POŽEGA - Denis Ćosić (25) iz Požege prvostupnik je ekonomije hotelskog menadžmenta i Student diplomskog studija upravljanja ljudskim potencijalima. Ono po čemu je Denis poznat jest pjesništvo koje ga je počelo zanimati krajem srednjoškolskog obrazovanja.
Pjesme su mu objavljene u različitim antologijama, zbornicima, časopisima i na portalima u Hrvatskoj i regiji te prevođene na engleski, francuski, makedonski i slovenski jezik.
SBplus: Kako si krenuo s pjesništvom i zašto si se odlučio na to?
Denis Ćosić: Poezija me počela zanimati krajem srednjoškolskog obrazovanja, a ozbiljniji angažman i konačno opredjeljenje za takav oblik izražavanja dogodio se na fakultetu. Odabrao sam poeziju jer sam tako najbolje mogao dočarati nijanse svojih osjećanja koja se ne mogu dokučiti svakodnevnim uporabnim jezikom. Reći sebi ili nekome drugome da sam tužan ili razočaran bila bi neistina. Zato sam pažnju usmjerio na poetski jezik i shvatio da se osjećam poput ''napuštenog laneta koje čezne blizinu'' ili ''da trebam staviti krijesnice u oči i pretvarati se da svijet koji gledam nije pomrčina'' kako sam se kasnije izrazio u nekim pjesmama. .
SBplus: Što tvoje pjesništvo čini posebnim?
Denis Ćosić: Nekada je pisanje ugodan proces, pogotovo kada ideja o pjesmi već duže vrijeme nastaje u mislima ili bilješkama pa proces ispisivanja te pjesme bude protočan i prozračan. Često puta bude emotivno iscrpljujuć ili zamoran, najčešće onda kada se bavim osjetljivim osobnim temama ili kada trebam uređivati tekst. Čitatelji će u mojoj poeziji naći stvarno različiti spektar tema i motiva – ima pjesama o rodno uvjetovanom nasilju, seksualnih tema, potrage za vlastitim podrijetlom, ekologije, mitova i magije. Što moje pjesništvo čini posebnim ostavio bih najprije čitateljima i stručnjacima, ali ako bih nešto trebao izdvojiti onda je to nastojanje da samog sebe ne ponovim.
Pedeset pjesama bez imena
Prva zbirka pjesama „Neonski bog mržnje" uzašla je 2019. godine s pobjedom na natječaju Pjesničkih susreta u Drenovcima za najbolji neobjavljeni rukopis. Zbirka je nagrađena Poveljom uspješnosti na 25. danima Josipa i Ivana Kozarca. Iste godine, s rukopisom Crveno prije sutona, koji je završio i u najužem izboru natječaja Trećeg trga, osvaja nagradu ,,Goran za mlade pjesnike".
SBplus: Što si do sada sve napisao?
Denis Ćosić: Napisao sam tri zbirke poezije. Za prvu i drugu zbirku dobio sam nekoliko književnih nagrada što me posljedično i afirmiralo kao pjesnika i predstavilo na hrvatskoj pjesničkoj sceni. Treća je, koja se zove Košute su plakale bez rogova, izašla u rujnu 2021. godine u izdanju Hrvatskog društva pisaca. U cijeloj toj zbirci niti jedna od pedeset pjesama nema naziv i zbirka se može čitati kao mala bajka ili poema
SBplus: Vidiš li se u pjesničkom svijetu i u budućnosti?
Denis Ćosić: Uskoro planiram objaviti i četvrtu zbirku poezije koja je još u procesu ispisivanja, a s vremenom će doći i neki drugi projekti na kojima radim potiho i malim koracima. Mislim da sam napravio već puno toga sa svojih 25 godina i ne bih volio žuriti s tim projektima. Dojma sam da su tržišne okolnosti takve da moraš konstantno biti prisutan na književnoj sceni i proizvoditi nove radove kako ne bi pao u prividan zaborav, a istovremeno graditi i svoj imidž putem intervjua, promocija, uključivanja u različite manifestacije, što mi se osobno ne sviđa i stvara mi određeni animozitet. Rekao bih da se vidim u pjesničkom svijetu u budućnosti, ali ponešto drugačijem od onoga estradnog u kakav se pretvara.
SBplus: Kako uspijevaš 'ukomponirati' pisanje sa svojim obavezama?
Denis Ćosić: Često me to pitaju, ali nemam nekakav recept ili savjet. Vjerujem da se uvijek nađe vrijeme za ono što istinski volimo.
SBplus: Za kraj, što bi poručio mladim pjesnicima koji su na početku svoje karijere?
Denis Ćosić: Mladim pjesnicima bih poručio da čitaju, jer se previše piše, a premalo čita. I to neka čitaju što više suvremenih pjesnikinja i pjesnika. Police lokalnih knjižnica ih radosno iščekuju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -