/ 22
5658
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Danas je u amfiteatru brodske Kazališno-koncertne dvorane održana promocija knjige S druge strane ciljnika, autora Željka Gorete. Urednica toga djela, Grozdana Cvitan, prva je predstavila knjigu, a zatim su svoje viđenje tog osebujnog djela dali povjesničar Petar Bašić i general HOS-a, Ante Prkačin.
Djelo „S druge strane ciljnika", s podnaslovom 'Bitka kod Odžaka', zapis je jednog ljudskog života, u čijem se središtu nalazi bitka za Odžak koja se odigrala netom nakon završenog Drugog svjetskog rata, a u kojoj je uzaludno i bez pravog razloga ili jasnog cilja izgubljeno previše života.
- Ispočetka sam mislio kako se radi o još jednoj revizionističkoj knjizi o Drugom svjetskom ratu, ali sam se ugodno iznenadio. Radi se o povijesti, ali romansiranoj. Kroz lik glavnog junaka Antuna prikazana je sva tragedija zbivanja u ratu. Bitka u Odžaku je dosta nepoznata, za vrijeme komunizma nije se govorilo o njoj jer je to bila sramotna epizoda za partizane koji su dvadeset dana pokušavali osloboditi Odžak koji je branila skupina domaćeg stanovništva - ustaša, domobrana i seoskih straža. Nakon pada Berlina, bitka za Odžak i dalje je trajala. Nažalost, sve se pretvorilo u tragediju za obje strane. Poginulo je oko sedam tisuća partizana, ako ne i više te tri i pol do četiri tisuće branitelja Odžaka. - kazao je brodski povjesničar Petar Bašić naglasivši kako knjiga oslikava svu tragediju Drugog svjetskog rata u kojemu je često čak i jedna obitelj bila podijeljena na dvije ili tri vojske. Upravo u mikrokozmosima tih naselja najuočljivije su bile ratne podjele koje su se mogle preslikati na cijelu Europu.
Nije čest slučaj da se Petar Bašić i Ante Prkačin 'nađu na istoj strani', ali čuda se događaju, a ta je knjiga, očigledno, upravo to. Tako su pohvale autoru 'prštale' s obje strane.
- Sretan sam da promoviram ovu knjigu i čestitam čovjeku koji ju je napisao. U vrijeme povampirenja, takozvanog antifašizma, partizanstva i jugoslavenstva, ova knjiga je Biblija. Čovjek je uložio ozbiljan trud da napiše ovakvo nešto jer je potrebno poznavanje nacionalne povijesti u razdoblju od 1941. do 1945. pa vidjeti da je to gotovo kronološkim redom poslagano. - pun je riječi hvale za autora bio Ante Prkačin, general HOS-a.
Knjiga je napisana, naglasili su govornici, vrlo neutralno, iz pozicije jednog čovjeka koji je tijekom rata bio u različitim vojskama, iz različitih pobuda - jednoj se priključio iz domoljublja, drugoj zbog novca.
- O toj bitci ništa nisam znala, a nisam ni iz ovih krajeva da znam nešto po obiteljskom čuvenju pa sam se pokušala prirediti za temu istraživanjem, ali kad sam pročitala knjigu, shvatila sam kako je to najbolje što je o tomu napisano i zabilježeno. To je knjiga o potpuno uzaludnoj bitci, u kojoj je bilo jasno tko će izgubiti, a tko pobijediti, ali o tomu treba govoriti. Knjiga je napeta, ne možete je ispustiti iz ruku, iako znate njezin kraj. - kazala je urednica knjige Grozdana Cvitan, prokomentiravši činjenicu da se Hrvati još nisu otarasili prošlosti te još uvijek 'vode bitke' Drugog svjetskog rata riječima "Svaki je rat potrebno probaviti pa tako i Drugi svjetski rat, ali mi još nismo krenuli ni s Domovinskim ratom. Nastavimo li tako i ne okrenemo li se uskoro budućnosti, ne znam kada će svi ti naši ratovi završiti".
- Knjiga je presjek ratnih događaja od osnutka NDH do njezinog sloma, 25. svibnja 1945. godine. Radi se o seljaku koji je morao postati vojnik i koji je tijekom tih nemilih događaja zadržao svoju čast, ljudskost, dostojanstvo i nije pao pod utjecaj tog lošeg vremena. Spasio je partizana i srpsku djevojčicu i tako se iskupio. - kazao je autor Željko Goreta te naglasio kako je, zbog vlastitog sudjelovanja u Domovinskom ratu, suosjećao s glavnim junakom koji nije želio ratovati, ali je izabrao braniti svoju zemlju i ostati uz svoje sugrađane. Goreta je bitku nazvao Pirovom pobjedom s jedne strane i velikim gubitkom s druge.
Autorovi prijatelji izvan Hrvatske, Kanađani, Nijemci, Francuzi, čudili su se odabranoj tematici njegove knjige, ali on ih je uvjerio kako je, nažalost, Drugi svjetski rat i dalje razlog podjela i razdora među stanovništvom u Hrvatskoj. Te podjele vidljive su i u stajalištima glavnih današnjih promotora knjige pa je autor naglasio kako mu je glavna potvrda činjenica da se knjiga svidjela i Petru Bašiću i Anti Prkačinu.