/ 40
1873
Prikaza
0
Komentara
VRPOLJE - Dan otvorenih vrata Spomen-galerije Ivana Meštrovića u Vrpolju i njezin 48. rođendan, bio je prilika za izložbu dječjih radova učenika istoimene Osnovne škole tog mjesta koja je, pod nazivom „Moja galerija" otvorena danas.
- Na današnji dan prije 48 godina, dakle, 3. lipnja 1972. godine, svečano je otvorena Spomen-galerija Ivana Meštrovića i to je bio veliki događaj za Vrpolje. Posjetitelji koji su danas došli u Galeriju imali su priliku vidjeti videozapise iz toga vremena i doživjeti koliko je taj dan bio velik za ovo mjesto. Nakon više od dva mjeseca tišine zbog koronavirusa, danas se u Galeriju vratila dječja živost. Glavni posjetitelji bili su djeca-autori crteža predstavljenih izložbom 'Moja galerija', a nastalih tijekom siječanjskog programa Noći muzeja. U radionici su sudjelovali učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda Osnovne škole „Ivan Meštrović" iz Vrpolja. Uz njih su tijekom rada bile učiteljice Božica Šamija i Ivana Petrović. - kazala je ravnateljica Spomen-galerije, Suzana Bilić Vardić.
Mali autori od Galerije su na vrijeme primili pismo u kojemu su zamoljeni neka, u pratnji roditelja, dođu na današnji dan i roditeljima pokažu svoje radove. Osim što su bili ponosni na crteže, samouvjereno su pokazivali i prave službene pozivnice koje su stigle na njihove adrese.
- Vidjeli ste radost, razigranost i zainteresiranost te djece. Na taj način Spomen-galerija kroz edukativnu djelatnost odgaja novu publiku i prenosi na njih onu baštinu vezanu uz veličinu Ivana Meštrovića, ali i osnivanje te dugogodišnji rad Galerije. Dio je to povijesti mjesta u kojem žive i u kojem pohađaju školu koja nosi Meštrovićevo ime. U duhu 'škole za život', to je 'odgoj za budućnost'. Kroz jedan crtež koji je učenički i dječji rad, dobili smo to da dijete dovodi roditelja u kulturnu ustanovu. - dodala je Bilić Vardić, kazavši kako su se time i roditelji upoznali s blagom koje čuva Galerija.
Djeca su danas roditeljima i predstavnicima medija radosno predstavljala svoje crteže i pojašnjavala kako su na papiru oživotvorila svoj pogled na Galeriju.
- Volim jako crtati i zanima me likovni. Crtali smo ugljenom i kredom. Dogovorili smo se da će nam motiv biti vanjski izgled Galerije. Najviše mi se sviđa rad mog prijatelja Mateja Ćorluke. U Galeriji sam bila nekoliko puta i najviše mi se sviđaju kipovi koje je izradio Ivan Meštrović. - kazala je Mia Macan, učenica 3. a razreda i autorica jednog od danas izloženih učeničkih prikaza Galerije.
- Crtali smo motiv Spomen-galerije Ivana Meštrovića zato što nam je to bila tema radionice na kojoj su još bili Mia, Matej, Valentin, Gabrijel… moji prijatelji iz razreda. Najviše volim crtati more i prirodu. U Spomen-galeriji najviše mi se sviđaju reljefi koji se nalaze na zidu. - kazao je Adrian Šimičić, također učenik trećeg razreda.
Roditelji su sa zadovoljstvom na izložbu dopratili male umjetnike, iznenađeni njihovom otvorenošću prema galerijskom prostoru kojeg inače malotko povezuje s dječjim svijetom.
- S dvojicom sinova došla sam pogledati izložbu. Stariji sin Adrian izložio je svoje djelo. Povodom Noći muzeja crtali su objekt Galerije i jako sam ponosna što je njegov rad izložen u ovoj prekrasnoj Galeriji. Radim u Osnovnoj školi i svake godine surađujem s ravnateljicom Galerije. Ona je spojila selo s Galerijom i oživjela njezin rad. Lijepo je da djeca od malih nogu uče što imaju u svom susjedstvu. Najprije se mi kao mještani moramo uključiti u rad Galerije, a onda će to učiniti i ostali. - kazala je Kristina Dragun Šimičić.
Za kulturu mještani Vrpolja ne moraju ići daleko. Dovoljno je tek da prošeću svojim mjestom. U Galeriji mogu pogledati 34 djela, a jedno je postavljeno u okolnom parku. Mjesna crkva, pak, čuva četiri i Osnovna škola čak dva djela. Sveukupno tako stanovnici Vrpolja, ali i posjetitelji, mogu razgledati 41 djelo. Na tomu mještani, prvenstveno, mogu zahvaliti svojim prethodnicima koji su imali viziju - kako kulturnog prosperiteta, tako i vlastitog identiteta.
- Moj duboki naklon i zahvalnost onima koji su nam ovu zgradu i ova djela ostavili u ostavštinu. Većine njih danas nema među živima. Na nama je da ono što smo na dar primili dostojno dalje predstavljamo, čuvamo i prenosimo najmlađima. To je jamstvo da će kultura hrvatskog naroda i opstojnost kroz kulturu trajati. Vrpolje je sretno jer se Meštrović slučajno rodio baš ovdje, dok su mu roditelji bili na privremenom sezonskom radu. Pojedinci u Vrpolju bili su veličine koje su razmišljale i promišljale kako to iskoristiti za svoj kraj. Prije pedeset godina razmišljali su o razvoju i turizmu. Njihovim postignućima možemo biti zadovoljni, a mi još puno toga imamo za napraviti u vezi budućeg predstavljanja Spomen-galerije i u tome vidim i svoju osobnu odgovornost. - zaključila je iskreno ravnateljica, najavivši kako će Galerija uskoro barem jedan dan u tjednu raditi poslijepodne do 18 sati jer prolaznika i zainteresiranih za kulturu na području Vrpolja uvijek ima i više nego dovoljno.
Devetogodišnja Larissa Kaurić bila je danas posebna zvijezda Izložbe jer se upravo njezin crtež pročelja Galerije našao na plakatu i pozivnicama. Plakat joj je svečano uručila ravnateljica Galerije kao lijepu uspomenu na prve umjetničke korake. Povezanost mještana i kulturne ustanove kroz slične projekte uprava Galerije i dalje planira posebno njegovati.