1627
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kazališna družina Ivane Brlić-Mažuranić, predvođena voditeljicom i glumicom Darijom Vlajnić, završila je svoju ljetnu turneju koja je trajala od 9. srpnja do 6. kolovoza 2024. godine. Tijekom turneje, izvodili su popularne dječje predstave "Petar Pan" i "Tunja" u raznim mjestima duž jadranske obale, uključujući Tribunj, Krk, Omiš, Korčulu, Makarsku, Trogir, Pušića, Bol, Selca na otoku Braču, Supetar i Makarsku.
Pod zvjezdanim nebom, uz toplu dobrodošlicu publike, članovi družine, uključujući glumce Mateja Safundžića, Valentinu Srnojević, Andriju Krištofa i voditeljicu Dariju Vlajnić, donijeli su čaroliju kazališta pred oko 2000 oduševljenih dječjih lica.
Glumac, Andrija Krištof, poznat po svojoj strasti prema kazalištu, u intervjuu za PlusPortal podijelio je svoja iskustva s turneje. Uvijek nasmijan i vedar, Krištof otvoreno govori o izazovima i ljepotama turneje, oduševljenju publike i planovima za budućnost.
Andrija, kako biste ocijenili uspjeh nedavne turneje Kazališne družine Ivana Brlić-Mažuranić po Jadranskoj obali? Postoji li neki specifičan trenutak ili doživljaj koji biste istaknuli?
Turneja je bila za čistu desetku, mjesta koja smo posjetili na našoj obali su prekrasna i zaista je bio užitak igrati pod zvjezdanim nebom. Kazalište je živi organizam i svaka izvedba, gdjegod bila, sa sobom nosi nešto novo, nešto neočekivano, novi par očiju koji nas promatra iz mraka i novu energiju. Nikada ne možeš isplanirati kako će publika reagirati i što će našim najmlađim gledateljima pasti na pamet za vrijeme predstave. Bilo je tu svega, od dijeljenja smokija u prvom redu, zavirivanja iza zastora, glasnog komentiranja, ali i žustrog navijanja za Petra Pana tijekom mačevanja s Kapetanom Kukom. Trenutak koji me posebno razveselio dogodio se zadnju večer nakon "Tunje" kada mi je prišao mali Britanac, zamolio za fotografiju i rekao kako ništa nije razumio, ali mu je predstava bila odlična, a posebno mu je drag bio "Pig Žirko".
Kakav je bio vaš dojam o reakcijama mladih gledatelja na izvedbe "Petra Pana" i "Tunje"? Koliko vam znači što ste svojim radom doprinijeli kazališnom iskustvu preko 2000 djece?
Reakcije djece su uvijek dobre. Na odlasku redovno pozdravljaju, mašu, traže petice i vjerujem da im naše predstave ostaju dugo u sjećanju te da će, danas-sutra, ponovno rado odlaziti u kazalište, gdjegod ono bilo. Mišljenja sam da se kazalište mora raditi za publiku, a pogotovo za mladu publiku. Od malih nogu mora ih se učiti na kazalište, približiti im kazalište što je više moguće i navikavati ih na taj direktan prijenos informacija, oči u oči, bez ikakvog posrednika i bez ekrana.
Možete li nam otkriti kakvi su daljnji planovi Kazališne družine? Planirate li nove projekte ili turneje kojima ćete nastaviti širiti kazališnu umjetnost među publikom?
Nakon godišnjeg odmora započinjemo rad na novoj predstavi koja će svoju premijeru imati na jesen. Radi se o "Regoču" Ivane Brlić-Mažuranić. Sudjeluje već uigrana ekipa: Branko Banković kao koreograf, Matej Safundžić kao redatelj, Valentina Srnojević koja će izraditi lutke, scenografiju i kostime, Darija Vlajnić i ja, te naravno Ivan Barišić koji je zadužen za tehničke stvari. Nakon toga očekuje nas još jedna premijera, "Zbrda, zdola i okolo", prema slikovnici brodske autorice Željke Siser, te naravno i Božićna predstava "Šeprtljavi patuljak" mladih brodskih glumaca i lutkara Vanje Čiče i Lorenca Tolića. I to je to za ovu kalendarsku godinu. Uz to, planiraju se i reprizne izvedbe naših predstava diljem Hrvatske. Od jeseni nastavljamo i s dramskim studijem Tintilinić za osnovnoškolce.
Kako vidite utjecaj ovakvih uspješnih turneja na razvoj kazališne scene u Slavonskom Brodu? Koliko je važno da lokalne kazališne družine, poput Kazališne družine Ivana Brlić-Mažuranić, prenose svoju umjetnost i izvan lokalne zajednice?
Kazališna scena u Slavonskom Brodu je iz godine u godinu sve jača i jača. Počevši od amatera iz Satiričkog kazališta mladih i njihovog FAK-a, koji u Brod dovede najbolje od najboljih amaterskih predstava iz cijele regije, preko manifestacije "U svijetu bajki", čiju predstavu i programe posjeti veliki broj učenika iz cijele Hrvatske, pa sve do brojnih gostovanja Kazališne družine koja svake godine proputuje milijun kilometara uzduž i poprijeko. Naravno, moram spomenuti i REUMU - Reviju mladih umjetnika koja će ove godine ugostiti predstave mladih glumaca iz Hrvatske i Srbije. Ne smijem zaboraviti Doru Pejić, Luciju Vukoje i Ivana Kneževića, koji su ove godine upisali studij glume i lutkarstva na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Upravo njih troje su pravi pokazatelj da kazališna scena Slavonskog Broda živi, raste, razvija se i ne planira stati. Svako gostovanje izvan Slavonskog Broda odlična je reklama za naš grad.