2459
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Grad Slavonski Brod ni nakon četvrt stoljeća (obnove) još uvijek nema stalni postav Muzeja brodskog Posavlja. U međuvremenu odrasle su generacije i napustile grad zbog odlaska na studij ili još dalje i trajnije u potrazi za boljim životom, a da nikada nisu zavirile u taj djelić brodske povijesti skrivene u depoima od pogleda građana.
Neminovno se nameće pitanje zbog čega je tako ako se proteklih četvrt stoljeća nešto radi na obnovi Muzeja, a gotovo da se ne pomiče s mrtve točke.
Unatoč najavama s početka godine, bivše ravnateljice Muzeja brodskog posavlja, Danijele Ljubičić Mitrović, kako će u svibnju ove godine privremeni stalni postav ugledati svjetlo dana za posjetitelje, to se nije dogodilo.
"Sve skupa se dugo radi, to je istina. Novca imamo osiguranog, a dinamiku radova određuje projektant i nadzor u suradnji s investitorom. Očekujem da najkasnije do sredine idućeg mjeseca dobijemo ponudu projekta vizualnog izgleda stalnog postava. Koliko znam i sada se radi na obnovi no ne mogu se finiširati poslovi struje, energetike... dok se ne vidi kako će izgledati postav. A mi želimo prikazati u muzeju sve: od prapovijesti do danas" pojašnjava novi ravnatelj MBP Hrvoje Špicer. Dodaje kako je tvrtka Kocka iz Šibenika predstavila svoj nacrt, a dogovara se s arhitektima i ostalima kako će sve izgledati. Muzej je prebogat, s ukupno 64 tisuće predmeta i teško je sve smjestiti, a možda nema ni potrebe.
"Što se pak tiče privremenog postava moram priznati da mi nije jasan, osobno nisam pobornik toga, pa ću čekati jesen i mišljenje stručnog vijeća. Volio bih da to bude jedna prava priča osmišljena od početka do kraja. Svaki kustos mora prihvatiti kompromis, jer nema mjesta da izloži sve ali ima mogućnost odrediti što su najkvalitetnije i najvažnije točke svakog od osam muzejskih odjela" navodi Špicer koji, kaže, dozvoljava prolongiranje izgradnje magistrata, ako garantira kvalitetu. "Jer muzej 21. stoljeća mora biti drugačiji. Kako čovjeka zainteresirati da dođe u muzej da tu provede što više vremena i da mu bude lijepo. On može biti i suvremen i atraktivan, a mora biti i klasičan za one koji vole klasiku te isto tako konzervativan, ali i multimedijalan..".
Odabrana šibenska tvrtka se mora potruditi da to bude moderan muzej, a da to znaju potvrđuje i europska nagrada koju su primili za svoj rad ovog proljeća, naglašava ravnatelj svjestan kako postav muzeja košta koliko i izgradnja no konačan iznos još se ne zna. Ipak, ako se MBP bude završavao dosadašnjom dinamikom vjerojatno još nekoliko godina nećemo moći vidjeti njegov stalni postav.
Mada svjesni uspavanosti naše administracije, bekonačnog čekanja na dozvole i koječega, ne možemo se oteti dojmu kako isti problem negdje drugdje rješavaju brže i bolje, kao primjerice u vukovarskom muzeju Vučedol, završenom za kratko vrijeme. Upravo on je primjer lijepo dizajniranog, velikog a nenametljivog prostora, preglednog, s puno edukativnih sadržaja zbog kojega posjetitelj poželi ponovno doći. Hoće li to za koju godinu uspjeti i Brođanima, ostaje nepoznanica do daljnjeg. Hoće li to za koju godinu uspjeti i Brođanima, ostaje nepoznanica do daljnjeg. Na naš upit osnivaču Muzeja, Županiji brodsko posavskoj, odgovr pročelnice Anice Vukašinović,prenosimo u cjelini:
"Brodsko-posavska županija započela je krajem 2016.godine realizaciju Projekta „Rekonstrukcija i dogradnja Muzeja Brodskog Posavlja", čija je ukupna vrijednost radova procijenjenana cca 25.100.000,00 kuna, kako bi obnovila i uredila muzejski kompleks sa stalnim postavom za komunikacijsku djelatnost muzeja i prezentaciju kulturne baštine brodskog Posavlja.
