5307
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - 'Escape Room' popularna je igra čiji je cilj u točno određenom vremenu riješiti zagonetke i tako pronaći izlaz iz zaključane sobe. U toj modernoj adrenalinskoj istraživačkoj avanturi, najčešće sudjeluju timovi koji zajedno rješavaju niz logički povezanih zadataka. Popularizirane diljem svijeta oko 2010. godine, radnje takvih igrica smještene su u različite fikcionalne prostore - poput zatvorskih ćelija ili svemirskih postaja.
Fenomen Escape Rooma negativni je publicitet stekao nakon nedavne tragedije u Poljskoj koja je rezultirala smrću pet tinejdžerica. Djevojke su izgorjele u požaru jer nije postojao izlaz iz sobe u slučaju opasnosti. Povod posjete 'kući zabave' bila je proslava rođendana jedne od njih.
U nastavku slavonskobrodske manfiestacije, šesnaestih po redu Dana plesa u čast Mije Čorak Slavenske, daske Kazališno-koncertne dvorane Ivana Brlić Mažuranić, ugostile su tri plesačice Zagrebačkog plesnog ansambla s njihovom plesnom predstavom naslova 'ESC ROOM'.
Njihova 'prostorija za bijeg' smještena je u običnu mladenačku sobu čiji je izlaz, zapravo, tek ulazak u virtualni svijet. Kako bi u taj svijet ušle, plesačice su morale proći postupak registracije. Nažalost, sustav ne prihvaća različitost pa je tako postupak isti za sve, a unificiranost nije samo dobrodošla, nego je i obavezna. Tri plesačice tako predstavljaju jedan lik. Sve su jedna i sve su jednake. Gledateljima je nepoznato koja je zapravo original, a brisanje i preuzimanje identiteta omogućuje izlazak iz sobe odnosno ulazak u virtualni prostor.
Namijenjena mladima, ova predstava bavi se temom računalnih igara koja je prepoznata kao problem moderne generacije koja je svoje najveće opčinjenosti i otkrića doživjela u sjedećem položaju – ispred ekrana. U želji da suvremenu plesnu umjetnost približe mladima pričom koja im je bliska, autorice predstave, Natalija Manojlović i Ivana Đula, postavljaju pitanje o posljedicama takve zamjene prostora igre i druženja.
- Što se događa kada umjesto izlaska van (u stvarni svijet), zakoračimo u (virtualni svijet)? Kada igr(ic)a postaje opasna? I tko je u poziciji prepoznati opasnost ako smo svi preuzeli virtualni identitet? Što je socijalno okruženje, a što iluzija socijalnog okruženja? I kako prepoznati pravi izlaz iz sobe? - pitanja su koja ova predstava postavlja gledateljima.
Ostavivši Brođane u razmošljanju, Zagrepčanke Andreja Jandrić, Sintija Kučić i Petra Valentić, osebujnim su umijećem suvremenog plesa obilježile šesti, predzadnji, dan proslave te umjetnosti u Slavonskom Brodu.