/ 26
3375
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Danas je na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić u Slavonskom Brodu održano svečano otkrivanje brončanih ploča u čast vrhunskih brodskih sportašica iza kojih je bogata karijera. Riječ je o rukometašici Ani Titlić te košarkašici Korneliji Kvesić - poznatim Brođankama koje su karijere iz gradskih klubova aktivnih u gradu uz Savu nastavile u poznatim hrvatskim i svjetskim klubovima da bi se danas ponovno vratile na svoje korzo.
- Ovim se činom odužujemo vrhunskim brodskim sportašicama, a to smo trebali učiniti i puno prije. Na ove ploče koje se nalaze na najljepšem trgu ne stanu svi njihovi uspjesi i zato smo posebno ponosni što su naše. Osim toga, ovime mladim generacijama pokazujemo kakve trebaju biti u sportu te da nikad ne treba gubiti nadu, nego se valja boriti do kraja. U ono vrijeme imali smo malu dvoranu na Klasijama, Ana je rukomet trenirala na betonskom terenu i postigla sve što se u svijetu sporta može samo sanjati. Jedno veliko hvala objema u ime svih građana Slavonskog Broda. - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.
Ana Titlić profesorica je tjelesnog odgoja s diplomom Kineziološkog fakulteta u Zagrebu, a dolazi iz Gornje Vrbe. Na poziciji vratarke igrala je najprije u slavonskobrodskom Rukometnom klubu „Radnički", odakle je prešla u zagrebački klub „Lokomotivu" za koji je odigrala preko petstotinjak utakmica. U svojoj sportskoj karijeri osvojila je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine, a na Svjetskom prvenstvu u Jugoslaviji 1973. godine došla je i do zlatne medalje.
- Za sportaša, ovo je jedno od najvećih priznanja. Moj san iz djetinjstva je bio otići na olimpijske igre. Još 1968. godine bila je olimpijska noć u Brodu i onda je Mladen Delić rekao: „Možda je i među vama budući olimpijac!". Odonda sam sanjala samo medalju, ali ne i ostale nagrade ili priznanja. To mi se ostvarilo. Bilo bi mi drago da, zbog ove ploče, jednom isto tako neko dijete počne sanjati i boriti se za vrhunski rezultat. Čast mi je i htjela bih se zahvaliti svima koji su doprinijeli da dođe do ovoga. Posebice mom prvom treneru Gipsu (op.a. Ivica Brezić). Bez njega ne bi bilo sna, ne bi bilo mene, ne bi bilo medalje. - kazala je Ana Titlić, kazavši kako je najveće zadovoljstvo sportaša kada čuje hrvatsku himnu na terenu.
- Živjeli smo za trenutak kada ćemo se popeti na postolje, čuti himnu i primiti medalju. - dodala je Titlić.
Kornelija Kvesić svoju karijeru košarkašice počela je s 12 godina u slavonskobrodskom košarkaškom klubu „Rade Končar", a za reprezentaciju Jugoslavije odigrala je 170 utakmica. Na Svjetskom prvenstvu u Kuala Lumpuru 1990. godine osvojila je srebrnu medalju. Srebrne medalje također osvaja i 1988. godine na Olimpijskim igrama u Seulu te 1987. na Europskom prvenstvu.
- Emocije su danas jake. Za svakog sportaša ovo je kruna karijere. Ovdje sam napravila prve sportske korake. U svakoj izjavi se uvijek zahvaljujem trenerima koji su me naučili svemu i bili uz mene, a posebno i suigračicama bez kojih ništa ne bih ostvarila. Ovo nije samo moja, nego i njihova ploča. Puno sam medalja osvojila te sam u svijetu puno puta proglašavana najboljom igračicom, ali sam ipak najzadovoljnija danas kada mi je priznanje odao Grad Slavonski Brod. Ovim sam korzom prošla milijun puta, na njemu se zaljubljivala, ali nikad nisam slutila da će tu jednog dana biti moja ploča. Mnogi me pitaju zašto sam se vratila u Slavonski Brod. Ja im uzvratim - A zašto ne? Slavonski Brod je grad koji sam obožavala, koji daje jako puno i pruža mogućnost da djeca napreduju te da postanu kvalitetni i sportaši i ljudi. Moja odluka zato nije bio ni Šibenik, niti Zagreb, nego baš moj Slavonski Brod. - kazala je Kornelija Kvesić, naglasivši kako sportom treba odgajati mlade ljude za život, a ne samo za rezultate. Nedaleko mjesta na kojem danas stoji njezina ploča, uočio ju je i otkrio prvi trener 'Faba' jer je bila iznimno visoka za djevojčicu u petom razredu osnovne škole.
Današnjim otkrivanjem ploča sa svojim imenima i najvećim priznanjima u karijeri, Ana i Kornelija postale su prve slavonskobrodske sportašice koje su dobile svoje mjesto uz Venija Loserta, Marija Mandžukića, Ivicu Olića te Ivana Rakitića koji otprije na brodskom korzu zauzimaju počasno mjesto.