7616
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Živjeti na glavnom gradskom trgu, u 'žiži' svih događanja, ne može baš svatko. U Slavonskom Brodu danas je to dijelom i fizički nemoguće jer su tu lokaciju ponajviše okupirali ugostiteljski objekti. Ipak, neke stare zgrade na korzu još uvijek čuvaju značajan dio povijesti - ne samo osobne ili obiteljske, nego i gradske. Jedna od njih je Palača Golubić, velebna građevina na uglu Trga I. B. Mažuranić i Ulice Ante Starčevića.
U ovoj prekrasnoj Noći muzeja u Slavonskom Brodu, Brođani su od 19 do 22 sata imali priliku saznati kako izgleda stan s najljepšim pogledom na korzo i Savu. Tu su priliku itekako iskoristili pa se na razgledavanje čekalo u dugačkom redu. Kuća je sagrađena 1885. godine i jedina je preostala palača katnica od njih ukupno tri koje je izgradila obitelj Radosavljević.
Brodski odvjetnik Radovan Golubić 1921. je godine oženio bogatu plemkinju Ankicu Radosavljević i otad je uglovnica korza i Starčevićeve u vlasništvu obitelji Golubić (Radovan je ostao udovac i 1948. oženio 28 godina mlađu Kseniju Laboš). Inventar palače restaurirati su počeli Ankica i Radovanov posinak Milan Golubić davne 1969. godine. Domaćica nam je večeras puno otkrila o svom domu i zašto je odlučila otvoriti ga posjetiteljima.
Njezin svekar i svekrva, nažalost, doživjeli su da je nakon Drugog svjetskog rata (točnije 1957. godine) znatan dio njihove imovine nacionaliziran. U obiteljsko je vlasništvo dio kuće vraćen tek četiri desetljeća kasnije.
- Dio su nam vratili, a dio smo kupili kako bismo objedinili kuću. Moja djeca, kćerka i sin, zainteresirani su da dalje to očuvaju. Ja sam sve slušala i sve znam o povijesti ove kuće, a oni su mi znali prigovoriti kako im ništa od toga nisam govorila. Onda im pokažem na ove knjige i kažem - čitajte, tu sve piše. - kazala je ponosno Ankica Golubić, prava gradska dama.
- Odrastaš i ne znaš da drugi ne žive u ovako lijepom prostoru. To je nama bilo normalno. Bilo je lijepo stasati u ovoj kući. Posebno se sjećamo nedjeljnih druženja i ručkova u predivnom salonu. S vremenom smo shvatili da je ovo nešto posebno jer su o kući počeli pisati brojni povjesničari. Onda ju je mama odlučila otvoriti za javnost, a doživljaji posjetitelja uvijek nam potvrde kako ovo nije nešto uobičajeno. Svatko tko dođe, ovdje uživa. Zahvaljujući roditeljima koji su desetljećima brižno pazili, a tijekom rata sve zaštitili, puno je toga sačuvano. Nadamo se da će sve to ostati još dugo poslije svih nas. - kazao je Ognjen Golubić.
Palača Golubić danas se nalazi na kućnom broju jedan Starčevićeve ulice i, mada fotografije nikad neće moći zamijeniti doživljaj koji dobijete kada njome prošetate uživo, galerijom koju smo snimili večeras donosimo dio tog bogatstva daleko većeg od materijalnog.