2421
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Poduzetnici, sitni kriminalci, narkomani, znanstvenici, susjedi, sustanari, bračni partneri, rođaci... koji jedni drugima idu na jetru, ali su dijelom ovisni jedni o drugima, glavni su likovi romana "Izgubljeni drumovi i ostavljeni tragovi", autora Damira Kerdića. Romana koji je ovoga utorka predstavljen u Gradskoj knjižnici u Slavonskom Brodu.
Damir Kerdić Brođanima, posebice onima nešto starijima, dobro je poznata umjetnička duša s bogatom glazbenom prošlošću. U Slavonskom Brodu je pohađao osnovnu školu i Gimnaziju, dok je Pravni fakultet završio u Osijeku. Glazbom se počeo baviti 1975. godine, a oni koji ga poznaju znaju da je pisao poeziju, priče, stvarao za djecu. Sada je brodskoj publici ponudio roman.
- Roman je vrlo teška i zahtjevna forma. Volim kazati kako je teško je napisati loš roman, a dobar još teže. Iskreno se nadam kako je ovaj moj bliže dobrom nego lošem, ali to ne mogu sa sigurnošću tvrditi. Ja ga u stvari još nisam ni pročitao. Samo sam ga pisao. Pri tome me nije ništa posebno potaknulo, nego sam ga sjeo pisati izazvan od strane svoje supruge i još nekolicine ljudi da probam. Rekli su mi: 'Pisao si pjesme, kratke priče, duže priče, pa hajde probaj roman.". I probao sam. Napisao sam prvu rečenicu i onda je godinu dana tekao proces nagomilavanja pa još par mjeseci uređivanja i evo sada je njegova promocija - kazao je Kerdić.
Predstavljajući roman "Izgubljeni drumovi i ostavljeni tragovi", mr. sc. Jugoslav Gojković, dr.med., inače prijatelj autora, kazao je kako je riječ o djelu koje se može svrstati u cyberpunk. - Damir smeta, on provocira. I mi ga doživljavamo kao kamenčić koji bode, no pri tome ne treba zaboraviti i da zlatni kamenčić može bosti. U tom pogledu Damir je za mene onaj detonator koji sagledava ovo vrijeme i pojavljuje se kao vrlo emotivan pojedinac koji figurativno i prilično filmično konstruira svoje likove i na taj način ih određuje. Ako dovoljno strpljivo iščitamo što je pisao vidjet ćemo da je površina priče samo smokvin list za ono bitno, a to je pitanje odnosa čovjeka prema njegovom postojanju. - uz ostalo je kazao dr. Gojković.
Sam autor o sadržaju romana nije želio govoriti. - Na pitanje o sadržaju romana volim kazati "Kupite ga, pročitajte i donesite vlastite dojmove. Tako da ću i sada ostati dosljedan tome. Uz poruku kako na poleđini postoji kratki sadržaj. Je li on dovoljan da privuče čitatelja stvar je, rekao bih, pojedinačnog ukusa svakoga od nas. - poručio je autor.
Ako je vjerovati Dunji Vanić, koja je bila jedna od promotorica Kerdićeva romana, svakako se isplati pročitati ga. - Riječ je o kriminalističkom, a ne kriminalnom romanu satkanom od poglavlja koja nose nazive po glavnim akterima. Jedina konstanta bez poglavlja je Klinjo - okvir koji ne da priči da iscuri preko ruba. Riječ je o zanimljivom djelu autora koji kaže kako romane za odrasle više neće pisati jer ih odrasli čitaju kako bi se uspavali. Ovaj roman nipošto nije za uspavljivanje i čita se s lakoćom. - zaključila je Vanić, a ravnateljica Gradske knjižnice Ružica Bobovečki naglasila kako će roman "Izgubljeni drumovi i ostavljeni tragovi" biti bogat doprinos zavičajnoj zbirci kojom se Gradska knjižnica ponosi.
- Od kako je ovo iznimno osebujno djelo stiglo na police Gradske knjižnice, ono plijeni pozornost čitatelja - istaknula je Bobovečki, što da naslutiti da je već prihvaćeno od strane čitalačke publike koja neće dugo trebati čekati niti na nova djela ovog osebujnog autora. Naime, prema njegovoj najavi već su u pripremi dva nova romana, od kojih će jedan govoriti o Slavonskom Brodu u vrijeme kada je Kerdić bio dijete zbog čega, kako je autor istaknuo, vjeruje da će biti čitan.
Inače, večerašnja promocija, osim književne bila je i svojevrsna glazbena. Naime, nazočni u Gradskoj knjižnici imali su priliku čuti pjesme folk-rock sastava Devetnaest djevojaka. s albuma koji je 1980. promoviran u Zagrebu i za koji su članovi banda umalo potpisali ugovor s tadašnjim 'Jugotonom'. Večeras su se te pjesme slušale i u Slavonskom Brodu. U originalnim verzijama, ali i novim audio snimkama.