Slavonskobrodsku Ulicu Matije Mesića danas smo pogledali kroz prizmu vremena i donosimo najzanimljivije detalje iz njezine prošlosti, ali i sadašnjosti.
SLAVONSKI BROD - Ulica Matije Mesića, koja je prvotno nosila ime Razsol Gasse, dobila je ime prema „raseljenicima“ iz zapadnog dijela Broda, koji su bili prisiljeni napustiti svoje domove zbog početka izgradnje nove Tvrđave. Ulica je ubrzo postala središte života slavonskobrodskih obrtnika, prepoznatljiva po mnogim radionicama i gostionicama koje su se ondje nalazile.
Vremenom je postala žila kucavica obrtnog života grada, u kojoj su se obrtnici i građani redovito sastajali u poznatim gostionicama kao što su K janjetu, Tri gavrana, Sremac, Zlatni šaran i druge. Nažalost, izvorni izgled ulice gotovo je potpuno izgubljen tijekom Drugog svjetskog rata uslijed razaranja, a kasnije i zbog prenamjene prostora, rušenja te izgradnje suvremenih zgrada.
N.K./PLUS
Zgrada nekadašnjeg hotela K janjetu, sagrađena 1909. godine, isticala se svojim secesijskim pročeljem te je ubrzo postala popularno okupljalište tadašnje brodske elite. Hotel je bio usporediv s mnogim renomiranim europskim hotelima, no nakon Drugog svjetskog rata pretrpio je značajne promjene. Restoran hotela tada je pretvoren u menzu Sindikalnog vijeća radnika namještenika, čime je zgrada dobila novu društvenu funkciju i važnost. Danas se u donjem dijelu nekadašnjeg hotela nalazi trgovina Konzum (prema korzu).
N.K./PLUS
Sličnu sudbinu doživjela je i zgrada nekadašnjeg hotela Tri gavrana, otvorena 1884. godine na uglu Mesićeve i Ulice Ivana pl. Zajca. Hotel je bio poznat po svojoj prostranoj dvorani, koja je služila za zabave, priredbe i razne društvene događaje. Dvorana je 1934. godine oslikana za veliku obrtničku zabavu, a autori su bili brodski slikari Antipov, Gruber i Schwendemmann. Nakon rata, zgrada je postala društveno vlasništvo i postupno je izgubila izvorni izgled. Danas se u njezinim prostorima nalazi trgovina odjećom Textile House.
N.K./PLUS
Kuća Valdecky – Tichy – Pokas, smještena na sljedećem kućnom broju, gotovo je zaboravljena građevina, o kojoj postoji vrlo malo poznatih arhivskih podataka. Ipak, zgrada je nedavno preuređena nakon što je godinama bila zanemarena i zapuštena.
N.K./PLUS
Hrvatski dom, čija je gradnja započela 1924. godine, u kontekstu tog vremena brzo je postao središnje mjesto kazališnih predstava, koncerata i društvenih skupova. Iako je restauriran, danas stoji napušten i bez prave namjene, čekajući novu priliku da oživi.
N.K./PLUS
Ulica Matije Mesića predstavlja iznimno vrijedan primjer arhitektonske i urbanističke dinamike, u kojoj se reflektira kompleksna povijest društvenih, kulturnih i gospodarskih preobrazbi Slavonskog Broda. Arhitektura ove ulice, sa svojim slojevitim povijesnim naslijeđem, ne samo da svjedoči o prošlim vremenima, već također pruža uvid u proces kontinuirane prilagodbe i prenamjene urbanog prostora u skladu s promjenama u društvenim potrebama i vrijednostima.
U tom smislu, Ulica Matije Mesića ostaje ne samo povijesnim svjedokom nego i živim primjerom neprekidnog dijaloga između prošlosti i sadašnjosti, između statičnog i dinamičnog, u izgradnji identiteta Slavonskog Broda. Uskoro tu ulicu očekuje još jedna 'modernizacija' o čemu smo više pisali ranije: