4088
Prikaza
2
Komentara
VRPOLJE - Prošlotjedno otvorenje izložbe „Kako štitimo baštinu" u Spomen galeriji Ivana Meštrovića u Vrpolju bilo je prilika upoznati se s tekućim poslovima koji se odvijaju u ovoj, inače rijetko spominjanoj ustanovi kulture, bezmalo na samom istoku Brodsko-posavske županije.
Tom edukativno-informativnom izložbom, koju je Galerija priredila u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Slavonskom Brodu i Muzejom Brodskog Posavlja, želeći još jednom podsjetiti na značaj očuvanja kulturnih dobara, obilježeno je za ustanovu nekoliko značajnih događaja, kazali su nam, uz čašicu s nogu.
Prije 20 godina, 1994., rješenjem Ministarstva kulture osnivačka prava nad Spomen galerijom Ivana Meštrovića - koja je od svoga osnivanja 1972. djelovala u sastavu KD „Ivan Meštrović" Vrpolje - prenesena su na Brodsko-posavsku županiju.
Galerija je preventivno zaštićena
Ove godine, zgrada Galerije preventivno je zaštićena i upisana na Listu preventivno zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Zaslužuje to Djelo velikog Meštrovića izloženo u Galeriji otvorenoj njemu u spomen u mjestu njegova rođenja, zaslužuje to autor projekta zgrade Spomen galerije - arhitekt Rudolf Varga, a zaslužuju to i Vrpolje i svi Vrpoljčani, koji su u sudjelovalli u njezinoj izgradnji, otvaranju i djelovanju kroz ove 42 godine.
Od začetnika ideje o osnivanju galerije, Josipa Gola i njegovih najbližih suradnika: Josipa Jurkovića, dr. Ivu Tomašića (prvog predsjednika društva) i drugih, koji su 1957. osnovali KUD „Ivan Meštrović", treba spomenuti one koji su ideju u djelo proveli predvođeni dr. Zdenkom Kneževićem, Predragom Gollom, Stjepanom Lebovićem, Markom Ančićem, Eugenom Holikom, Nikolom Matijevićem i ostalim Vrpoljčanima. Naravno, i dugogodišnju voditeljicu Spomen galerije, Ljubicu Dumenčić, kao i predsjednike i suradnike galerije sve do ovih dana, akademskog slikara, Predraga Golla, Marka Ančića i Matu Jurića.
Vrpoljčani s pravom očekuju kako će, nakon župne Crkve Rođenja sv. Ivana Krstitelja, u kojoj je Meštrović kršten, Spomen galerija Ivana Meštrovića biti drugo registrirano i zaštićeno kulturno dobro na području općine Vrpolje. Dakako, ne i posljednje.
Sustavna obnova i zaštita umjetničke građe
Uz potporu Ministarstva kulture 2014. godine započela je i sustavna obnova i zaštita umjetničke građe iz fundusa Spomen galerije. Nakon što je prošle godine, zaslugom ravnatelja ustanove Muzeji Ivana Meštrovića, Andre Krstulovića Opare, i osječkog Odjela Hrvatskog restauratorskog zavoda, restaurirana i obnovljena je skulptura Majčina briga /Majka i dijete - odljev u gipsu iz 1905. godine - jedino djelo koje je Meštrović darovao mjestu svoga rođenja.
Ove je godine obnovljen brončani odljev iz 1967. istog djela, koji danas stoji pred župnim stanom, te Meštrovićev „Autoportret", skulptura izložena u Galeriji još od njezina otvorenja.
Ovoga tjedna intenzivirane su aktivnosti na daljnjim konzervatorsko–restauratorskim radovima na gipsanim odljevima Meštrovićevih djela posuđenim iz Atelijera Meštrović iz Zagreba, izloženih u stalnom postavu galerije od njezina otvorenja u lipnju 1972. godine, na kojima su i posjetitelji ostavili vidljive tragove. Zatim, slijedi obnova prvih pet skulptura: „Veliki reljef Job", „Peita (za crkvu sv. Marka), „Skica za Strossmayera", „Portret Izidor Kršnjavi" i „Majka u razmišljanju" od kojih će radovi na reljefima Job i Pieti biti izvođeni in situ, što će reći, u galerijskom prostoru.
Bit će to prilika zainteresiranoj publici pogledati cijeli proces obnove, o čemu će javnost, obećali su, blagovremeno biti obaviještena. Radove će izvesti djelatnici Restauratorskog odjela u Osijeku.
Zadovoljni Osnivač, izvođači programa i posjetitelji
Uz pohvale suradnji dviju županijskih ustanova zbog razmjene programa, Izložbu je otvorila zamjenica župana za društvene djelatnosti, Dunja Magaš, a o suradnji ustanova i samoj izložbi govorile su ravnateljica Muzeja Brodskog Posavlja, Danijela Ljubičić - Mitrović i autorica izložbe, pročelnica brodskog Konzervatorskog odjela, Željka Perković.
Da u Vrpolju baština cijene, čuvaju i njeguju od malih nogu, sa svojom voditeljicom Darijom Ančić, pokazali su mali folkloraši, članovi Dječje skupine KUD-a „Ivan Meštrović".
Na kraju maštovito organizirane izložbe, domaćica - ravnateljica Galerije Suzana Bilić Vardić - djecu je darivala jabukama i kruškama, a posjetitelje šljivovicom i masnicom od maka. Od maka, navodno, zbog toga što orasi nisu ono što su nekad bili.