schwendemanna koji su za Grad Slavonski Brod, uoči njegova Dana, pripremili ovo osebujno izdanje koje nenametljivim i pročišćenim tekstom donosi i brojne dosad nepoznate povijesne činjenice o Slavonskom Brodu.
Teško je izdvojiti ono najposebnije, no fotografije svih šesnaest gradskih mjesnih odbora iz ptičje perspektive svakako su ono što „odskače“. Taj će dio biti posebno zanimljiv Brođanima koji će svoje ulice moći pogledati na nov način te doživjeti rodni grad „iz visina“.
Iznenađuje i aktualnost izdanja jer se u njemu nalaze i događaji „stari“ tek petnaestak dana - poput europskog zlatnog odličja slavonskobrodskog boksača Gabrijela Veočića.
Knjiga donosi i popis gradskih načelnika i gradonačelnika od 1820. godine pa sve do danas te njihove fotografije. Starčevićeva, Mesićeva, Hrvatski dom, Šetalište braće Radić, Krešimirova, Trg pobjede, Mucvanj, arhitektonske ljepotice (uključujući i najstarije slavonskobrodske kuće),… - dobile su posebna mjesta u ovoj fotomonografiji te ih prate kratki opisi.
Fotografije iz zraka vrhunski je snimio Tino Mrvelj, naslovna fotografija je djelo Tomislava Antunovića, a u izdanju se pojavljuju i fotografije Željka Jelavića, Ivice Krpana, Željka Klindžića, Ivice Galovića, Željka Peha, Branka Penića, Tonija Filipovića, Olivera Olanovića, Zdravka Grčevića, Davora Mikovića - Frke, Nebojše (Prkija) Tomičevića, Marka Čurića, Željke Gavranović, Ivice Vlašića, Marina Kovačevića, Bojana Kralja te Marija Jozića. Urednik fotografija je Zvonimir Penić koji je pojedinim odlukama (primjerice, izdvajanjem slavonskobrodskih spomenika iz konteksta) stavio fokus na detalje i dao priliku čitatelju/gledatelju da poznate motive sagleda drukčijim očima.
Riječ je o vrijednom izdanju koje je pokazalo kako i ova vrsta tiska može biti „up-to-date“ čak i u vremenima kad se stvari mijenjaju iz mjeseca u mjesec, a koje će zasigurno ostati vrijedan otisak dijela gradske povijesti.
S obzirom na to da je i tiskanje fotomonografije dio obilježavanja Dana Grada Slavonskog Broda, u nastavku donosimo detaljan program velike proslave.