967
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na kazališnoj sceni Slavonskog Broda, koja ne raspolaže profesionalnim kazalištem, već dugi niz godina djeluje Kazališna družina "Ivana Brlić-Mažuranić", stvarajući predstave za djecu i odrasle. Iako je grad bogat kulturnim potencijalom, uz brojne diplomirane glumce i one koji se tek školuju na akademijama, nedostatak sluha za kazalište često je prepreka za realizaciju velikih projekata. No, unatoč tome, ova je kazališna družina uspjela stvoriti svoje mjesto u kulturnom pejzažu grada, neumorno radeći na osnaživanju lokalne scene.
S posebnim entuzijazmom, kazališna družina predpremijerno je predstavila svoju novu predstavu temeljenu na poznatoj bajci Ivane Brlić-Mažuranić, "Regoč". Ivana Brlić-Mažuranić, ostavila je dubok trag u književnosti, a njezine priče i dalje inspiriraju generacije. Ova bajka, koja se bavi temama prijateljstva, ljubavi prema bližnjima i prihvaćanja različitosti, prilagođena je za scensku izvedbu uz dodatak bogate scenografije i koreografije, čineći je vizualno atraktivnom i emocionalno snažnom.
Kazališna družina ne samo da stvara predstave već i neumorno radi na osmišljavanju i pisanju projekata kako bi se financirali. Obzirom na to da u Slavonskom Brodu nema profesionalnog kazališta, trud ove družine posebno je vrijedan. Bez stalne institucionalne podrške, oslanjaju se na svoju kreativnost i podršku lokalne zajednice, često ulazeći u partnerstva s kulturnim centrima i drugim kazališnim kućama. Upravo zahvaljujući njihovom entuzijazmu, predstave su postale omiljene među djecom, ali i odraslima, koji s velikim zadovoljstvom dolaze na njihove izvedbe.
Predstava "Regoč" najnoviji je projekt ove družine, a ono što ga čini posebnim jest prilagodba priče suvremenom vremenu, zadržavajući njezinu izvornu čaroliju. Tim koji stoji iza ove produkcije, zajedno s Darijom Vlajnić, ulaže veliki trud u svaki aspekt predstave – od dramaturgije i scenografije do glazbe i izvedbe.
PlusPortal donosi intervju s izvođačima među kojima su Darija Vlajnić, Matej Safundžić i Andrija Krištof.
Možete li nam opisati kako je tekao proces pripreme za predstavu? Čija je bila ideja?
- Ideja je došla prošle godine kada smo razgovarali o obilježavanju 150 godina od rođenja Ivane Brlić-Mažuranić. Htjeli smo raditi predstavu prema njezinom djelu, a ja sam predložio 'Regoča'. Na kraju smo se odlučili za to, a ja sam bio zadužen za dramaturgiju i režiju. Koreografiju je osmislio Branko Banković, poznati koreograf i naš dugogodišnji suradnik. Scenografiju i kostimografiju smo radili sami, uglavnom Valentina Srnojević i Ivan Barišić, naš tehničar. Iako smo svi sudjelovali, njih dvoje su bili najviše uključeni u taj dio. - izjavio je Matej Safunđić, dramaturg predstave.
Tko igra u predstavi?
- U predstavi igraju: Andrija Krištof, Darija Vlajnić, Valentina Srnojević i ja, Matej Safunđić. Ivan Barišić je tehnička podrška, zadužen za svjetlo i zvuk. Ukupno nas je četvero na sceni. - dodao je Safunđić.
Koliko vam je vremena bilo potrebno za pripremu?
Konkretne pripreme za ovu predstavu počele su krajem kolovoza. Imali smo probe, radili na scenografiji, kostimima, svjetlu i zvuku. Imali smo male pauze zbog održavanja festivala REUMNA što je malo usporilo proces, ali nije utjecalo na krajnji rezultat. Kako Darija često voli reći, pripremamo se od prošle godine. Dramaturgiju sam završio u prvoj polovici godine, a puno sam komunicirao s Brankom Bankovićem o smjeru u kojem želimo ići. Moram spomenuti i našeg kompozitora, Andriju Rudića, koji nam je izradio glazbu, što je uvijek važan element svake predstave. Konkretni rad na predstavi trajao je oko mjesec dana, no pripreme su trajale oko tri mjeseca. - objasnio je Safunđić.
