Ovih dana izašlo je izrazito jubilarno godište Slavonskog narodnog kalendara čiče Grge Grgina. Pedeset godina godišnjaka i prigodnog oblika redovite edicije u kojoj se govorilo o Slavoniji, njezinim problemima, povijesti, kulturnim i društvenim dostignućima- vrijedana je obljetnica i u nacionalnim razmjerima. Nakon smrti obnovitelja kalendara, kalendarotvorca Ivana Tomca, njegov urednički i organizacijski posao uspješno je nastavio njegov sin Mirko.
Ivan Tomac bio je vezan za Slavonijuknjiževno, duhovno,, emocionalno i biografski. Bio je erudit, poznavatelj literature i literarnog, pohranitelj svih „tajni" slavonskog podneblja, elokventan i nadahnut sugovornik, sustavni i strastveni istraživač jučerašnje zbilje i uzavrele današnjice, točan, iskren i vješt kroničar, znatiželjnik koji je mnogo htio i znao o Slavoniji, njezinim umjetnicima, kroničarima, ali i o malim ljudima. Tomac je s mnogo smisla i znanja stvarao iz godine u godinu, u potpunoj rezonanciji sa čitateljima, ali bez podilaženja i ugađanja masovnom ukusu, sugestivan i zanimljiv mozaik spomenarsko-putopisnih i feljtonsko-evokativnih radova koje su vjerno odražavale osjećaje i način života slavonskog čovjeka.
Neprekinuta čarolija
Kako u doba Ivana Tomca, tako i u vrijeme urednikovanja Mirka Tomca svaki broj SNK-a ( pa i u jubilarnom broju!) rasadnik je ideja, upravo poticatelj za daljnja novinarska i povijesna istraživanja, bez nacionalnog kiča i agresije tradicionalnog, bez ideološko-parapatriotskih naracija, budnica i davorija, krcat praktičnim savjetima, receptima i zanimljivostima. Zahvaljujući ovom kultnom almanahu nisu zaboravljeni mnogi materijalni ostaci slavne zavičajne, slavonske prošlosti, a čitateljima su u reportažama, putopisima i feljtonima predstavljeni mnogi narodni običaji, pokazani stari alati, manufakturne vještine, ručni radovi, sadnja i ubiranje ljetine, a mogli su i upoznati slavonske umjetnike i povijesne ličnosti, otputovati u susjedna mjesta, slušati narodnu glazbu, sjediti na klupčicama, nadivaniti se... prokrstariti duhovnim i stvarnim prostranstvima Slavonije, iskusniji za ljubav prema ljudima i tlu od kojih potječu.
Iako staromodan medij komuniciranja s čitateljima koji šaptom padaju prepuštajući se dominaciji interneta, Slavonski narodni kalendar zadržao je privlačnu čaroliju brižljivo iskomponirane, neoponašateljske, vjerodostojna i čvrsta cjelina koju mentalitet Slavonca s užitkom prihvaća.
I kako kaže čiča Grga Grgin na kraju svog obraćanja komoratima kalendara: „Živili naši suradnici i živili naši Čitaoci! Živili, Sto godina živili!"- tako i mi kažemo: "Živio Slavonski narodni kalendar, sto godina živio!"
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -