2291
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U izložbenoj dvorani Muzeja brodskog Posavlja, posjetitelji tijekom srpnja i kolovoza, mogu pogledati ponovo izložene živopisne i dopadljive krpane ponjave.
Riječ je o vunenim prekrivačima za krevet koji potječu isključivo iz okolice Slavonskog Broda, svojevrsni likovni fenomen, očaravajućeg kolorita, prave eksplozije boja, a kreativnost njihovih vezilja ili slikarica s iglom svakako se može svrstati uz bok pionira modernog likovnog izraza.
Krpane ponjave datiraju iz kraja 19. i početka 20. stoljeća, a Muzej brodskog Posavlja prikuplja ih od samog osnutka. "Prekrivačima se nekada zastirao krevet mladenaca u prvoj bračnoj noći te u prvim godinama braka. Ukrašeni su neobičnim izvezenim motivima u živim bojama, a prepoznatljiv su i autentičan predstavnik bogate baštine brodskog kraja. Iako prvotno namijenjeni zastiranju kreveta i prostoru spavaonice, a kroz izvezenu simboliku poticanju plodnosti kod novog para, oni (kroz poruke i značenja simbola kojim su ispunjene) govore o jednom vremenu i njegovim običajima u braku i životu uopće” riječi su kustosice Karoline Lukač.
Riječ je o osebujnom ženskom pismu s porukama ljubavnog i erotskog karaktera, ali i zaštite od uroka. Tako se najčešće može vidjeti motiv gljive prikazane u presjeku, dok stapka i klobuk podsjećaju na muški i ženski spolni organ te njihovo spajanje u ”akciji”. No tu je "oslikana” i želja za zaštitom mladog para od zlih sila i želja za srećom u braku pa su krpane ponjave nerazdvojne od svatovskih običaja.
Čest je i motiv ogledala sastavljen od raznobojnih trokuta složenih u rombove te mnoštvo izvezenih ptica, konja, jelena u borbenom stavu u vrijeme parenja, zečeva, pasa... te srca, svatovskih grana, pčela, košnica, zmija, kao i puno biljnih ornamenata.
Izložbom i monografijom "Dvoje leglo Troje osvanilo, magijski simboli plodnosti, sreće i zaštite od uroka", autora Zvonimira Toldija, krpane ponjave prvi su puta predstavljene javnosti Slavonskog Broda 1999. godine nakon čega se zbirka i dalje popunjavala, a želeći upoznati hrvatsku i svjetsku javnost s ovom vrijednom i jedinstvenom građom izložba je postavljena od juga do istoka Hrvatske. Ponjave su gostovale u Dubrovniku, Splitu, Osijeku, Virovitici, Zagrebu, Iloku, ali i u Perthu daleke Australije, u slovenskom Celju, a u okviru izložbe Hrvatska tradicijska kultura na razmeđu svjetova i epoha u Budimpešti, Buenos Airesu i Santiagu.