/ 27
2046
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Prije tri desetljeća unutar gradskog područja Slavonski Brod registriran je prapovijesni antički i srednjovjekovni arheološki lokalitet koji se prostirao na ukupno 24 četvorna kilometra i obuhvaćao je prostor od Jelasa na zapadu, do autoceste na sjeveru i rijeke Save na jugu. Desetak godina kasnije, nakon radova na arheološkoj zaštiti cjelokupne zone, uočeno je kako su pojedini dijelovi grada arheološki sterilni te se krenulo u reviziju arheološkog lokaliteta.
Konačno 2010. godine, Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine i Konzervatorski odjel u Slavonskom Brodu donose rješenje po kojem je arheloška zona puno manja i obuhvaća oko 3,4 četvorna kilometra, a pokriva nalazišta Centar, Bjeliš, Glogovica, Selište i Galovo.
"Najznačajnija je, naravno, pozicija Centar zatim Bjeliš, Galovo, Glogovica te Selište uz Brzu cetu" potvrđuje viši kustos, arheolog Josip Lozuk koji je uz više kustosice Lidiju Miklik Lozuk i Ivanu Artuković Župan autor izložbe i kataloga.
Na izložbi koja je danas otvorena u velikoj dvorani Muzeja Brodskog Posavlja, može se pogledati ukupno 28 pozicija koje su istraživali. A u proteklih deset godina, od kako su zaštitna istraživanja na tržištu rada, to područje osim MBP istražuju i razne privatne arheološke agencije, razne ustanove, instituti pa i pojedini arheolozi. No brodski arheolozi izložili su ono što su sami otkrili, a najveći dio izložaka potiče s nalazišta Centar, potom lokaliteta Bjeliš te Galovo kao velikog nalazišta koje se istražuje sustavno preko 20 godina.
"Meni je sve zanimljivo, no značajno je da smo tijekom istraživanja došli do podataka kako je naseljavanje na ovom prostoru započelo s formiranjem prvih naselja u našim krajevima uopće, točnije s ranim neolitikom. Pozicija našeg grada bila je zanimljiva ljudima i prije osam tisuća godina, a kontinuirano se doseljava do danas" ističe Lozuk, navodeći značajne nalaze starčevačke kulture na Bjelišu, kao i nalaze groblja iz kasnog brončanog doba i na području Centra te iz ranog i srednjeg Brončanog doba na području Tvrđave.
"Muzej je 2003.godine izvršio zaštitno istraživanje na prostoru oružnog trga u prostoru Tvrđave ispred današnje Klasične gimnazije i tu su nas rezultati istraživanja posebice iznenadili jer je prvi puta na području Grada otkriveno i istraženo naselje iz ranog Brončanog doba datiranog iz 2200. do 1700. godine prije Krista. Rezultati su posebice važni jer su nalazišta iz tog razdoblja inače rijetka na području brodskog Posavlja, a naročito tako u samom središtu grada", navodi Lidija Miklik Lozuk.
A u vitrinama se mogu vidjeti posude ukrašene na vratu pseudovrpčastim ornamentom, te ulomci posuda vrlo visoke estetske vrijednosti polirane glačalne površine te glineni model kotača. "Nalazi su pokazali puno novih segmenata života iz ranog brončanog doba čemu svjedoči i jedan koštani predmet kojim ne znamo namjenu" dodaje Miklik Lozuk, navodeći kako je na tvrđavskom oružnom trgu pronađeno i naselje iz mlađeg željeznog doba, čemu svjedoči jedna žličica.
Suautorica izložbe, Ivana Artuković Župan bila je zadužena za antičku zbirku i nalaze iz rimskog razdoblja. Obrađujući ovu građu, trudili su se kaže, prikupiti s područja Grada najzanimljivije predmete iz svih razdoblja, a izložba je koncipirana tako da je podijeljena po lokalitetima i kronološkim redom od prvog zaštitnog istraživanja 1988. koje se provodilo od Trga I.B.Mažuranić do ulice Ive Vojnovića pa na dalje. "Rim je tu bio prisutan u samom centru grada gdje se nekada nalazila Marsonia, a i u zoni Bjeliš" kazala je Artuković Župan, dodavši kako na izložbi nisu zastupljena sva istraživanja, kojih je bilo jako puno, nego samo ona koja su dala najznačajnije nalaze.
Arheološka istraživanja svakako su potvrda kulturnog nasljeđa i dugovječnosti Slavonskog Broda, a brojni artefakti čuvaju se u MBP, kojega Županija brodsko-posavska kao osnivač, prema riječima dožupana Damira Mirkovića, vidi kao "okosnicu razvoja ne samo kulture i očuvanja kulturnog naslijeđa nego i stvaranje jedne gravitacijske osi za turizam koji se ovdje slijeva. Mislim da će to biti zanimljiva priča kada se završi stalni postav" kazao je dožupan, rekavši kako Županija planira i u sljedećoj godini nastavak izgradnje stalnog postava koji bi konačno kroz nekoliko godina trebao ugledati svjetlo dana.
A Brođani, koji znaju da obnova Magistrata traje već skoro tri desetljeća i koji su u međuvremenu prijavljeni na nove adrese tražeći bolji život u zapadnim zemljama, možda će svojoj djeci ili unucima kada kao umirovljenici dođu u posjetu rodnom Gradu, uspjeti pokazati stalni postav Muzeja i dugu zanimljivu povijest Slavonskog Broda.