6230
Prikaza
2
Komentara
VRPOLJE - Dok s nestrpljenjem očekuje postavljanje smeđe turističke signalizacije (kažu u županijskoj Turističkoj zajednici - bit će) koja bi putnike dobronamjernike uputila k Spomen galeriji Ivana Meštrovića, zahvaljujući susretljivosti paraglajdera Josipa Sudića iz Selne, oni objavljuju fotografije središta Vrpolja snimljene iz zraka.
Kažu, Vrpolje je mjesto u kojemu je, u župnom dvoru 1817., boravio car Franjo I., u kojemu se 1883. rodio Ivan Meštrović, u kojem se nalazi crkva s krstionicom u kojoj je Meštrović kršten (i u kojoj su izložena četiri njegova djela), u kojem od 1957. djeluje Kulturno umjetničko društvo Meštrovićevog imena, a od 1965. i osnovna škola je 'Meštrovićeva', od 1972. vrpoljčani se hvale Spomen galerijom Ivana Meštrovića s izloženih 35 djela tog hrvatskog kipara svjetskog glasa... Vrpolje ima priču, kažu i dodaju - pričajmo ju, prenosimo je i širimo, zajedno...
Sve to piše na stranicama vrpoljačke Galerije Ivana Meštrovića, a mi prenosimo, priznajemo, primarno zbog izvrsnih fotografija Josipa Sudića.
Ovo mjesto, koje se nalazi na križanju paneuropskih koridora Hamburg - Atena i Budumpešta - Sarajevo, moglo je koristiti i nešto više od svog geostrateškog položaja da je bilo iskričavosti tamošnjih 'knezova' i političara. No, aktualna, agilna općinska načelnica Ankica Zmajić, sa svojim Vrpoljčanima, može biti ponosna na izgled središta mjesta. Iz zraka izgleda kao da se nalazi u postkolonijalnoj, odnosno 'imperijalističkoj' Nizozemskoj, a ne u devastiranoj Slavoniji.
Sa zadovoljstvom prenosimo 'u svijet' ove tri lijepe fotografije - 'gledateljima na dar, a Sudiću na čast'