1659
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sinoć je u Gradskoj knjižnici predstavljeno nekoliko najnovijih izdanja iz edicije iz „Ucrainiana croatica” koja je počela izlaziti 2008. godine, i u okviru koje ukupno je publicirano devet knjiga od kojih su sinoćnjim programom predstavljene posljednje tri. Organizatori programa bili su Ukrajinsko kulturno-prosvjetno društvo „Ukrajina" iz Slavonskog Broda, Hrvatsko-ukrajinsko društvo iz Zagreba, Udruga hrvatskih ukrajinista iz Zagreba, Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje te Gradska knjižnica Slavonski Brod.
Brojni ugledni gosti i sudionici
U brodskoj sredini Ukrajinci žive i ovaj prostor više od 110 godina obogaćuju svojom kulturom, jezikom i običajima. Otvarajući program, koji je i vodila, Jesenka Miškiv pozdravila je brojne goste i sudionike, a među ostalima i doajena ukrajinskih asocijacija u Hrvatskoj i trenutnog potpredsjednika hrvatsko - ukrajinskog društva mr. sc. Teodora Frickog. Pozdravila je i predstojnika katedre za ukrajinski jezik i književnost, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Jevgenija Paščenka, koji je bio predstavljač knjige Bogdana Igora Antonyča: „Most iznad vremena”. Također je pozdravila nazočnog gradonačelnika Lipika Antuna Haramiju i njegovu suprugu, Nikolu Zastrižnog, predsjednika Ukrajinske zajednice u RH, mr. sc. Miroslava Kirinčića, tajnika hrvatsko ukrajinskog društva, Mariju Semenjuk Simeunović, članicu savjeta za nacionalne manjine pri Vladi RH, Nives Romanjek, dopredsjednicu ŽV Brodsko-posavske županije, prijatelje iz Ukrajinskog društva iz Vukovara „Ivan Franko", fra Domagoja Šimunovića i grkokatoličke svećenike o. Ivana Barščevskog, vikara slavonsko-srijemskog i o. Nikolu Stupjaka, župnika u Kaniži i dekana Slavonskog te akademskog slikara Predraga Golla.
Miškiv je nazočne upoznala s pozdravnim pismom Veleposlanstva Ukrajine u Republici Hrvatskoj, upućenim organizatorima, sudionicima i gostima u kojem su poželjeli uspješan program.
Prepoznate vrijednosti ukrajinske zajednice
Ukrajinsko kulturno prosvjetno društvo „Ukrajina" prati sva događanja na ukrajinskoj sceni u Hrvatskoj te ih nastoji prenijeti i u ovu zajednicu čije vrijednosti prepoznale su ustanove iz kulture i znanosti, Grad i Županija. Hrvatsko - ukrajinsko društvo u Republici Hrvatskoj, koje ima dvije podružnice - jednu u Rijeci i jednu u Slavonskom Brodu, ove godine obilježava dvadesetu obljetnicu opstojnosti i djelovanja. Takvo društvo postoji i djeluje i u glavnom gradu Ukrajine, Kijevu. Hrvatsko ukrajinsko društvo prijateljstva u svojem radu veliku važnost daje kulturnim programima u cilju boljeg upoznavanja pripadnika dvaju naroda i dviju prijateljskih država Ukrajine i Hrvatske
U brodskoj sredini Ukrajinci žive i ovaj prostor više od 110 godina obogaćuju svojom kulturom, jezikom i običajima , a Ukrajinsko kulturno prosvjetno društvo „Ukrajina" iz Slavonskog Broda, istakla je Miškiv, prati sva događanja na ukrajinskoj sceni u Hrvatskoj te ih nastoji prenijeti i u ovu zajednicu čije vrijednosti prepoznale su ustanove iz kulture i znanosti, Grad Slavonski brod i Brodsko-posavska županija. Zahvaljujući tome, i sve prethodne knjige iz ove serije predstavljene su u Brodu.
Hrvatski bog Mars
Prof. dr. sc. Jevgenij Paščenko, na vrlo zanimljiv način, s povremenim duhovitim digresijama, predstavio je knjigu Bogdan Igor Antonyč: „Most iznad vremena”, a nakon što su predstavljači drugih dviju knjiga - Tatjana Melnik, prof. knjigu Marije Matios: „Slatka Darica / Drama u tri života” i doc. dr. sc. Marijan Šabić knjigu Volodymyra Galyka: „Ivan Franko i hrvatska kulturna baština” - opet dinamično i s puno, široj publici, ali i stručnim krugovima, manje poznatih ili, pak, posve nepoznatih, ali vrlo zanimljivih detalja o hrvatsko - ukrajinskim vezama. Fascinantno je djelovalo, kako reče njegovo otkriće, groblja hrvatskih vojnika u Galiciji, gdje je, tijekom I. svjetskog rata, najvjerojatnije, bio i Miroslav Krleža i što ga je inspiriralo za njegov ciklus „Hrvatski bog Mars" a posebno za „Bitku kod Bistrice Lesne".
Program je završio plesno glazbenim točkama djece - članova društva „Ukrajina” Slavonski Brod, koja su, u živopisnim ukrajinskim bojama narodnih nošnji izveli nekoliko ukrajinskih plesova i pjesama.
O programu i knjigama više u video prilogu a kompletna izlaganja u audio prilogu.