/ 32
1449
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Gradskoj knjižnici sinoć je svečano obilježena 22. obljetnica uzajamnoga priznanja Republike Hrvatske i Ukrajine. Tom prigodom u predvorju Knjižnice otvorena je izložba fotografija „Ukrajina – Tradicija – Transformacija", nakon čega je, u Velikoj dvorani, održana tematska tribina.
Izložba
Navedenu izložbu, u suradnji s Ukrajinskom zajednicom RH, Etnografskim muzejom Zagreb, Institutom kolekcionarstva narodnih umjetnina i Nacionalnim muzejom iz Ljviva (Ukrajina) organiziralo je Veleposlanstvo Ukrajine u Republici Hrvatskoj, prvi puta bila je postavljenu u Etnografskom muzeju Zagreb, u programu „Noć muzeja" 2011. godine.
Na fotografijama su prikazani izvorni etnografski materijali Ukrajine i njihova suvremena transformacija u današnjem svijetu pa, kao takva, ova zanimljiva putujuća izložba predstavlja susret ukrajinske ruralne tradicije i tamošnje urbane modernosti.
Autorica idejnoga projekta je Jaryna Vynnycka, autor fotografija Oleksandr Pozdnjakov, a izložbu je otvorio Jurij Lysenko, savjetnik u Veleposlanstvu Ukrajine u RH.
Osim Lysenka, u programu otvorenja izložbe sudjelovali i ataše za kulturu Veleposlanstva Ukrajine u RH Olga Ros, zamjenik Gradonačelnika Hrvoje Andrić i ravnatelj Gradske knjižnice Slavonski Brod Ivan Stipić.
Cijeli program, dakle i otvorenje izložbe i tribinu, moderirala je viša kustosica Jesenka Miškiv. Prilikom otvorenja izložbe Miškiv je na velikoj pomoći oko postavljanja ove izložbe posebno zahvalila Tatjani Melnik, iz HIP, Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje.
Tribina
Nastavljajući program tematskom tribinom, Miškiv je podsjetila na 5. prosinca 1991. godine kada je Hrvatski sabor priznao neovisnost Ukrajine te 11. prosinca 1991. kada je Ukrajina, kao prva država – članica Ujedinjenih naroda priznala neovisnost Republike Hrvatske, i od kada je započela međusobna uspostava diplomatskih odnosa.
- Ovi iznimno važni datumi u povijesti dviju srodnih i prijateljskih država Republike Hrvatske i Ukrajine, potvrda su dugogodišnjih povijesnih i kulturnih veza i prijateljstva koji sežu daleko u prošlost. Kroz cijelo ovo razdoblje neovisnosti nastavljena je intenzivna suradnja na svim poljima – rekla je Miškiv.
Na tribini su izlagali predsjednik Ukrajinske zajednice RH i predstavnik ukrajinske nacionalne manjine na nivou Grada Slavonskog Broda Nikola Zastrižni, znanstveni novak na projektu Domovinski rat, iz Hrvatskog povijesnog instituta, Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Mladen Barać, i savjetnik Veleposlanstva Ukrajine u RH Jurij Lysenko.
Među ostalima, gosti programa bili su, u ime Grada Slavonskoga Broda Hrvoje Andrić zamjenik Gradonačelnika i Davor Rogić pročelnik Upravnog odjela za lokalnu samoupravu, zatim Mihajlo Semenjuk, predstavnik ukrajinske nacionalne manjine Brodsko-posavske županije; Željko Koropatnicki, predstavnik ukrajinske nacionalne manjine Općine Bebrina; Vlado Karešin, zamjenik predsjednika Ukrajinske zajednice RH i predsjednik Ukrajinskog kulturno-prosvjetnog društva „Ukrajina"; Željko Has, predsjednik Ukrajinskog kulturnog-prosvjetnog društva „Taras Ševčenko" iz Kaniže; o. Ivan Barščevski, grkokatolički župnik brodski i vikar slavonsko-srijemski te o. Nikola Stupjak, grkokatolički župnik iz Kaniže i dekan slavonski.
Glazbeni program
U glazbenom dijelu programa, pod vodstvom dirigentice Sanje Stičinski, sudjelovao je Mješoviti pjevački zbor UKPD „Ukrajina" te, pod ravnanjem Karla Đurića, Hrvatsko pjevačko društvo „Davor" iz Slavonskog Broda.
Viktorija Račok i Nives Romanjek na ukrajinskom, odnosno na hrvatskom kazivale su pjesmu Horvatija (Hrvatska) čiji autor je poznati ukrajinski pjesnik, književni prevoditelj i političar Dmytro Vasyljovyč Pavlyčko, a na hrvatski jezik, 1998. godine, prevela ju je akademkinja Antica Menac.