1576
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Večeras je u Gradskoj knjižnici, uz moderiranje od strane Ivana Stipića, ravnatelja Gradske knjižnice, promovirana najnovija knjiga „Memoari" teoretičara i publicista, sveučilišnog profesora, bivšeg istaknutog političara i potpredsjednika ratne hrvatske vlade, prof. dr.sc. Zdravka Tomca - izdanje izdavačke kuće „Tkanica", Zagreb. Sve nazočne pozdravio je gradonačelnik dr. Mirko Duspara, a na početku promocije bio je i župan Danijel Marušić.
Izostala očekivana Zovkova žestoka kritika
"Po prvi puta pišem otvoreno o svim događajima i različitim mišljenjima te sukobima koji su tada bili a o kojima ranije nisam želio pisati dok povijesni procesi nisu bili završeni."
Više o Tomcu a manje o njegovoj knjizi govorili su vukovarski branitelj s Trpinjske ceste i predsjednik Udruge pravnika Vukovara 1991. Zoran Šangut, koji je govorio o Tomcu i Vukovaru te Jerko Zovak, koji je, ostajući na pozicijama na kojima je bio i u vrijeme pisanja knjige „Rat u Bosanskoj Posavini 1992.", govorio o Tomčevom odnosu prema ovoj temi ranije, i Tomčevom odmaku od načina kako je ranije govorio o ratu u Posavini, sporazumu Karadžić - Boban i Tuđmanu.
"Da sam ja bio na Tuđmanovom mjestu..."
Sam Tomac, osvrćući se ponajprije na Zovkove riječi, ustvrdio je kako, vezano na temu rata u Bosni i Hercegovini, a posebno u Posavini, nije u tolikoj mjeri promijenio mišljenje, koliko o svemu iz sadašnje perspektive razmišlja drugačije. Naime, kako reče, nije siguran da je on bio na Tuđmanovom mjestu, da ne bi i on donosio odluke kakve je donosio Tuđman jer jedno je biti u poziciji povijesne odgovornosti koju je za Hrvatsku, tada, imao Tuđman, a drugo biti u poziciji u kojoj je bio sam on.
„Memoare" je predstavio kao "vlastitim očima viđenu povijest u posljednjih pola stoljeća, raspada Jugoslavije, stvaranja i obrane Hrvatske države i njenog razvoja proteklih dvadeset i više godina." Tomac piše o nizu povijesnih ličnosti, s kojima se susretao i s kojima je surađivao, koje je dobro poznavao i s kojima se sukobljavao.
U razdoblju iz bivše Jugoslavije posebno mjesto u knjizi ima njegov intimni prijatelj Edvard Kardelj. Tomac kaže kako „po prvi puta pokušava objektivno valorizirati Kardeljevo životno djelo - samoupravljanje i ono dobro što je bilo u tom sistemu da se ne svede sve samo na to da je to bio zločinački sustav iako je, naročito poslije Drugog svjetskog rata, bio i to."
U „Memoarima" također važno mjesto zauzimaju burni događaji jačanja srbijanskog nacionalizma, pojave Slobodana Miloševića, velikosrpske agresije i borbe za samostalnu i suverenu Hrvatsku. Za to razdoblje u svojem životu „ali i životu svih Hrvata" ključnom osobom odredio je dr. Franju Tuđmana, a Tomac ističe kako „po prvi puta piše otvoreno o svim događajima i različitim mišljenjima te sukobima koji su tada bili a o kojima ranije", kako kaže, „nije želio pisati dok povijesni procesi nisu bili završeni."
Pogled i u budućnost Vukovara
O Vukovaru, kao posebnoj temi „Memoara" piše s osvrtom na njegovu prošlost, pogledom na sadašnjost i percepcijom budućnosti ovog simbola Domovinskog rata i hrvatske slobode i neovisnosti.
Najavljujući svoje večerašnje promotore, od Jerka Zovka, za kojeg je rekao da su „prijatelji, suputnici i supatnici iz SDP-a" i s čijim tezama u knjizi „Rat u Bosanskoj Posavini 1992." se ne slaže, očekivao je „žestoku kritiku stavova o Tuđmanovoj politici i ulozi u ratu u Bosni i Hercegovini" koja je, međutim, uz isticanje različitosti stavova, potpuno izostala. Jednako kao što je izostala i rasprava na ovu temu iako ju je Tomac očekivao kao zanimljivu - jer i dio knjige koji se odnosi na ovu temu osobno smatra najzanimljivijim.
Prilozi:
-Video zapis s promocije, u kojem je mali isječak iz Zovkovog i veći dio Šangutovog zanimljivog izlaganja;
-Audio izjava Zdravka Tomca o knjizi prije početka promocije.