Kakvo je iskustvo vezano za osiguravanje financija za predstavu i kako ste to izveli ovaj put?
Kao i za svaki naš projekt, prijavljujemo se na razne natječaje – Ministarstvo kulture i medija, Grad Slavonski Brod, Brodsko-posavsku županiju. Na taj način osiguravamo dio sredstava, ali najveći izvor financija dolazi od prodaje ulaznica jer smo umjetnička organizacija i to je naš glavni način opstanka. - kazala je Vlajnić.
Predstava će premijerno biti izvedena 26. listopada. Možete li reći nešto više o tome?
- Da, u subotu, 26. listopada, imamo premijeru predstave 'Regoč'. Tjedan dana prije održavamo predpremijerne izvedbe za osnovne škole. Do sada su nas posjetile Osnovna škola Ivana Brlić-Mažuranić, Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Osnovna škola Dragutin Tadijanović, a očekujemo još Osnovnu školu Antuna Mihanovića i Osnovnu školu Vladimir Nazor. Planiramo izvesti predstavu i u okolnim mjestima, kao što su Nova Kapela i Davor, te organizirati izvedbe i za područne škole. - dodala je Darija Vlajnić, voditeljica družine.
Kakva je bila reakcija publike do sada i kako ide prodaja karata?
- Publika je oduševljena. Imamo puno rezervacija, a karata je već sada malo ostalo. Moramo se zahvaliti našoj publici koja nas podržava i nadamo se da ćemo i premijeru izvesti pred punom dvoranom. - istaknula je Vlajnić.
Kakvu vrstu publike očekujete?
- Naše predstave su prvenstveno namijenjene djeci, no uvijek ih prilagođavamo tako da budu zanimljive i odraslima. Kada puštamo ulaznice u slobodnu prodaju, često primijetimo da djeca dolaze s roditeljima, bakama i djedovima, pa se trudimo napraviti predstave koje će zabaviti i male i velike. Cilj nam je da svatko pronađe nešto za sebe. Nadamo se da će svaki par očiju, koliko god on star bio uživati u ovim izvedbama te da će s osmijehom i toplinom oko srca izaći van s naše predstave. - objasnio je Andrija Krištof, jedan od izvođača.
Otkud dolazi sva ta inspiracija za predstave za djecu?
- Inspiracije uvijek ima, a trudimo se kroz naše predstave prenijeti važne životne poruke. Ivana Brlić-Mažuranić je nepresušan izvor inspiracije, a veseli nas što imamo i pozive i podršku drugih kazališnih kuća i centara za kulturu. To nas izrazito veseli, a i to bi trebao biti pokazatelj da radimo dobar posao. - zaključila je Vlajnić.
Koji su najveći izazovi produkcije, osim financijskih?
- Osim financija, uvijek je izazov postaviti predstavu kako treba. Pronaći prave suradnike – od redatelja, dramaturga do koreografa – te stvoriti sinergiju među ekipom, ključni su faktori uspjeha. No, kad uspijemo sve to uskladiti, rezultat je predstava koja zadovoljava i nas izvođače i publiku. - objasnila je Vlajnić.
Koja je poruka predstave "Regoč"?
- Poruka je da ne smijemo biti sebični i bezobzirni. Priča o Regoču zapravo nosi snažnu ekološku i moralnu poruku – trebamo poštovati različitosti i čuvati naš planet. Regoč je sam, gradi se nasip kako bi potopilo drugo selo, ali poruka je jasna: ne trebamo uništavati druge da bismo sami prosperirali. Suživot i razumijevanje su ključne vrijednosti. - zaključila je Vlajnić.