RUŠČICA - Sinoć je u prostorijama Osnovne škole Vladimir Nazor u Ruščici predstavljena knjiga o 120 godina kovačkog obrta Žambok.
Dragan Žambok, jedini registrirani kovač na području Brodsko-posavske županije, s ponosom je govorio o četiri generacije svoje obitelji koje su to vrijedno zanimanje sačuvale od zaborava.
Taj neumorni promotor starih zanata i borac za očuvanje šokačke tradicije, o knjizi je rekao: „Knjiga govori o 120 godina rada, upornosti i znanja, a i o tome da je obitelj najveće bogatstvo koje čovjek može imati. Moj je dida izabrao izuzetno težak posao, nastavio ga je moj otac Andrija, zatim ja pa moji sinovi. Pet država se promijenilo, a nama čekić nitko nije oteo. To govori o vrijednosti rada i stvaranja jer u tih 120 godina napravili smo tisuće spomenika koje s ponosom pokazujem svojim unucima kako bi vidjeli što su njihovi didovi radili. Ovom bih knjigom htio veličati rad i znanje te poručiti našim malim obrtnicima da ulažu u znanje jer se ono uvijek isplati. Iako, nikada se neće obogatiti, ali će moći pristojno i dostojanstveno živjeti.“.
- Pripreme za knjigu počele su potkraj prošle godine. Na inicijativu Udruženja obrtnika najprije smo željeli pripremiti letak, potom je on prerastao u brošuru, a onda smo shvatili da 120 godina treba veću pozornost. Nadamo se da će i peta generacija obitelji Žambok nastaviti s ovim poslom. Riječ je o čestitoj obitelji koja je, i da ne radi ovo što radi, zaslužila jednu knjigu. Prekrasno iskovani nosači ploča s nazivima ulica u Slavonskom Brodu, također su djelo Drage Žamboka. Neka ova knjiga ostane za buduća pokoljenja. - kazao je urednik knjige, Marin Kovačević.
Dragini sinovi, slikovito su kazali kako su umjesto dude dobili čekiće.
- Nije to jednostavan put, ali postane način življenja. Brat i ja smo četvrta generacija. To je rad, nešto od čega mi živimo, ali akcenat bih stavio na obitelj. Od rođenja smo to imali. Svaka vrsta zanimacije počinjala je i završavala sa čekićem. Mislim da nije bilo drugog puta od ovoga koji smo izabrali brat i ja. Nastavljamo tamo gdje je tata stao. - kazao je Dragin sin Ivan Žambok, ujedno i predsjednik Odbora za tradicijske i umjetničke obrte HOK-a.
- Sretan sam i ponosan. Prije svega na oca koji je uspijevao sve te godine, a onda i što nam je dao taj težak zadatak da, u vremenu u kakvom jesmo, pokušao sve to održati i živjeti od toga. Tehnologija je napravila svoje pa je sve teže održati tradicijski obrt. Ipak, nadam se da ćemo očuvati barem dio. Moramo ubaciti i malo modernoga da možemo preživjeti. Puno vremena smo već u djetinjstvu proveli u radionici. Odrastali smo uz čekić i dan-danas živimo s tim. Otac nam je ostavio sve uvjete, zasad nam ide dobro. - kazao je drugi sin Marko Žambok.
Hrvatska obrtnička komora posebno je ponosna na takve članove.
- Obitelj Žambok jedna je od rijetkih koja niz desetljeća dokazuje da ruke ne mogu zamijeniti nikakvi strojevi. Želja nam je da projekt proširimo te da kroz pet naših slavonskih županija promoviramo stare tradicijske zanate. - kazala je Jelena Ivaniš, potpredsjednica Hrvatske obrtničke komore.
Promociji su nazočili i županijski pročelnici Željko Burazović, Anica Vukašinović i Stjepan Bošnjaković, predsjednik Udruženja obrtnika grada Slavonskog Broda, Nino Barišić, načelnik Općine Klakar, Tomislav Pendić, predsjednik općinskog Vijeća, Ivica Lucić, ravnateljica Škole, Nataša Stanković i brojni gosti. U programu su sudjelovali i članovi obitelji Žambok, a prikazan je i dokumentarni film Alena Kocića Koca o tradicijskim zanatima „Šokački veršteti“.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -