5710
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svi Brođani i neki upućeniji pojedinci koji nisu odavde znaju da su najstariji objekti u ovome gradu Tvrđava i Franjevački samostan. No to možda i nije sasvim točno. Postoji mišljenje da ih je po starini nadmašila jedna - kuća.
Ona se nalazila u današnjoj Starčevićevoj ulici, na broju 17. Tu je od 2014. „Kuća piva“, ugostiteljska „nasljednica“ starijim Brođanima poznatog i čuvenog restorana „Antik“. Ali to je već kraj priče, čiji početak seže možda čak u vrijeme kad su Slavonijom vladali Turci.
Najstarija kuća u Slavonskom Brodu sagrađena je potkraj tog razdoblja, krajem 17. stoljeća ili početkom sljedećeg, tj. malo nakon njihova protjerivanja. Pripadala je trgovačkoj obitelji Popović, kroz nekoliko generacija. Popovići su bili Cincari, danas gotovo zaboravljena i asimilirana etnička skupina, čije je pripadnike pratio glas vrsnih trgovaca te općenito snalažljivih i prilagodljivih ljudi. Iako im je matično područje južnobalkansko (Makedonija, Grčka), logikom spomenutih odlika, razmilili su se širom Balkana i okolnih područja, pa ih se nekoliko smjestilo i u Brodu. Bilo je to u jeku Napoleonovih ratova, kada je ovaj grad, zahvaljujući pojačanoj trgovini s Istokom preko Bosne, postao važno prometno-trgovačko čvorište.
Popovići su time i jedna od najstarijih uglednih slavonskobrodskih obitelji, „uz rame“ Benčevićima, Brlićima i dr.
Najstariji podatak koji ih veže za ovu kuću, na tadašnjoj adresi „Mittel Gasse 231“, jest da je u njoj 1772. rođen Đorđe Popović. On je u Brodu imao neku istaknutu političku funkciju, a opisan je i kao „inteligentan, pošten i ugledan“.
Takvi su bili i mnogi njegovi nasljednici i potomci. Na primjer, Jovan Popović, koji je 1860. zajedno s Andrijom Torkvatom Brlićem predstavljao Komunitet Brod u Hrvatskom saboru.
Iz 20-ih i 30-ih godina 20. stoljeća najpoznatiji izdanak ove familije bio je Otton Popović. Vlasnik hotela na središnjem trgu (danas Korzo), današnjim će čitateljima ipak lakše ostati u pamćenju kao graditelj vile u Popovićevoj šumici, koja postoji i danas kao Planinarski dom. Šuma je pak ime dobila po njegovu ocu, koji ju je zasadio na vinogradu kupljenom od Benčevića.
„Era“ Popovića u najstarijoj brodskoj kući završila se 1950. Ona tada prelazi u ruke Branka Burekovića, također trgovca doseljenika, ali iz susjednog Bosanskog Broda. „Posljednji“ pak Bureković, Aco, vodio je „Antik“, da bi 1996., nakon emigriracije u SAD, kuću s lokalom prodao Ivici Begiću.
Restoran je pod istim, „starinskim" imenom nastavio s radom 90-ih i 2000-tih, a novo, „Kuća piva", dao mu je vlasnik, Željko Špalat. Restoran koji danas, kao „Antikov“ nasljednik, popunjava jednu važnu točku i doprinosi gastronomskoj ponudi grada, mnogima je ipak trn u oku zbog urbanistički i vizalno dvojbene uzurpacije dijela Starčevićeve ulice, na kojem je smještena terasa.
Znači "terasa" mora ostati jer ona drži kuću od urušavanja.... Već sam pomislio da je gradonačelnik slijep, a komunalni redar idiot...