Obzirom na procijenjenu vrijednost ulaganja i potrebi da se čim prije omogući stavljanje u funkciju stalnog postava u zgradi Magistrata, projekt se realizira po fazama, a to znači da je za svaku fazu realizacije potrebno osigurati sredstva (Ministarstvo kulture, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvo turizma, lokalni proračun). Realizacija Projekta izravno je povezana s osiguranjem sredstava za nastavak radova za svaku pojedinu fazu projekta, a po riječima struke parcijalna rješenja u ovom trenutku nisu moguća zbog specifičnosti radova na objektu koji se rekonstruira.
Radovi 1. faze su kasnili zbog pojave vode u podrumskom dijelu građevine te potrebe izvođenja dodatnih radova na sanaciji vlage i stabilizaciji građevine, te zbog specifičnih zahtjeva Hrvatskog restauratorskog zavoda.
U prosincu 2017.godine ugovorena je izrada projekta muzejskog postava. Ravnatelj Hrvoje Špicer i kustosi Muzeja Brodskog Posavlja usklađivali su s autorom i izrađivačem projekta pojedine elemente postava sve do kraja lipnja ove godine, čime su uspješno odrađene sve predradnje koje su uvjet za izvođenje radova u ovoj i slijedećoj godini.
U tijeku je završetak druge i izvođenje radova treće faze koja je predvidjela završne građevinske radove u prizemnoj etaži, završne građevinske radove u prostoru podrumske etaže kao i radove u potkrovlju. Radovi dovršenja unutrašnjeg uređenja i pripadajućih instalacija osobito elektroinstalacija povezanih s rasvjetom eksponata postava, moći će se potpuno dovršiti kada projekt muzejskog postava bude završen.
Projekt postava se izrađuje na način da se može kandidirati na natječaje za dobivanje sredstava iz EU fondova. Završetak projekta postava očekuje se najkasnije do početka rujna 2018. godine, kada je potrebno raspisati natječaj za izbor izvoditelja radova opremanja postava.
Kako je u tijeku natječaj Ministarstva kulture, Brodsko-posavska županija priređuje dokumentaciju za sredstva za radove koji će se moći nastaviti izvoditi u 2019.godini. Procjena dovršetka stalnog postava Muzeja Brodskog Posavlja i njegova prezentacija javnosti je 2020.godina." - piše u odgovoru iz Brodsko-posavske županije.
Na sve rečeno možemo samo dodati - "živi bili pa vidjeli", jer nitko ne spominje proteklih četvrt stoljeća priče i ulaganja u obnovu Muzeja. I moramo ponoviti, ako se nastavi istim tempom raditi dalje, još nekoliko će generacija trajno napustiti ovaj grad i županiju u potrazi za boljim životom, pa ako se zažele posjetiti muzej naći će ga u gradovima diljem Njemačke, Engleske, Irske...
Dakako, Gradska uprava je puno sposobnija od HDZ-a. Može se vidjeti na ovom primjeru: http://www.ebrod.net/slavonski-brod/clanak/komunalni-redari-u-pola-godine-izdali-su-115-kazni-najvise-njih-za-parkiranje-na-javnoj-zelenoj-povrsini-25256.html U kraljevstvu nereda svaki od komunalnih redara je uspio napisati gotovo 29 kazni u šest mjeseci. Više od radnog tjedna za jednu. Razumijem ja te... Prikaži sve ljude, teško je raditi kad nemaš podršku nadređenih, zajamčenu sigurnost i posao u slučaju diranja nedodirljivih, a prijetnje lete sa svih strana. S druge strane, nitko te ne proziva za nerad. To dovoljno govori o sposobnosti rukovodećih kadrova Grada. Od HDZ-a se razlikuju samo po veličini stranke i ničemu više.
Sve ono čega se dotakne brodski HDZ propada, ili se, nakon obećanja da će nešto izgraditi, ništa ne dogodi...Pogledajte njihovu zgradu, na šetalištu pored Save, u kojoj se sastaju (ili se uopće ne sastaju?). Zgrada je ruina. Po tome možete... Prikaži sve cijeniti njihovu ozbiljnost! Za one neobavještene, Muzej je pod ingerencijom županije, ne grada. Neki dan me strani turisti upitaše, gdje je muzej? Nažalost, morao sam im reći da ne radi, da se obnavlja. Ta obnova traje već 25 godina. HDZ-ovci osvijestite se. Bilo bi pošteno barem reći da vam ovaj grad ne znači ništa, da znamo na čemu smo..